عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

۱-۴  تاریخچه میکوریزا:

قارچهای میکوریزی از با اهمیت ترین میکرو ارگانیسمای موجود در بیشتر خاکهای خراب کردن نشده هستن طوری که طبق تخمینای موجود حدود ۷۰ درصد از توده زنده جامعه میکروبی خاکها رو میسلیوم این قارچها تشکیل میده (مو کرجی[۱] و چامولا، ۲۰۰۳). اولین گزارش مبنی بر وجود این قارچها در دور ریشه گیاه میزبان یک رابطه همزیستی میکوریزی به تحقیقات انجام شده به وسیله هارتنیگ(۱۸۴۰) مربوط می شه. او هر چند این قارچها رو به عنوان یک ارگانیسم جداگونه معرفی نکرد، اما وجود ریشهای ظریف ویژه ای رو در دور سیستم ریشه ای درخت کاج گزارش نمود خطر(۱۸۴۷) این قارچها رو به عنوان موجودی جداگونه در همزیستی با گیاهان ارکیده شناسایی و معرفی کرد.کامینسکی(۱۸۸۱) گفت که دور سیستم ریشه ای بعضی از درختان با لایه ای از قارچ پنهون شدهه و عناصر غذایی موجود در خاک با عبور از این لایه بوسیله سیستم ریشه ای گیاه جذب می شن. فرانک(۱۸۸۵) که به دنبال بررسی راهکارهایی به خاطر کشت قارچهای خوراکی در منطقه جنگلی پروزیا بود ساختمان حاصل از فعالیت مشترک ریشه گیاه میزبان و قارچهای میکوریزی همزیست رو شناسایی و اونرو میکوریزا نامیدند.

(ازباول و کلارک، ۱۹۸۹). اصطلاح مایکوریزا از دو کلمه تشکیل شدهه یکی از کلمه یونانی mikes به معنی قارچ و دیگری کلمه لاتین rhiza که معنی ریشهه و بیان کننده رابطه همزیستی بوجود اومده بین ریشه گیاه میزبان و قارچهای میکوریزیه(مو کرچی، ۱۹۹۶).  جنبه های  زیست شناسی میکوریزا:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته مهندسی کشاورزی : بررسی و مقایسه سویه های تجاری مخمر نانوایی برای افزایش کیفیت و ماندگاری نان صنعتی

میکوریزا طبق وضعیت قرار گرفتن میسیلوماشون روی ریشه گیاهان میزبان به   ۲ گروه کلی تقسیم می شن.                                                                                                                                     ۱- میکوریزای بیرونی[۲]Ectomycorrhiza))

این نوع میکوریزاها بیشتر در اکوسیستمای جنگلی که دارای مخلوطی از درختان پهن برگ و سوزنی برگ هستن مشاهده می شه . در این نوع همزیستی قارچ تولید میسیلیوم انبوه و متراکمی روی سطح ریشه می کنه ولی با این نوع قارچ آلوده شدن با پوشش متراکمی از ریسه قارچها پنهون شدن و مستقیم با خاک تماس ندارن.این نوع میکوریزا از راه افزایش سطح جذب ریشه باعث افزایش تحمل به خشکی گیاه میزبان به ویژه در مناطق خشک می شن.(الن[۳]، ۱۹۸۹).

[۱] MOkorgy,2003

[۲] Ecetomycorrhiza

[۳] Allen,1989

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد