عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

  • تاریخچه کشت­بافت:

انگیزه­ای که باعث شروع فعالیت در مورد باززایی گیاه در شرایط درون شیشه گردید رو می­توان به وقایعی که در شرایط طبیعی[۱] بوقوع می­پیوندد جستجو نمود. در قرن هجدهم، فردی به نام  دوهامل دو مانسو[۲] با برداشتن بخشی از پوست درختان مشاهده کرد که در محل زخم، کالوس[۳] تولید می­شه (گاسرت[۴]، ۱۹۸۵؛ بانگا[۵] و وانادرکس[۶]، ۱۹۹۲). مشاهدات اون اولین فعالیتی بود که در مورد کشت­بافت انجام شد ولی از آنجایی که در اون زمان نظریه کشت­بافت عنوان نشده بود، به کشفیات اون توجهی نشد، واسه همین، نتایج فعالیت­های دوهامل رو به عنوان پیش تاریخ کشت بافت مطرح می­کنن (گاسرت، ۱۹۸۵).

واقعا تاریخچه کشت­بافت از زمانی شروع شد که نظریه پر­توانی[۷] سلول­های گیاهی عنوان شد. این نظریه به وسیله اسکیلیدن[۸] و اسکووان[۹] جدا بیان شد (افشاری­پور، ۱۹۹۳). این نظریه ادعا می­کنه سلول­های گیاهی از نظر داشتن کلیه اطلاعات لازم جهت ایجاد یک گیاه کامل، جداگونه هستن و در اصل هر سلول گیاهی میتونه به گیاه جدیدی تبدیل شه (باجاج[۱۰]، ۱۹۸۷؛ بارون[۱۱] و فین­اگولد[۱۲]، ۱۹۹۰).

از اون پس فعالیت زیادی واسه تولید کالوس و اثبات نظریه پر­توانی سلول­های گیاهی انجام شد ولی نظریه تئوریکی کشت سلول­ها آخرش به وسیله گیاه­شناسی آلمانی به نام هابرلنت[۱۳] در سال ۱۹۰۲، مطرح شد. اون به فکر بود که یک محیط غذایی مصنوعی می­تواند شرایط رشد و نمو و افزایش رو مثل شرایط طبیعی واسه گیاه فراهم کنه و این باعث پیشرفت یک سلول به یک گیاه کامل می­شه (اسکیلد-رنت­اسکلر[۱۴] و اسکمیدیش[۱۵]، ۱۹۸۴).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی : بهینه‌سازی الگوی کشت محصولات کشاورزی با الگوریتم رقابت استعماری (مطالعه موردی شهرستان بشرویه)

اول قرن بیستم، عموما فعالیت­هایی که در مورد کشت سلول انجام می­گرفت با شکست روبرو می­شد ولی چشم­انداز روشن، زمانی ساخته شد که واسه اولین بار کشت اندام با موفقیت انجام شد. این موفقیت به وسیله رابینز[۱۶] ۱۹۹۲ در امریکا بدست اومد (افشاری­پور، ۱۹۹۳؛ باجاج و ساپوری[۱۷]، ۱۹۸۸)، واسه همین رابینز رو اولین فردی که چندین مرحله بازکشت[۱۸] از ریشه­های جدا شده گرفت، می­دانند (افشاری­پور، ۱۹۹۳؛ گاسرت، ۱۹۸۵). علیرغم این موفقیت، کشت­های اون بطور کامل زنده نمی­موند. دلیل این شکست رو در نوع ماده گیاهی انتخابی مورد کشت اون دانسته­ان. اگه رابینز از ریشه گیاهان دولپه استفاده می­کرد، شاید موفقیت بیشتری بدست می­آورد چون هموطن اون وایت[۱۹] ۱۹۳۴ تونست با استفاده از محیط­های کشت مثل ولی با استفاده از ریشه گوجه­فرنگی، کشت­های کاملی گرفت و اون­ها رو به مدت طولانی زنده نگه داره (گاسرت، ۱۹۸۵).

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد