عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

۲-۹-۴-۲-کنترل بیماریای گیاهی

باخبر شدن از تنوع ژنتیکی در عوامل مریضی زایی گیاهی اهمیت زیادی در کنترل مریضی های گیاهی داره [۳]. در اصلاح واسه گیاهان مقاوم به مریضی با مقاومت پایدار، ضروریه که گیاهان به همه ژنوتیپ های عامل مریضی زا مقاوم باشن. عوامل مریضی زا که از نظر ژنتیکی یکنواخت هستن احتمال موفقیت بیشتری رو در ایجاد مقاومت پایدار از راه گسترش تک ژنای مقاوم ارائه میدن. با شناخت مقدار تنوع ژنتیکی عوامل مریضی زا در نواحی مختلف میشه قرنطینه مریضی های گیاهی رو بهتر نشون داد. مطالعه تنوع ژنتیکی در عوامل مریضی زا ممکنه اطلاعاتی رو در مورد ریشه عوامل مریضی زا و الگوی پراکندگی اونا در اختیار بذاره که در اثر عوامل انسانی و محیطی بوجود میاد [۳].

۲-۱۰- روشای آزمایش تنوع ژنتیکی

جهت آزمایش و محاسبه تنوع ارثی گیاهان، میشه روش های مختلفی رو استفاده کرد. مثل این روش ها به کار بردن شکل های مختلف نشانگرها، مثل نشانگرهای مورفولوژیک، نشانگرهای بیوشیمیایی و نشانگرهای DNAه. در بین این روش ها نشانگرهای DNA دقیق ترین و مطمئن ترین نشانگرها، جهت تعیین و شناسایی تنوع حساب می شن.

۲-۱۱- نشانگرهای ژنتیکی

فنوتیپ هرگیاه به وسیله ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی تعیین می شه. نشانگرهای ژنتیکی دارای جایگاه خاصی روی یک کروموزوم هستن که به عنوان نشانگرهای اختصاصی واسه جدا سازی وتحلیل های ژنومی به خدمت گرفته می شن. فرق موجود بین ردیف DNA کروموزوم های هر سازواره که از آدما به نتاج اونا منتقل می شه، می تونه به عنوان نشونه یا بیان کننده ژنتیکی استفاده کرده شه. این فرق می تونه به راههای متفاوتی خودنمایی یابد. ارث مشترک یا لینکاژ ژنتیکی ژن مورد نظر در اصلاح نباتات (مثلا ژن مقاومت) و بیان کننده، میگه که اون دو از نظر فیزیکی نزدیک هم بوده و روی یک کروموزوم قرار دارن. واسه اون که نشانگری به عنوان بیان کننده ژنتیکی استفاده شه باید کمه کم ویژگی های زیر رو داشته باشه:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه مهندسی کشاورزی : تخمین هزینه تخریب منابع آب زیر زمینی ناشی از اضافه برداشت با تأکید برشوری۹۲

  • در بین دو فرد فرق داشته باشه (چند شکلی نشون بده)
  • به ارث برسه
  • رابطه لینکاژی زیاد نزدیکی با ژن مورد نظر در اصلاح نباتات داشته باشه [۲۸،۱۸].

 

۱- Morphological markers

۲-Polymorphism

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد