عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

 

۳-۵- اجرای آزمایش­ها

در این قسمت آزمایش­های مورد استفاده در این تحقیق توضیح داده می­شه.

 

۳-۵-۱- آزمایش جذب ماده رنگی در نمونه خاک

انتخاب ماده ردیابی یکی از اصلی­ترین عملیات ردیابیه. دو ماده رنگی انتخابی مورد نظر قبل از آزمایش در مدل آزمایشگاهی، آزمایش جذب روی اون­ها انجام شد. آزمایش جذب به این صورت بود که ۲۵/۰ گرم از ماده مورد نظر در یک لیتر آب حل گردید. میزان جذب این محلول در طول موج ماکسیمم قرائت می­شه. سه نمونه از خاک مورد نظر ورداشته، یک گرم از هر کدوم رو در لوله سانتریفیوژ ریخته و ۲۰ میلی لیتر از محلول ساخته شده رو به هر یک اضافه کرده به مدت یک ساعت شیک شده و ۲۴ ساعت به حالت سکون قرار داده می شه. بعد از اون یک ساعت شیک شده و سانتریفیوژ می­شه. محلول صاف روی نمونه­ها رو جمع­آوری کرده و با دستگاه اسپکتروفتومتر مقدار جذب ماده مورد نظر در خاک قرائت می­شه. اگه مقدار جذب نمونه­های پیشه خاک با نمونه  در نبود حضور خاک برابر بود یا فرق زیاد کمی داشت، نشون­دهنده اینه که ماده رنگی مورد نظر ردیاب مناسبی بوده و بی جذب می­باشه و طبق این آزمایش دو ماده رنگی پانسیو ۴-آر و ویولت کوواسول انتخاب شدن.

 

۳-۵-۲- اجرای آزمایش ردیابی

با استفاده از مدل آزمایشگاهی ساخته شده، سه نمونه خاک مورد آزمایش قرار گرفتن. واسه انجام آزمایش­ها، نمونه خاک­های مورد نظر با تراکم مناسب در داخل ستون و لوله آزمایش ریخته می­شه. جریان به وسیله سیستم آب شهر موجود در آزمایشگاه و با فشار ثابت به داخل مخزن بالادست برقرار شد و اجازه داده شد آب تا ارتفاع ۶۰ سانتی­متر در مخزن بالادست بالا بیاد. ردیاب مورد نظر رو به مخزن بالادست تزریق می­کنیم. جریان آب با توجه به  قدرت انتقال خاک نمونۀ مورد آزمایش، از داخل نمونه عبور کرده و وارد مخزن پایین دست می­شه. برداشت داده­ها باید زمانی صورت گیرد که جریان بصورت موندگار درآمده باشه. از این­رو باید کلیه حباب­های هوا از داخل نمونه مورد آزمایش و پیزومترها خارج شده و به اصطلاح نمونه به حالت کاملأ اشباع دربیاد. واسه تعیین مقادیر دبی جریان از روش اندازه­گیری حجمی استفاده گردید. واسه این منظور، مدت زمان پر شدن حجم معینی از یک مخزن اندازه­گیری با استفاده از زمان­سنج دیجیتالی اندازه­گیری و اینجوری دبی جریان واسه هر یک از آزمایش­ها تعیین گردید. مقادیر فشار پیزومتریک، با استفاده از پیزومترهایی که در اول، انتها و طول ستون محفظۀ آزمایش بصورت سری چار تایی با فاصله ۲۰ سانتیمتری نسبت به همدیگه در بدنه لوله ستون خاک نصب شده بودن از روی یک تابلوی پیزومتری قرائت شدن. نمونه­ورداری غلظت ردیاب از شیرهای مخصوصی که به شکل سری چهارتایی با فاصله ۲۰ سانتیمتری نسبت به همدیگه در بدنه لوله ستون خاک نصب گردیده بود انجام قبول کرد. بعد از نمونه­ ورداری، مقدار جذب نمونه­ها با دستگاه اسپکتروفتومتر قرائت گردید و با استفاده از منحنی کالیبراسیون غلظت اون­ها محاسبه شد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته مهندسی کشاورزی : بررسی اثرات تیمارهای مکانیکی و نانو ذرات نقره بر عمر گلجایی گل شاخه بریده آلسترومریا (Alstroemeria hybrida)

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد