مهارت فردی یعنی بتونیم امروز رو واسه خودمون بهتر از دیروز بسازیم. این موضوع مهارتای زیادی رو شامل می شه که در این پست به شبکه سازی و ایجاد رابطه موثر با بقیه می پردازیم.

 

 

مهارت فردی

خواه قبول کنین؛ خواه نه؛ small talk یا همون صحبتای با ادب درباره مسائل بی اهمیت و کم ارزش که به ویژه در محیطا و مناسبتای اجتماعی ساخته میشه بخشی جدانشدنی از موفقیت هستن.

چه در حال مکالمه با مشتری بالقوه باشین، چه در حال شبکه سازی یا مقدمه چینی واسه فروش باید قادر باشین از روش مکالمات عادی تفاهمایی رو با مخاطب تون بسازین.

معنی Small Talk

small talk یا همون صحبت کوتاه که در فارسی ساختیم، صحبتی غیررسمی و سبکه. از این نوع مکالمه معمولاً زمانی استفاده می شه که شناخت خیلی خوبی از طرف مقابل خود نداریدو مثل موقعیتایی در شبکه سازی و یا رویدادهای اجتماعی.

چیجوری صحبت کوتاه بسازیم؟

چار راه حل هست که به شما در ایجاد مکالمه ی کوتاه در هر شرایطی کمک می کنه. در ادامه می خونین:

اول، سوالاتی باز بپرسید

دوم، شنونده ای فعال بودن رو تمرین کنین

سوم، گوشی موبایل تون رو از خود دور کنین

چهارم، علاقه و اشتیاق خود رو نشون بدین

موضوعاتی خوب واسه صحبت کوتاه

داشتن یک موضوع خوب واسه صحبتای کوتاه، نه تنها باعث می شه مکالمات خوبی رو تجربه کنین بلکه کمی از استرس و اضطراب تون رو که بخاطر قدم گذاشتن در محیطی ناآشنا ایجاد شده بود آزاد می سازه.

لوکیشن و محل برگزاری

درباره دور و بر خود بحث کنین. در یک هتل و یا خونه ی قشنگ هستین؟ محل کنفرانسی که حضور دارین زیباست؟ محلی که در اون قرار گرفتین قابل توجه منطقه س؟ اخیراً در همون دور و بر جایی دنج رو پیدا کرده این؟

سرگرمی

درباره چیزایی که از اونا حال می کنین صحبت کنین و بگید چه چیزایی رو در لیست خود جای دادین. این سرگرمی می تونه شامل علاقه شما به تبلیغات Netflix باشه. یا آخرین فیلمی که مشاهده کردین. شاید آخرین بازی که ملحق شده و یا آخرین کتابی باشه که مطالعه کردین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   قائم مقام وزیر صنعت، در مورد اثر برجام بر جنسا و قیمتا سخن گفت

 

هنر

اگه کسی که مشغول صحبت کردن با اون هستید از علاقمندان به هنر باشه از اونا بپرسید که از کدوم موزها دیدن کرده و کدوم یک از اونا رو واسه بازدید پیشنهاد میدن. ببینین اگه به نقاشی علاقمندند از چه نمایشگاهی دیدن کردن و به دیدن شمام پیشنهاد میدن. از اونا بپرسید که علاقمندی اونا به این موضوع چیجوری بوجود اومده.

غذا

غذا یکی از بهترین موضوعات صحبت کوتاه واسه صحبت کردنه چون معمولاً همه آدما غذا خوردن رو دوست دارن. از اونا بپرسید که کدوم رستورانا رو واسه رفتن پیشنهاد میدن و چه غذایی واسه سفارش دادن بهتره. اگه فهمیدین که خیلی علاقمند به غذای بیرون نیستن بپرسید که کدوم غذاها رو دوست دارن در منزل درست کنن. از سناریوی این چنینی واسه پختن غذای خود ایده بگیرین. مثلا بگید که در یک جشن خونگی میزبان ۵ نفر هستید. ۲ نفر از اونا گیاهخوارند و یک نفر نباید گلوتن مصرف کنه. بپرسید که چه غذایی پیشنهاد می کنن.

 

یه سریای دیگه از موضوعات مناسب واسه صحبت کوتاه، هوا، کار، ورزش و مشغولیت هاس. بطور مثال می تونین از آب و هوای شهری که اونا ساکن هستن سوال بپرسید. با آب و هوایی محلی که شما زندگی می کنین متفاوته؟

یا درباره ورزش هم همینطور. بعضی افراد می تونن کل روز رو راجبه ورزش واسه شما صحبت کنن. اما واسه ایجاد اینجور شرایطی باید دقت کنین که همه افراد حاضر در جمع علاقمند به ورزش هستن یا نه.

 

موضوعاتی که باید در صحبت کوتاه دوری کنین

با اینکه همه شرایط از هم متفاوتند اما پنج موضوع هست که اگه از اونا دوری کنین خیلی شرایط بهتر می شه. چون شاید شخص مقابل شما احساس راحتی از بحث کردن دور و بر این بحثا نداشته باشه. به ویژهً اگه در این باره موافق هم نباشین!

۱- سیاست

۲- ظاهر فیزیکی

۳- مذهب

۴- سن

۵- هر چیزی که واسه مخاطبان خاص ایجاد شده باشه

 

 

[تعداد: ۹    میانگین: ۴.۱/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید