مدیریت و رهبری

همیشه مقایسه مدیریت و رهبری رقابت برانگیز بوده. مهارتای مدیریت و رهبری بیشتر در خیلی از کسب و کارا به شکل برابر تلقی می شن. در حالی که این دو به طور ذاتی دارای ویژگیای مشابه بسیاری هستن. فرق اونا در اینه که همه مدیران رهبر نیستن. اما همه رهبران مدیر هستن. و اینکه یک مدیر کارا رو درست انجام میده. اما یک رهبر کارای درست رو انجام میده!

مدیریت و رهبری ویژگیای مکملی دارن. که به طور ناگزیر اونا رو به همدیگه وصل می کنن. و هر تلاشی واسه جدا کردن یکی از دیگری شدنی نیس. در حالی که کار مدیر برنامه ریزی، سازماندهی و هماهنگیه. کار رهبر القا و ایجاد انگیزه س. در تعاریف و دیدگاه های نظامی، مدیر ژنرال میدون جنگه. در حالی که رهبر فرمانده کل قواه. به خاطر این مقایسه مدیریت و رهبری با علم بر ویژگیای هر یک شدنیه.

ویژگیای مدیر

مدیر مسئول مخابره ی قوانین و فلسفهای شرکت به کارکنانه. واسه یک مدیر، روابط اون با کارکنان، به وسیله یک سیستم مدیریت مجموعه مراتبی تعیین می شه. و خیلی کم از روش موارد شخصیه. اونا مسئول حفظ عملیات روزانه شرکت هستن. مدیران عموما بیشتر بر سودآوری سه ماهه توجه دارن. و بیشتر طبق این محاسبات تصمیم گیری می کنن. مدیران خوب بیشتر به عنوان “سربازان خوب” در نظر گرفته می شن. چون خیلی کم تصمیم گیریای رده های بالاتر شرکت رو مورد سوال قرار میدن و تنها به اجرای اصول سیاستای خود عمل میکنن.

ویژگیای رهبر

یک رهبر بر روابط بین فردی با بقیه مخاطبین مهم در بقیه شرکتا و هم اینکه به افراد مورد تشویق در شرکت واسه ارتقای نوآوری تمرکز می کنه. یک رهبر تصمیمات خود رو طبق گزارشاتِ بزرگان گروه واسه آزمایش وضعیت کل شرکت و روشای هدف دار آینده، در پیش می گیره. یک رهبر واقعی هم اینکه هدف سه ماهه شرکت رو ندیده میگیره. و بیشتر بر سودآوری هرساله تمرکز داره. و واسه چشم انداز دراز مدت سرمایه گذاری می کنه. یک رهبر به عنوان یک “انقلابگر نترس” در نظر گرفته می شه. چون وضعیت فعلی رو به رقابت میکشه. و از دادن پاداشای بالا به مشتریان، کارکنان و سهامداران به طور برابر هول و هراسی نداره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   واسه استخدام در شرکت خوب باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

مقایسه مدیریت و رهبری

می گن که سوال مدیر “چیجوری” و “چه زمانی” است. در حالی که یک رهبر از “چی” و “به چه دلیل” می پرسد. در خیلی از حرفها، مدیران و رهبران نقش مشابهی دارن. با این حال اگه رهبر یک شرکت بخواد شرکت رو مدیریت کنه – به جای اون که به پتانسیل واقعی خود بده. – اون وقت شک نداشته باشین از همتایان صنعتش عقب می افته. هم اینکه اگه مدیران از مرزهای خود عبور کنن و به شورش علیه شرکت بدن، ممکنه به زودی از کارشون اخراج شن.

در بعضی موارد، که مدیریت میکرو واسه به بیشترین حد رسوندن کارایی ، پرورش مهارت و سازماندهی کارکنان لازمه، وجود مدیران قوی ضرورت مطلق واسه جلوگیری از میزان بالای گردش و “فرار” نیروی کار ماهره. یک رهبر خوب هم اینکه در خط مقدم جنگ قرار میگیره و با تموم جنبه های شرکت آشناست، به جای زور به وسیله کنترل مجموعه مراتبی، از روش القا رهبری می کنه. یک مدیر کامل که موقعیت یک رهبر واقعی رو به دست بیاره، قادر هستش مردم رو به طور موثر هدایت کنه. و نقاط قوت و علم هر فرد کلیدی رو در شرکت به دست میاره.

واسه مطالعه بیشتر: شما یک میکرو منیجر هستید؟ همین حالا خود رو بیازمایید! [اینفوگرافی]

نتیجه

در آخر اینم بگیم که یک کار و کاسبی براى اونکه به اهداف عالى خود برسه، باید به دو بحث مدیریت و رهبری توجه داشته باشه. چون که در جهان صنعتى امروز فقطً برخوردار بودن از مهارت هاى مدیریتى براى موفقیت یک مدیر کافى نیس. بلکه مدیران باید شناختى اساسى از فرق بین مدیریت و رهبری داشته باشن. و بدونن چیجوری این دو فعالیت براى تحقق موفقیت کار و کاسبی باید با هم ترکیب شن. مقایسه مدیریت و رهبری به درک بهتر تفاوتای عملکردی این دو کمک می کنه.

[تعداد: ۵    میانگین: ۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید