عنوان پایان نامه :

 بررسی ساختاری و کارکرد خوشه برنج در وضعیت موجود و مطلوب

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

 

 

2-7-3-2- اهمیت و تاثیر بزرگی و کوچکی خوشه بر موفقیت آن
اندازه و بزرگی خوشه  در جذب نیروی کار متخصص ، تامین کنندگان و نهادها، تعیین کننده بوده و می تواند تاثیر مثبتی بر افزایش بهره وری واحدهای عضو خوشه داشته باشد. با این حال هنوز اندازه خوشه به عنوان یک مشخصه و معیار اصلی در موقعیت ان شناخته نشده است موارد متعددی از خوشه های فعال در سطح جهانی وجود دارد که در عین موفقیت، تعداد واحدهای کمی را در برداشته اند. به عنوان مثال، یک خوشه موفق صنعت چوب در اتریش وجود دارد که واحدهای آن کمتر از یک دو جین می باشند.
از سوی دیگر، خوشه های موفق نساجی پراتو در ایتالیا و همین طور تریپور درز هند از نمونه هایی هستند که بیش از 9000 واحد کسب و کار را در بردارند.
8-3-2- کارکرد خوشه
اساسا انقلاب صنعتی منجر به ظهور صنایع بزرگ گردید. اما به تدریج الزامات تکنولوژیک موجب توجه به صنایع کوچک حتی به عنوان تأمین کنندگان صنایع بزرگ گردید. از سوی دیگر در اغلب کشورهای دارای عقبه تاریخی، بطور سنتی صنایع کوچک به صورت دستی و محلی وجود داشته اند که کم و بیش به حیات خود ادامه دارند. پس از انقلاب صنعتی، ملاک سنجش در توجه به صنایع بزرگ، مقیاس اقتصادی تولید بوده است. یعنی هرچقدر تولید در مقیاس بزرگتری صورت می گرفت، به دلیل استفاده کارآمدتر از دارایی ها، اقتصادی تر شناحته می شد. این همان نکته ای است که بنگاههای کوچک و سنتی و دستی در آن دچار ضعف جدی هستند. اما به تدریج این وقوف ایجاد شد که آیا مقیاس اقتصادی فقط در بخش تولید که بنگاههای کوچک در آن دارای ضعف هستند دارای اهمیت است؟ در دهه های اخیر این رویکرد مورد توجه قرار گرفت که در صورتیکه بتوان مقیاس اقتصادی در بخش حلقه های دیگر کسب و کار را مورد توجه قرار داد، مسئله در حلقه تولید قابل حل است. به عبارت دیگر، در صورتی که بتوانیم بازاریابی را در مقیاس اقتصادی مناسب انجام دهیم ( که عموماَ مورد نیاز بازارهای بزرگ است)، امکان تولید محصول بطور مشترک برای بنگاههایی که شبیه هم و در کنار هم قرار دارند، وجود دارد. اما بطور بدیهی نیازمند سازکارهایی نیز بنا به اقتضاء خواهد یود.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   عوامل موثر بر عدم پذیرش مدیریت تلفیقی مگس زیتون در بین باغداران زیتون شهرستان رودبار

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی ساختاری و کارکرد خوشه برنج در وضعیت موجود و مطلوب

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه بررسی ساختاری و کارکرد خوشه برنج در وضعیت موجود و مطلوب

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی کشاورزی با عنوان بررسی ساختاری و کارکرد خوشه برنج در وضعیت موجود و مطلوب

دسته‌ها: پایان نامه ارشد