عنوان پایان نامه :

  خصوصیات فیتوشیمیایی و بیولوژیکی اسانس دو گونه مرزه ایرونی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

۱-۳- تیره نعناعیان:

تیره نعناعیان یکی از بزرگترین تیره های گیاهیه که دارای بیشتر از ۴۰۰۰ گونه و ۲۰۰ جنسه، این تیره شامل گیاهان گلدار بوده و در تموم نقاط دنیا به ویژه در منطقه مدیترانه پخش دارن(تنها در مناطق قطبی شمالی و جنوبی پیدا نمی شن)(اﻣﻴﺪﺑﻴﮕﻲ، ۱۳۹۲). بیشتر گیاهان این تیره تولیدکننده اسانس ها، ترپن ها و ترکیبات فنلی می باشن(زرگری، ۱۳۷۶؛ بقالیان و نقدی بادی، ۱۳۷۹).

گیاهان این تیره عموماً علفی، خشبی، یک ساله، دو ساله و یا چندساله و کم دارای نمونه های پیچنده یا درختچه می باشن. بیشتر گیاهان این تیره تولیدکننده ترپن ها و شکل های مختلف ترکیب های معطر هستن که کلی این ترکیب ها رو درغدد اپیدرمی برگ ها، ساقه ها و گل ها ذخیره می کنن. به طورمعمول گیاهان این تیره به دلیل داشتن اسانس از بوی مطبوع و بعضی وقتا تندی برخوردارن. اسانس ترشح شده هم، معمولاً خارج از جدار سلولزی، در زیر کوتیکول جمع می شه و این خود باعث می شه که بشره در همون ناحیه، کمی متورم جلوه کنه(زرگری، ۱۳۶۹). گیاهان این تیره دارای ساقه های چار گوش، برگ های دوطرفه و صلیبی شکل (اﻣﻴﺪﺑﻴﮕﻲ، ۱۳۷۶)، معطر و بی گوشوارک بوده و عموماً ساده ان بطوری که وجود برگ های مرکب در اونا دیده نشده(زرگری، ۱۳۶۹) و در مناطق گرم و خشک، برگ ها پنهون از تار و کرک های زیاد می باشن. گل آذین بیشتر گرزن، گل ها کامل بی نظم و به شکل مجتمع در قسمت فوقانی ساقه ها روی چرخه های ویژه(اﻣﻴﺪﺑﻴﮕﻲ، ۱۳۷۶)، پنج پر، دارای ۵ گلبرگ و ۵ کاسبرگ نا منظم با تقارن سطحی می باشن. میوه به شکل فندقه چهارتایی و شامل دانه های بی آلبومینه و از مشخصات اون اینه که معمولاً محدود در کاسه گل باقی می موند، بعضی از گیاهان هم کمً ممکنه میوه ها بصورت شفت داشته باشن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بررسی فرسایش حوضه ۹۳آبریز سد ماکو با مدل EPMو MPSIAC و برآورد رسوب وارد شده به مخزن

گونه های خیلی از گیاهان تیره نعناعیان، خیلی سریعً تحت اثر شرایط متفاوت محیط زندگی قرار می گیرند مثل انواعی از اونا که در دشت ها و اماکن مرطوب می رویند، اگه در محیط های خشک قرار گیرند، به سرعت تغییراتی از نظر صلح و یکی بودن با محیط حاصل می کنن تا مقاومت اونا در مقابل تعرق، زیاد شه بطوری که برگ های اونا پنهون از کرک می شه، یا کناره پهنک برگ های اونا به طرف پایین خم شدن حاصل می کنه و یا روزنه ها، به حالت فرورفته در بشره باقی می موند و یا ممکنه هیپودرم در اونا بصورت ً کلانشیمی دربیاد و یا برگ حالت تقریبا کلفت و چرمی پیدا کنه و حتی سطح اون ممکنه کاهش حاصل کنه به حدی که بکلی از بین برود(زرگری، ۱۳۶۹).

در این تیره گونه های دارویی، زینتی و تولیدکننده شهد فت و فراوون پیدا می شن. گونه های دارویی این تیره به شکل زینتی هم کشت می شوندکه به گونه ا ی از گیاه سالویا میشه اشاره کرد. اکثرگیاهان این تیره معطرند و مورد چرای دام واقع نمی شن. پس هیچ گونه ارزش علوفه ای ندارن. بعضی ازگونه ها درآشپزی و یا داروسازی استفاده می شن(راستی، ۱۳۸۶).

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه خصوصیات فیتوشیمیایی و بیولوژیکی اسانس دو گونه مرزه ایرونی

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه  خصوصیات فیتوشیمیایی و بیولوژیکی اسانس دو گونه مرزه ایرونی

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد