عنوان پایان نامه :

 مطالعه اثر عصاره دانه انگور سیاه و عصاره زالزالک روی تغییرات هیستوشیمی بیضه و توان باروری آزمایشگاهی (IVF) در موش رت نر بالغ درمان شده با داروی سیکلوسپورین (سانتیمون)

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

۱-۴-۱) سلول­های سری اسپرماتوژنز

سلول­های جور واجور و متفاوتی از بافت پوششی لوله­های منی­ساز هستن که در ۴ تا ۸ لایه در کنار همدیگه قرار گرفته و فضای بین لایه قانون­ای تا مجرای لوله رو اشغال می­کنن. این سلول­ها به ترتیب در برگیرنده چند نسل سلولای اسپرماتوگونی با عنوان گروه A وB روی غشای پایه و بعد یک نسل اسپرماتوسیت ساده، یک نسل اسپرماتوسیت ثانویه، یک نسل اسپرماتید ویک نسل اسپرماتوزوئیده(Eurell, 2006).

۲-۴-۱) سلول­های پشتیبان یا سرتولی

سلول­های هرمی شکل هستن که قانون اونا به لایه بازال می­چسبد، در حالی که انتهای رأسی اونا معمولاً تا مجرای لوله منی­ساز امتداد می­یابد. این زوائد به عنوان مجراهایی هستن که سلول­های زایا در مراحل مختلف رشد و تکامل دربین اونا قرار داشته و به طرف راه حرکت می­کنن. بعد از بلوغ اسپرماتوسیت­ها، اتصالات محکم جدیدی بین زوائد سلول­های سرتولی در پشت اونا بوجود می­آید و اتصالات قدیمی جلوی اونا باز می­شه و اینطوری بی در هم ریختن جامعیت سد خونی- بیضوی که به وسیله سیتوپلاسم سلول­های سرتولی ایجاد شدهه، اسپرماتوسیت­ها از بخش قانون­ای به بخش مجرائی عبور می­کنه. سیتوپلاسم این سلولها به عنوان فیلتر عمل کرده و تنها به مواد خاصی اجازه عبور می­دهند(بیگدلی، ۱۳۸۳). این سد در حفظ سلول­های زایای جنس مذکّر در مقابل مواد مضر موجود در خون دارای اهمیته. در زیر این اتصالات، اسپرماتوگونی­ها در یک محوطه قانون­ای قرار می­گیرند و پس خیلی راحت به مواد درون خون دسترسی می­یابند. هنگام اسپرماتوژنز، سلولهای اسپرماتوسیت لپتوتن پایانی و زیگوتن، از این اتصالات گذشته و در محوطه جنب مجرایی قرار می­گیرند. از اینجا به بعد، مراحل پیشرفته­تر اسپرماتوژنز به کمک سد خونی- بیضوی از دسترس مواد موجود در خون حفظ می­شن. سلول­های سرتولی بوسیله اتصالات شکافدار هم به هم وصل شده­ان که خود باعث ایجاد رابطه یونی و شیمیایی بین سلول­ها می­شه. اگه در آدم و حیوانات دیگر شرایط نامطلوبی مثل عفونت، سوء تغذیه و تشعشع اشعه X به سلولای سرتولی آسیب برسونه، باعث مشکل سریع در مراحل اسپرماتوژنز می­شه و در صورتی که مرگ سلول­های سرتولی رخ بده، نبود باروری حاصل می­شه که دائمی خواهد­بود (Junqueira, 2005).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه مهندسی کشاورزی : مطالعه تاثیر عصاره دانه انگور سیاه و عصاره زالزالک بر روی تغییرات هیستوشیمی بیضه و توان باروری آزمایشگاهی (IVF) در موش رت نر بالغ درمان شده با داروی سیکلوسپورین (سانتیمون)

سلول­های سرتولی با همکاری سد خونی- بیضوی اعمال زیر رو انجام می­دهند :

پشتیبانی، حفاظت و تغذیه اسپرماتوزوئیدهای درحال تکامل، فاگوسیتوز در بین اسپرمیوژنز، سیتوپلاسم باقیمونده اسپرماتیدها به شکل اجسام باقیمونده از اونا جدا می­شه. این قطعات سیتوپلاسمی بوسیله سلول­های سرتولی فاگوسیته شده و به وسیله لیزوزوم اونا جدا سازی می­گردند علاوه براین اگه ذرات خارجی و باکتریها به اینجا رسیده باشن به وسیله سلولهای سرتولی بیگانه خواری می­شن (جلوگیری از واکنشهای خود ایمنی). سلول­های سرتولی به طور همیشگی مایعی به درون لوله­های منی­ساز ترشّح می­کنن که در جهت مجاری تناسلی جریان یافته و واسه حمل اسپرم به کار می­رود. با کنترل هورمون FSH، یک پروتئین وصل شونده به آندروژن (ABP) ترشح می­کنه که مسئول تغلیظ تستوسترون در درون لوله­های منی­ساز می­باشه (رجحان، ۱۳۷۶). سلول­های سرتولی قادر به تبدیل تستسترون به استرادیول هستن. این سلول­ها پپتیدی به نام اینهیبین هم ترشح می­کنن که ساخت و آزاد شدن FSH در بخش قدامی غده هیپوفیز رو مهار می­کنه. تولید هورمون آنتی­مولرین، که یک گلیکوپروتئینه و در دوره جنینی، بررسی مجاری مولر رو در جنین مذکر تحریک می­کنه (Junqueira, 2005).

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامهمطالعه اثر عصاره دانه انگور سیاه و عصاره زالزالک روی تغییرات هیستوشیمی بیضه و توان باروری آزمایشگاهی (IVF) در موش رت نر بالغ درمان شده با داروی سیکلوسپورین (سانتیمون)

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه مطالعه اثر عصاره دانه انگور سیاه و عصاره زالزالک روی تغییرات هیستوشیمی بیضه و توان باروری آزمایشگاهی (IVF) در موش رت نر بالغ درمان شده با داروی سیکلوسپورین (سانتیمون)

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد