عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

شناخت ساختار انتقال رسوبات

رسوبات موجود در رودخانه ها مشکلات زیادی مثل رسوب گذاری در بستر رودخانه ها و پس ایجاد جزیره ها رسوب گذاری در محل ورود رودخانه به دریا و نتیجه اون تشکیل دلتا، رسوب گذاری در مخازن سدها و پس کاهش ظرفیت اون و مشکلات غیر مستقیم دیگری رو بوجود می بیارن. واسه مقابله با مشکلات ایجاد شده اول اینکهً باید طبیعت و ساختار حرکت رسوب شناخته شه , دوم اینکهً عوامل مؤثر در فرسایش شناسایی شه و سوم اینکهً مقدار و میزان رسوبی حمل شده رو بشه دقیقاً تعیین و محاسبه کرد تا بشه در طراحی سازه های آبی مورد استفاده قرار داد.

کلا معادلات حاکم بر حرکت و انتقال رسوب و ضمنا فرسایش در بستر رودخانه ها زیاد پیچیده بوده و بیشترً به وسیله روشهای نیمه تجربی وتجربی مورد آزمایش قرار می گیرن. در طول سالیان متمادی شمار زیادی رابطه و معادله واسه محاسبه میزان بار رسوبات رودخانه پیشنهاد گردیده. متأسفانه نتایج حاصل از یک رابطه با رابطه دیگر در یک ایستگاه از رودخانه اختلاف فاحشی با هم دارن و انتخاب یکی از روابط واسه اون ایستگاه زیاد مشکله.

این معادلات بیشترً طبق اطلاعات محدود آزمایشگاهی و بعضی وقتاً بر اساس اطلاعات صحرایی مربوط به چند رودخانه بوده و معمولاً نتایج محاسبه شده با همدیگه و با اطلاعات حاصل از اندازه گیری اختلاف فاحشی دارن. پس میشه نتیجه گیری نمود که هیچ کدوم از معادلات انتقال رسوب به راستی قادر به مثل سازی رسوب و فرسایش در کلیه رودخانه ها و یا حتی بازه های مختلف یک رودخانه نمی باشه و باید واسه هر رودخانه به فراخور خصوصیات هیدرولیکی جریان و رژیم رسوبی اون و با داشتن یه سری از داده های صحرائی، مناسب ترین معادله رو انتخاب نمود. هر چند که ممکنه، هیچیک از معادلات شناخته شده برازش خوبی با اطلاعات و داده های صحرایی نداشته باشن که در این صورت باید با پذیرش یک خطای نسبی، اقدام به انتخاب بهترین روش نمود. در گذشته تحقیقات مربوط به مسائل رسوب به شکل انتقال رسوبات بزرگ دانه بار بستر بوده ، و بار آویزون مورد بررسی و توجه قرار نمی گرفت.         الان بررسی مسائل بار آویزون شروع شد و به جایی رسید که عوامل مؤثر بر این پدیده بیشتر از مسائل بار بستر شناخته شدن. ضمنا قابل ذکره که پیش بینی و تعیین مقدار بار آویزون با درجه اطمینان بالاتر از تعیین مقدار بار بستر ممکن نمی باشه. علیرغم حجم خیلی از بررسیهای که به ساختار حرکت رسوبات اختصاص داده شدهه، هنوز امکان پیش بینی مقدار رسوب در یک رودخانه آبرفتی با درجه اطمینانی که واسه بیشتر اهداف مهندسی رضایت بخش باشه ، وجود نداره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه : تاثیر غلظت های هورمونی و ریزنمونه بر کال زایی، باززایی و کشت سوسپانسیون رازیانه

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد