عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

۲-۶-۲ چگونگی درک خشکی به وسیله گیاهان

ریشهای گیاهان می تونن علامتی (اخطاری) رو به قسمتای هوایی بفرستند که نشون بده اونا تحت نا آرومی آبی هستن و بنابر این قبل از اونکه برگ­ها این نا آرومی رو تجربه کنن، روزنها بسته می­شن. این علامت (اخطار)، هورمون ABAه که پس نا آرومی آبی در نوک ریشه تولید می­شه. در این رابطه توافق عمومی هست که اسید آبسزیک یکی از هورمون­های مهم گیاهیه که نقش کلی ای در چرخه زندگی گیاه داشته و خیلی از فرایندهای مهم فیزیولوژیکی، مورفولوژیکی و ضمنا واکنش­های موافقت گیاه به محیط­های نا آرومی رو تنظیم می­کنه (لویت، ۱۹۸۰) طوری که بعضی از محققان از اون به عنوان هورمون نا آرومی یاد می­کنن.

در صورت اتفاق کمبود آب در منطقه ریشه و کاهش فشار تورگر در سلولای این منطقه، ABA به سرعت در ریشه سنتز و به بخشای هوایی گیاه منتقل می­شه. با توجه به واکنش سریع سلولای محافظ روزنه موقع اتفاق نا آرومی (بسته شدن روزنها در ساعات میانی روز که هوا گرم، جذب آب کم و میزان تعرق افزایش می­یابد) خیلی از محققان فکر می کنن ABA باید در محلی نزدیک یا درون سلول­های محافظ روزنه باشه تا بتونه به این سرعت عمل کنه واسه همین تئوری تبدیل ترانس به سیس (شکل فعال ABA) رو مطرح می­کنن. (لویت، ۱۹۸۰). پس از اون، ABA از راه بستن روزنها (گالن و همکاران، ۱۹۸۶) کاهش نسبت شاخساره به ریشه و دخالت در کارکرد ژن­های جورواجور که به ژن­های وابسته به اسیدآبسزیک معروفند (مومنی، ۱۳۹۰) مانع پسابیدگی سلول­های گیاهی می­شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه مهندسی کشاورزی : جداسازی و همسانه‏سازی ژن‏های۹۳ hrpW و hrpG جهت انتقال به لیمو ترش در راستای ایجاد مقاومت به شانکر مرکبات

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد