مصطفی میرسلیم هم یکی دیگه از کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوریه. (لیست کاندیدای تأیید صلاحیت شده انتخابات رو اینجا ببینین) در این پست با مصطفی میرسلیم بیش تر آشنا میشیم.

 

مصطفی میرسلیم

 

مصطفی میرسلیم

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، سید مصطفی میرسلیم در اولین روز از ثبت نام داوطلبین کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم با حضور در ستاد انتخابات کشور واسه کاندیداتوری نام نویسی کرده.

  در ادامه به زندگینامه و سوابق کاری و اجرایی اون که در سایت شخصی اش درج شده، می خونین:

سیّد مصطفی میرسلیم متولد تهران سال ۱۳۲۶ در خونواده ای مذهبیه.

اون از دبیرستان البرز تهران در سال ۱۳۴۴دیپلم گرفت و واسه ادامه تحصیلات راهی فرانسه شد.

در سال ۱۳۴۹ موفق به اخذ فوق لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه پواتیه فرانسه گردید و به دنبال اون در سال ۱۳۵۱ از مدرسه عالی نفت و موتور پاریس، تخصص مهندسی موتورهای داخل سوز رو گرفت.

اون تا سال ۱۳۵۴ در فرانسه به کار در شرکت صنایع مکانیک آلزاس ادامه داد و پس از بازگشت به ایران، به عضویت هیئت علمی دانشگاه پلی تکنیک (امیرکبیر) درآمد. میر سلیم در بیرون مرز کشور فعالیتهای سیاسی و مذهبی زیادی داشت و وقتی به ایران اومد فعالیتهایش رو در مورد دانشگاهیان مسلمون ادامه داد.

اون از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۷ مدیریت استفاده شرکت راه آهن شهری تهران و نزدیکیا رو هم مسئول بود. ۱۶ شهریورماه ۱۳۵۷ و در زمان اوج گیری نهضت انقلابی مردم ایران براثر اصابت گلوله زخمی و جانباز شد و پس از به ثمر رسیدن انقلاب و تشکیل حزب جمهوری اسلامی، به عضویت شورای مرکزی این حزب در اومد.

اون هم اینکه همراه با تعداد دیگری از نیروهای دانشگاهی، اول انقلاب اقدام به تأسیس جامعه اسلامی دانشگاهیان کرد.

مسئولیتا و اقدامات میرسلیم

در فروردین ۱۳۵۸ مثل اعضای هیئت اجرایی همه پرسی نظام جمهوری اسلامی و در خردادماه این سال ریاست ستاد بازرسی انتخابات مجلس خبرگان تهیه قانون اساسی رو برعهده داشت. میر سلیم در سال ۱۳۵۸ به معاونت سیاسی اجتماعی وزارت کشور انتخاب شد که تا سال ۱۳۶۱ در این طرف موند و در طول این مدت مسئولیت اجرایی همه پرسی قانون اساسی، برگزاری اولین دوره های انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی رو هم مسئول بود. هم اینکه سرپرستی شهربانی جمهوری اسلامی، سرپرستی بنیاد امور جنگ زدگان و قائم مقامی وزارت کشور مثل دیگه مسئولیتش در بین این مدت بوده.در سال ۱۳۶۱ به سرپرستی نهاد ریاست جمهوری و مشاورت عالی رئیس جمهور انتخاب شد که تا سال ۱۳۶۸ در این طرف باقی موند(در دوره ریاست جمهوری حضرت آیت اله خامنه ای مد ظله العالی) . به دنبال اون از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ مشاور رئیس جمهور در امور تحقیقات شد و از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رابرعهده گرفت. میرسلیم از سال ۱۳۶۸تا ۱۳۷۶ به عضویت شورای عالی انقلاب فرهنگی درآمد و در طول سالهای ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۵ مسئولیت دبیری این شورا رو هم مسئول بود.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راهنمای مدیریت منابع انسانی

ریاست هیئت امنای بنیاد دایره المعارف اسلامی از سال ۱۳۶۲ و مدیر دلیلی این بنیاد طی سالهای ۶۸ تا ۷۳ از این جور مسئولیتش به حساب میاد. در سال ۱۳۷۵ به عضویhistorymirsalim1-300×188 زندگی نامهت مجمع تشخیص مصلحت در اومد و از سال ۱۳۷۸ مسئول معاونت فرهنگی اجتماعی مرکز تحقیقات هدف دار مجمع تشخیص شد. اون هم اینکه مؤسس و رئیس اولین مرکز تحقیقات موتور ایران و ناظر عالی طراحی و ساخت اولین موتور پایه گازسوز (موتور ملی ایران) است. اون ریاست فدراسیون نجات غریق و غواصی و عنوان «حمایت کننده فدراسیون نجات غریق جهانی ایران» رو هم رو دوش داره.

میر سلیم کار حزبی رو با تعطیلی حزب جمهوری اسلامی، تعطیل نکرد و از سال ۱۳۷۲ عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی شد. اون سالهاه به عنوان رئیس شورای مرکزی، نقشی راهبردی در هدایت این حزب با سابقه داره و در مهرماه ۱۳۹۴ بیشترین رأی رو از مجمع عمومی واسه یک دوره سه ساله به دست بیاره و مسئولیتش هم تمدید شد. هم اینکه در آخرین مجمع عمومی موتلفه اسلامی، اون با رأی بالا به عنوان عضو هیأت نظارت بر کرسی مرحوم عسگراولادی نشست. میرسلیم صاحب تألیفات زیاد فرهنگی و سیاسی و فنیه که از آن بین کتاب تألیفی اون در رشتۀ موتورهای درونسوز در ۱۳۶۸ برندۀ جایزۀ کتاب سال و کتاب برتر دانشگاهی شد. کتاب فنی دیگری هم که زیر نظر اون در زمینۀ علم و فناوری موتورملی پایه گاز تهیه شد در ۱۳۸۶ عنوان بهترین تألیف رو گرفت.

 

 

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید