عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

 

کشاورزی پایدار

یکی از جنبه­های مهم پیشرفت پایدار، کشاورزی پایداره که نه تنها نیازای آینده مربوط به افزایش تولید بلکه کیفیت محیط­زیست و آب و خاک رو هم حفظ می­کنه (رضایی­مقدم، ۱۳۷۶). در کل تعریف واحدی واسه کشاورزی پایدار وجود نداره (سعادتی و همکاران، ۲۰۱۰؛ گومز و ریسگو[۱]، ۲۰۰۹؛ دکویجر و همکاران[۲]، ۲۰۰۲). دسیلوا و همکاران[۳]، ۲۰۰۱ فکر می کنن: کشاورزی پایدار هدفی واسه تضمین پایداری اقتصادی، اجتماعی زیست­محیطیه که طبق یک الگوی برابر نامیده شدهه. پس سه هدف اصلی کشاورزی پایدار رو می­توان بهره­وری اقتصادی، کیفیت زیست­محیطی و مسئولیت اجتماعی گفت (کریمی و منصورآبادی، ۲۰۰۸) که باید به صورتی متعادل در کنار همدیگه قرار گیرند. کرمی باور داره کشاورزی پایدار، یک فلسفه طبق اهداف انسانی و درک اثر درازمدت از فعالیت­های آدم روی محیط­زیست و گونه­های دیگره (کریمی، ۱۹۹۵). در جمع­بندی تعاریف فوق، بسحاق به نقل از نوری بیان می­کنه که پیشرفت پایدار کشاورزی یعنی: دست­یابی به بیشترین حد کارکرد کشاورزی با استفاده از مجموعه منابع مؤثر در کشاورزی، مشروط بر اینکه از راه این کشاورزی، منبعی خراب کردن نشه یا هدر نرود و هیچ بخشی از جامعه، مثل جامعه الان و نسل­های آینده زیان نبینند (بسحاق، ۱۳۹۰). پیشرفت کشاورزی به­عنوان کانون و محور اصلی پیشرفت کشور، از نقش و جایگاه ویژه­ای برخورداره به­نحوی که نزدیک به ۹۰ درصد از تولید ناخالص ملی و ۲۶ درصد از صادرات غیرنفتی واسه بخش کشاورزیه، که این موضوع، جایگاه و اهمیت بخش کشاورزی رو توضیح می­کنه. اما با اینحال نظام­های کشاورزی طبق مصرف بی­روش سموم و کودهای شیمیایی و تأکید بیشتر از حد بر افزایش تولیدات جدا از اینکه بر هم زدن برابری و تعادل اکوسیستم­های زراعی و طبیعی و کاهش حاصلخیزی خاک موجب شده تا در بیست سال­ی گذشته تأکید بیشتری بر به­کارگیری روش­های کشاورزی پایدار شه (صدیقی و داهات، ۱۳۸۲).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه رشته مهندسی کشاورزی : تاثیر کاربرد اسیدجیبرلیک و پوتریسین بر ماندگاری و خواص کیفی میوه پرتقال رقم هاملین

بعضی از کارشناسان از دید اکولوژیکی به کشاورزی پایدار می­نگرند و یه سریای دیگه، این اصطلاح رو بالاتر از تضمین جنبه­های اکولوژیکی صرف دانسته، به­طوری که که اونو شامل جنبه­های اخلاق، رشد پایدار، پایداری نهادها و جوامع روستایی هم می­دانند (رضایی­مقدم و کرمی، ۱۳۸۵). یعنی کشاورزی پایدار، طرحی از یک سازمان اجتماعی و اقتصادی طبق یک پندار مساوی و مشارکتی از پیشرفت که منابع محیطی و طبیعی رو به­عنوان پایه فعالیت­های اقتصادی قلمداد می­کنه. ، کشاورزی زمانی پایداره که از نظر اکولوژیکی بی­خطر، از دید اقتصادی بادوام، از دیدگاه اجتماعی مقتضی و از جنبه زراعی مناسب بوده و طبق یک رهیافت علمی و کلی­نگر پایه­ریزی شه (Gold, 2001).

[۱] -Gomez & Riesgo

[۲] -De Koeijer et al

[۳] -D Silva et al

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد