Menu

پايان نامه مهندسی کشاورزی : تولید شیر کم لاکتوز به روش مداوم و بهینه سازی شرایط تولید این شیر در ستون های حاوی آنزیم لاکتاز تثبیت شده در کلسیم آلژینات

0 Comments

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

  تولید شیر کم لاکتوز به روش مداوم و بهینه سازی شرایط تولید این شیر در ستون های حاوی آنزیم لاکتاز تثبیت شده در کلسیم آلژینات

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

 

 

-روش محصور کردن[1]  :

روش محصور کردن در واقع حصار کشی آنزیم یا انحصار آنزیم ها در یک فضای کوچک است .ماتریکس و محصور کردن غشایی (شامل میکروکپسولاسیون) روش های اصلی محصور کردن هستند .مزیت این روش در سادگی انجام کار است .به این روش می توان آنزیم لاکتاز را در حامل های آلژینات محصور کرد ،بیدهایی که از سوسپانسیسون آنزیم – آلژین ساخته می شوند ظاهر شفافی دارند و از نظر مکانیکی مقاوم هستند(47) .

 

1-11-1-مزیت های تثبیت آنزیم در میکروکپسول ها:

1-میکروکپسول ها به آسانی می توانند از محصولات واکنش به کمک فیلتر کردن جدا شوند .

2-میکرو انکپسوله کردن آنزیم ها می تواند برای شکستن انتخابی مواد با وزن مولکولی کم در حضور مواد با وزن مولکولی بالا به کار گرفته شود (47) .

 

1-11-2-تکنولوژی انکپسوله کردن برای کاربردهای غذایی :

انکپسوله کردن تکنیکی ،برای محصور کردن عوامل فعال در مواد حامل است .این روش ابزاری مفید ،در آزاد سازی کنترل شده ،مولکول های زیست فعال و سلول های زنده (پروبیوتیک ها) از انکپسول ها به غذا است (62) .

- ویژگی های موادی (حامل ها)که برای انکپسوله کردن به کار می روند:

1-دارا بودن درجه غذایی[2] ، 2 -از لحاظ زیستی قابل تجزیه بودن و 3-قادر به ایجاد کپسول بین فاز داخلی و محیط اطراف باشند .متداول ترین موادی که در انکپسولاسیون برای کاربردهای غذایی به کار می روند ،پلی ساکاریدها هستند .هر چند علاوه بر پلی ساکاریدها از مواد دیگری نیز مانند لیپیدها و پروتئین ها در انکپسولاسیون استفاده می شود (62) .

متداول ترین تکنیک انکپسوله کردن در صنعت مواد غذایی ،خشک کردن پاششی[3] است که در حدود 80 تا 90 درصد انکپسولت ها به این طریق تولید می شوند .دلایل آن می تواند به خاطر انعطاف پذیری این روش ،مداوم بودن آن و نیز از همه مهم تر از نظر اقتصادی به صرفه بودن آن است (65) ، (39) و (67) .

انکپسوله کردن یک سد محافظتی بین مواد حساس زیست فعال و محیط ایجاد می کند و باعث می شود که بدبویی یا بد مزه گی که احساسی ناخوشایند در غذا خوردن هستند ،مخفی داده شود و به نظر نیایند. احساس های ناخوشایندی مثل مزه تلخ و طعم گس حاصل از پلی فنول ها (10) .

یکی از مهم ترین دلایل برای انکپسوله کردن ،پایدار کردن اصلاح یافته مواد فعال در محصول نهایی و نیز در طول فرآوری است .مزیت دیگر انکپسوله کردن ،کم کردن تبخیر (از دست رفتن) ،مواد معطر و آرما است . انکپسوله کردن ،تکنیکی از بسته بندی مواد جامد ،مایع و یا گاز در کپسول های کوچکی است که این کپسول ها ،محتواهای خود را در دوره های زمانی طولانی و تحت شرایط ویژه ،با سرعت کنترل شده آزاد می کنند(16) .

انکپسوله کردن ،از واکنش مواد فعال با آب و اکسیژن جلوگیری می کند .در انکپسوله کردن ماده ای که مواد فعال را احاطه می کند ،پوشش ،غشاء ،پوسته ،کپسول ،ماده حامل ،فاز خارجی یا ماتریکس[4] خوانده می شود. و ماده ای که انکپسوله می شود ،هسته ،ماده فعال یا فاز داخلی خوانده می شود (62) و (17) .

ذراتی که در کپسوله کردن تولید می شوند ،اندازه شان بین نانومتر تا میلی متر می تواند متغیر باشد .روش خشک کردن پاششی[5]،برای انکپسوله کردن ،ذراتی با کیفیت خوب و با اندازه کمتر از 40 میکرومتر تولید می کند .این چنین ذراتی از دیدگاه ویژگی های بافتی و حسی محصولات نهایی مهم هستند (65) ،(39) و (51) .

[1] -Entrapment

[2] -Food grad

[3] - spray drying

[4] -matrix

[5] -Spray drying

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه تولید شیر کم لاکتوز به روش مداوم و بهینه سازی شرایط تولید این شیر در ستون های حاوی آنزیم لاکتاز تثبیت شده در کلسیم آلژینات

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه  تولید شیر کم لاکتوز به روش مداوم و بهینه سازی شرایط تولید این شیر در ستون های حاوی آنزیم لاکتاز تثبیت شده در کلسیم آلژینات

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی کشاورزی با عنوان  تولید شیر کم لاکتوز به روش مداوم و بهینه سازی شرایط تولید این شیر در ستون های حاوی آنزیم لاکتاز تثبیت شده در کلسیم آلژینات