عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

مقدمه

در طبیعت گیاهانی وجود دارن که علیرغم تمایل کشاورزان در زمینای اونا سبز شده و واسه اجناس مشکل ایجاد می کنن، به این گیاهان علف هرز نام نهاده ان (هامیتون ۱۹۹۵). این گیاهان به روشهای مختلف به کارکرد اجناس اثر گذاشته و حتی کیفیت اجناس رو هم کاهش میدن. ضرر به دلیل علفای هرز از آفات و بیماریها هم بیشتره طوری که در بعضی مناطق معتدله میزان ضرر بین ۱۵-۱۰ درصد محصول محاسبه شدهه (وارینگتون، ۱۹۳۰).

در ایران بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ گونه مطرح علف هرز هست که تعداد این علفا در نقاط مختلف کشور بستگی به شرایط و محیط داره. کل ضرر به دلیل علفای هرز در سطح جهانی بیشتر از پنج میلیارد دلاره. که تقریباً برابر با کل خسارتهای حاصل از آفات و بیماریها روی گیاهان زراعی و باغی هست (ادیم، ۱۳۸۲) از کل ضرر به دلیل عوامل نامساعد در کشور هندوستان در سال ۱۹۸۷ سهم علف هرز حدود ۴۵ درصد، آفات ۳۰ درصد، بیماریها ۲۰ و عوامل نامساعد محیطی ۵ درصد گزارش شدهه و (ازبیلی و همکاران ۱۹۷۶) بررسیا نشون می ده که در صورت نبود کنترل علفای هرز میشه ۲۵ تا ۹۰ درصد کاهش محصول رو توقع داشت، و برعکس در صورت اعمال روشهای درست کنترل میشه ۲۵ تا ۹۰ درصد افزایش محصول امیدوار بود (زند و همکاران، ۱۳۸۶).

علفای هرز یولاف، بارهنگ در سراسر منطقه به ویژه در استانای اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی پخش دارن (کریمی،۱۳۷۴). و در سراسر منطقه پیدا می شه این گیاهان دارای بذرهای در حال خواب هستن میزان خواب و جوانه زنی بذرها تحت اثر عوامل زیادی چون تعداد لایه های تستا و نوع اپیدرم و فرابر میوه، موقعیت دانه در روی گیاه، اندازه و وزن بذر، سن گیاه و طول روز، زمان برداشت تغییر می کنه. خواب بذر در گیاهان زیادی مثل یولاف، سلمه تره، ترشک و علف هفت بند ایرونی هم دیده می شه. کشت و قرار گرفتن گیاهان مرتعی و کنترل علفای هرز به دلیل خواب بذور در اونا، مشکل کلی ای حساب می شه و درصد قابل توجه ای از بذرهای ارقام وحشی در زمان برداشت در حال خواب ساده بسر می برن. نبود جوانه زنی با هم بذرها علفای هرز به دلیل خواب در مزارع هم مشکل کلی ای در کنترل اونا ایجاد می کنه (هادی و کریمی، ۱۳۷۴).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته مهندسی کشاورزی : بررسی فاکتورهای مؤثر در باززایی درون شیشه ای گیاه زنیان (Carum copticum L.)

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد