عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

 

۱-۲۵- قهوه­ای شدن بافت­های گیاهی

قهوه­ای شدن بافت­های گیاهی و پس اون محیط کشت، مثل مشکلاتیه که در بیشتر کشت­های تک جوانه­ای در درختان میوه دیده می­شه. این پدیده رابطه با نوع رقم گونه گیاهی داره و میزان قهوه­ای شدن در یک رقم، در فصول مختلف و بسته به سن گیاه مادری می­تواند فرق داشته باشه. قهوه­ای شدن بیشتر در گونه­های گیاهی که دارای مقدار زیادی تانن و یا دیگر شکلای مختلف هیدروکسی فنل­ها هستن، رخ می­بده. ایجاد زخم در اثر جدا کردن بافت­ها باعث ایجاد پلی فنل اکسیداز می­شه که این عامل اصلی اکسیداسیون ترکیبات فنلیه. آزاد شدن مواد فنلی موجب قهوه­ای شدن ریز نمونه و محیط کشت شده و باعث توقف رشد ریز نمونه­ها و یا مرگ اون­ها می­شه. این قهوه­ای شدن بافت­ها یک پدیده خود کاتالیزوریه. بطوری­که ترکیبات فنلی آزاد شده باعث آسیب به بافت شده که این عمل باعث افزایش آزاد شدن ترکیبات فنلی می­شن (ایزد پناه، ۱۳۸۰ ؛ سیدهو[۱]، ۲۰۱۰).

قهوه­ای شدن و نکروزه شدن در ریز نمونه­ها رابطه معنی داری با روش­های ضد عفونی داره. نمونه­های برگ­ دار به خاطر حساسیت زیاد به غلظت­های بالاتر مواد ضدعفونی، بیشتر از نمونه­های بی برگ قهوه­ای و نکروزه می­شن. در این بین دو ماده کلرید جیوه و نیترات نقره از بقیه مواد قوی­تر می­باشن چون که هر دو از فلزات سنگین بوده و دارای قدرت بالایی در واکنش با پروتئین دارن که باعث تقویت متابولیسم سلولی می شن. در حالی که هیپو کلرید سدیم و کلسیم به خاطر درجه فعالیت کمتر، میزان ضرر وارد شده به ریز نمونه­ها در اون کمتره. البته غلظت­های بالای این دو ماده هم می­توانند باعث قهوه­ای شدن و نکروزه در ریز نمونه­ها شن ) کمالی، ۱۳۷۸).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بررسی برخی صفات پومولوژیکی و فیزیولوژیکی برخی ارقام زیتون در منطقه درام شهرستان طارم

میری و همکاران (۱۳۸۲) در مطالعه­ای که روی بررسی کاهش اکسیداسیون فنلی و پرآوری پایه­های پا کوتاه سیب انجام دادن، پیشنهاد کردن که نمونه­های تازه کشت شده به مدت ۶ روز در یخچال نگهداری شن که این کار در جلوگیری از فنلی شدن زیاد موثر بود. در مرحله پر آوری ترکیب ۲ip با کینتین هم بهتر از بقیه تیمارها جواب داد:

راه حل­هایی که واسه کاهش فنلی شدن می­توان ارایه داد شامل :

-گرفتن ریز نمونه در زمان­های خاص که میزان ترکیبات فنلی کمه کم باشه.

– در مورد سن ریز نمونه، ریز نمونه­های حاصل از گیاهان نونهال کمتر از گیاهان بالغ قهوه­ای می­شن.

[۱] : Sidhu (2010)

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد