عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

۲-۲-۲-۳- نقشه شیب

مهم ترین عوامل توپوگرافی موثر در ایجاد رواناب منطقه شامل شیب، جهت و ارتفاع از سطح دریا می­باشه. در صورت برابر بودن بقیه شرایط، هر چه مقدار شیب زیاد شه رواناب ایجاد شده بیشتر هستش که دلیل اون کاهش پایداری خاک هستش. خیلی از پارامترهای اقلیمی مثل بارش و دما با ارتفاع تغییر می­کنه. ارتفاع روی نوع و ویژگی­های نزولات اثر داره. هروقت ارتفاع از حد معینی تجاوز کنه بارندگی به شکل برف نازل می­شه. با افزایش ارتفاع، مقدار شیب دامنه­ها بیشتر می­شه و رخساره­های بیرون­زده و توده سنگی بیشتر مشاهده شده و سنگ­ها ناتراواتر می­شن (سراج­زاده، ۱۳۷۵). اختلاف ارتفاع بین نقاط مختلف در یک بخش آبریز، ناهمواری­های اراضی اون بخش رو نشون می ده. نسبت اختلاف ارتفاع دو نقطه به فاصله اونا با عنوان شاخص شیب معرفی می شه واسه شناخت ناهمواری اراضی و شیب از معیارهای متفاوتی استفاده می شه. شیب بخشای آبخیز اثر زیاد زیادی در واکنش هیدرولوژیک بخشا داره. سرعت جریانای سطحی به طور مستقیم به شیب بستگی داره. افزایش سرعت آب نیروی جنبشی آب و پس قدرت تخریبی و حمل اونو افزایش می ده میزان نفوذ آب در خاک با افزایش شیب کاهش پیدا میکنه و آخرشً حجم سیلاب و جریان­های سطحی مستقیماً به شیب بخش بستگی داره.

جهت محاسبه و تعیین میزان شیب بخشای آبریز روش­ها و روابط زیادی ارائه گردیده که بعضی از اونا عبارتند از روش شبکه­بندی، روش ­هورتون، رابطه­ جاستین، روش شمارش خطوط تراز و …. در مطالعه حاضر با استفاده از GIS نقشه کلاسای شیب در اندازه ۵۰۰۰۰ :۱ و شامل ۵ کلاس سطح بخش آبخیز تهیه گردیده. واسه تهیه نقشه شیب بخش آبخیز، از نقشه DEM در محیط نرم­افزار ArcGIS با استفاده از گزینهSpatial Analyst استفاده گردید. در این نرم­افزار نقشه شیب رو میشه به دو صورت درجه و درصد شیب تهیه کرد و توانایی اون در این مورد زیاد بالا بوده و از دقت زیادی برخورداره (البته دقت نقشه تهیه شده به پارامترهای دیگری مثل قدرت جدا زمینی و دقت رقومی­سازی هم بستگی داره). واسه منطقه مورد مطالعه با توجه به نوع وهدف کار، مساحت زیرحوزه­ها، نقشه شیب به درصد تهیه شد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد رشته مهندسی کشاورزی : تأثیر منابع تأمین نیتروژن بر میزان مصرف سم نیکوسولفورون در کنترل علف¬های هرز ذرت علوفه¬ای۹۲

واسه محاسبه متوسط شیب زیر­بخش­ها، نقشه پلی­گونی زیرحوزه­ها رو با نقشه رستری شیب بخش آبخیز سمبورچای در محیط نرم­افزار ArcGIS با استفاده از نوار وسیله Spatial Analyst و بعد وسیله Zonal Statistics قطع داده شد و متوسط شیب واسه هر زیر بخش به دست اومد.

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد