عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

۲-۲- گیاهان دارویی و اثرات اونا بر سلامتی

گیاهان دارویی و کالاهایی که از اونا به دست می­آید، از زمان­های زیاد دور واسه درمان خیلی از مریضی­ها و ناراحتیای طولانی مورد استفاده قرار گرفتن و درمان مریضیای مختلف با داروهای گیاهی جزء جدانشدنی فرهنگ ملل دنیا می­باشه که قدمت اون به بیشتر از ۶۰۰۰۰ سال می­رسد. الان بیشتر از ۸۰ درصد مردم دنیا از داروهایی مصرف نشون میده که به طور مستقیم یا غیر مستقیم از گیاهان دارویی به دست می­آیند. در ادامه بعضی از خصوصیات مهم گیاهان دارویی بر سلامت که شامل اثرات ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد دیابت و بهبود دهنده اون، ضد آرتریت، محافظت از سیستم عصبی، ضد سرطان، درمون زخما و نگهدارنده­های مواد غذایی به طور خلاصه بحث میشه.

قبل از شروع این مباحث، در مورد بعضی از مهمترین مواد موثره موجود در گیاهان دارویی که مسئول بیشتر اثرات بیولوژیک گیاهان دارویی هستن توضیحی کوتاه ارائه می­شه. ترکیبات فنولیک متابولیت­های ثانویه گیاهی هستن که از عوامل اصلی طعم دهنده و افزاینده ارزش غذایی میوه­جات، سبزیجات و دیگر گیاهان هستن [۱۴۸]. این ترکیبات دارای یک حلقه اروماتیک بوده که دارای یک یا چندین گروه هیدروکسیل هست و ساختار اونا می­تواند از یک ملکول فنولیک ساده تا ترکیباتی پیچیده با وزن ملکولی بالا با چندین گروه فنولیک باشه، که به اونا اصطلاحاً ترکیبات پلی فنولیک گفته می شه [۲۱]. این ترکیبات نقش­های زیاد مهمی رو در گیاه بر عهده دارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کشاورزی : تاثیر ترکیبی صمغ کتیرا، امولسیفایرهای سدیم استئاروئیل لاکتیلات(SSL)و گلیسرول منو استئارات(GMS)بر ویژگی های رئولوژیکی خمیر و کیفیت نان بربری

به عنوان یک گروه بزرگ ترکیبات فعال بیولوژیک، ترکیبات پلی فنولیک طبق تعداد حلقه­های فنولی و ساختار عناصری که این حلقه ها رو به هم وصل می کنه به چندین گروه تقسیم می گردن. گروه های اصلی تشکیل دهنده شامل پلی فنول­ها، فلاونوئیدها، اسیدهای فنولیک، تاننا (قابل هیدرولیز شدن و متراکم) و لیگنانا می­باشن [۷۷]. پلی فنل­ها به طور بزرگی در گیاهان مثل میوه­ها، سبزیجات و ادویها پخش شدن.

با توجه به تنوع شدید گیاهان داوریی و اثرات مختلف اونا، در این بخش فقطً اثر چار گیاه دارویی که در تحقیق حاضر استفاده شدهه بررسی می شه. گیاهان استفاده شده شامل پوست درخت دارچین، جوانه میخک، ریزوم گیاه زردچوبه و برگ گیاه رزماری هست.

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد