بهینه سازی پیشرفته سایت برای موتور های جستجو- قسمت ۲

. این گنجاندن جستجوی جهانی نام دارد.
بهینـه سـازی مـوتـور جستـجو چیـسـت؟ رتبه بندی بالا در نتایج جستجـوی اورگانیک
بهینه سازی موتور جستجو)سئو( حرفه ای است که تلاش می کند تا سایت ها را به منظور نشان داده شدن در رتبه بالا در نتایج جستجوی اورگانیک، بهینه سازی کند. به منظور انجام این کار ،سئو سعی می کند تا وب سایت را با الگوریتم های گوگل تطابق بدهد. اگرچه الگوریتم های گوگل مخفی و بصورت یک راز هستند ،اما تقریب ااً یک دهه تجربه در سئو منجر به ایده های خوب درمورد عوامل مهم شده است. از منظر ما، عوامل در الگوریتم گوگل به دو گروه قابل تقسیم است:
۱( فاکتورهای On-page. این فاکتورها در مورد رتبهی سایت تصمیم میگیرند. این فاکتورها موضوعاتفنی مانند کیفیت کدها )چنانچه از وردپرس استفاده کنید بهترین نحوهی کدنویسی رعایت شده است( و موضوعات متنی بیشتر مانند ساختار متن، چیدمان سایت و استفاده از کلمات را شامل میشود. مسائل متنی را به صورت عمقی در این کتاب بررسی میکنیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد موضوعات فنی ،به وبسایت ما سر بزنید.
۲( فاکتورهای Off-page. این فاکتورها شامل لینکهایی است که به سایت شما داده میشود. هرچه تعداد لینکهای مرتبط با سایت شما بیشتر باشد )نکته اضافه شده توسط مترجم: بهتر است موضوع آن سایت ها مرتبط با سایت شما باشند( رتبهی بیشتری را در گوگل دریافت میکند و باعث بالارفتن رنک شما در گوگل میشود. در این کتاب در مورد Off-page SEO صحبت نمیکنیم) .شما میتوانید در مورد لینک بیلدینگ و Off-page SEO در وبسایت ما مطالعه کنید(.

بخــش ۳
تعریف کاربردپذیری، UX و نرخ تبدیل

این فصـل
در این فصل، مفهوم اصلی این کتاب را توضیح خواهیم داد. علاوه بر آن، به توضیح اهمیت کاربردپذیری و بهینهسازی نرخ تبدیل برای استراتژی سئو شما خواهیم پرداخت .
تعریـف کاربردپذیری و UX
UX
UX چیست؟ اول، اجازه دهید در این مورد به یک توافق برسیم که UX به خودی خود با وب سایت در ارتباط نیست. این تجربه ای است که شما در زمان بازدید از یک فروشگاه مواد غذایی بدست می آورید. تجربه ای است که در زمان تماشای یک کنسرت بدست می آورید. حتی بیدار شدن در یک صبح و قدم گذاشتن به زمین سرد حمام است .UX چیزی است که با آن مواجه می شوید، آن را حس می کنید و در زمان انجام کارها ،بازدید از مغازهها، صرف غذا در رستوران آن را انجام می دهید .UX درمورد احساسات انسانهاست.
در این کتاب، هدف بهینه سازی UX ، بهینه سازی احساس مثبتی است که بازدیدکنندگان در زمان ترک وب سایت شما دارند. تعدادی از مسائل جداگانه به تجربیات کاربران کمک می کند. ما سه مولفه را مشخص کردیم که برای UX بسیار مهم است:
• احساس اولیه ای که کاربران در زمان بازدید از صفحه اصلی شما یا دیگر صفحات پیدا می کند.
• احساسی که کاربر در زمان پیدا کردن یا عدم پیدا کردن مطلب مورد نظر خود در وب سایت شما با آن روبرو می شود.
• احساسی که کاربر پس از خواندن اطلاعات مورد نظر خود در وب سایت شما یا بعد از خرید وسیلهای از مغازه شما با آن روبرو می شود.
تمام این سه مؤلفه به احساس نهایی یا تجربه کاربر در زمان ترک وب سایت شما کمک می کند.
کاربردپذیریUsability)(
کاربردپذیری رابطه نزدیکی با UX دارد، و غالباً در زمان توصیف UX استفاده می شود. زمانیکه UX با احساس افراد در زمان بازدید از وب سایت شما در ارتباط است ،کاربردپذیری درمورد میزان صمیمیت وب سایت با کاربر است. آیا مردم وب سایت شما را متوجه می شوند؟ آیا می دانند کجا باید کلیک کنند؟ کاربردپذیری بهتر ،UX را بهبود می بخشد.
در این کتاب ، بیشتر درمورد تغییر این امر )کاربردپذیری( برای افزایش UX صحبت خواهیم کرد. تفاوت اندکی میان این دو وجود دارد، اما ما از هر دو اصطلاح در کنار هم در این کتاب استفاده می کنیم.
تعریـف نرخ تبـدیل )Convertion(
نرخ تبدیل هم مانند کاربردپذیری به شدت با UX در ارتباط است .”تبدیل” برروی وب سایت ها یعنی تبدیل بازدیدکننده به خریدار یا مشترک تبدیل به بازدیدکننده وفادار. دلیل اینکه این دو بسیار با هم در ارتباط هستند این است که بهبود UX عمومًاً دارای تاثیر مثبت بر نرخ تبدیل شماست.
بهینه سازی نرخ تبدیل بیشتر برای صاحب سایت مهم است و بهینه سازی UX بیشتر برای کاربران اهمیت دارد. بهینه سازی نرخ تبدیل به این معناست که شما خواستار درآمد بالاتر یا ترافیک بیشتر هستید. با این حال، مسیر بهینه سازی نرخ تبدیل باید براساس رفتارهای کاربر باشد. در کل وب سایت هایی که استفاده از آنها و درک آنها ساده تر است ،نرخ تبدیل بالاتری دارند. و بدیهی است، اگر مردم احساس مثبت تری از وب سایت شما داشته باشند، که در فصل قبل درمورد آن صحبت کردیم، بیشتر نسبت به خرید یا مشترک شدن با سایت شما تمایلپیدا می کنند.
سئو جامـع نگر و کاربردپذیری
در ادامه، به شما آموزش خواهیم داد که چگونه سئو محتوای مناسب تولید کنید. در Yoast ما راهکارهای سئو ،به مالکان سایتهای کوچک و مشاوره به مشتریان بزرگ )گاردین، فیس بوک( میدهیم .Joost de Valk سئو را بیش از ۸ سال پیش آغاز نموده. با اینکه گوگل الگوریتمهای خودش را چندین بار تغییر داده، بسیاری از راهنمایی-های ما در Yoast هنوز مانند قبل کارآمد هستند. و این توصیهها خیلی ساده هستند: فقط کافی است شما مطمئن باشید که سایتتان خیلی خوب است. از هیچ “حقهای” استفاده نکنید. زیرا این موارد در طولانی مدت کارساز نیستند، و ممکن است حتی اثر معکوس داشته باشد. ماموریت گوگل ساختن یک موتور جستجوی کامل است، تا به مردم برای پیدا کردن آنچه که به دنبالش هستند کمک کند. سایت و استراتژی بازاریابی خود را همیشه در راستای هدف گوگل قرار دهید .
عملیات گوگل ایجاد موتور جستجوی کاملی است که به افراد در یافت آنچه مایل هستند کمک کند. تطبیق وب سایت و استراتژی بازاریابی خود با این هدف، مسیری است که باید در آن گام بردارید. این چیزی است که آن را “سئو جامع نگر” می نامیم.
روش سئو جامع نگر درمورد سئو به معنای تمرکز شما برتمام موارد ذیل است:
• سئو فنی خوب
• UX فوق العاده کاربران
• نوشتن محتوای با کیفیت
• حصول اطمینان از ایمن بودن سایت خود
داشتن وب سایتی فوق العاده با محتوای با کیفیت ،UX خوب و ایمنی به روز وب سایت فورااً رتبه بندی شما رابهبود نمی بخشد. اگرچه در دراز مدت قطعاً تاثیر مثبتی بر سئو شما خواهد داشت.
وب سایت های جذاب دارای Bounce rate پایین تر و شانس بالاتر برای دریافت توجه رسانه های اجتماعی هستند. این ها دقیقاً دو موردی هستند که تضمین می کنند وب سایت شما در دراز مدت رتبه بندی خوب را حفظ می کنند. اگر هیچ کس درمورد وب سایت شما در رسانه های اجتماعی صحبت نکند، چطور گوگل می تواند فکر کند که وب سایت شما خوب است؟)اطلاعات تکمیلی مترجم: Bounce rate “نرخ پرش” یا “نرخ دفع” معنی می شود ولی ما همان Bounce rate به کار می بریم(
وب سایت های فوق العاده نیز منجر به تغییرات بیشتر می شوند. اگر مخاطبان شما وب سیات شما را دوست داشته باشند و آن را بفهمند، شانس خرید محصولات شما توسط آنها یا بازگشت شان به وب سایت شما بیشتر میشود.
از نقطه نظر سئو جامع نگر ، کاربردپذیری و UX وب سایت شما باید بخش مهمی از استراتژی های بلند مدت سئو شما باشد. وبسایت های جذاب و دوستانه، دارای Bounce rate پایین تری هستند و در دراز مدت منجر به رتبه بندی بالاتر می شوند.
سئو جامـع نگر و نرخ تبدیل
درحالی که بهینه سازی نرخ تبدیل بخشی از استراتژی سئو جامع نگر نیست، اما برای یک استراتژی مکمل، خوب است .سئو این اطمینان را می دهد که افراد بیشتری وب سایت شما را پیدا کنند. استراتژی سئو بر جذب افراد بیشتر از موتورهای جستجو برای وب سایت شما تمرکز می کند. استراتژی نرخ تبدیل بر بازدیدکنندگان از وب سایت شما، و تبدیل این بازدیدکنندگان به مشتری تمرکز می کند. در پایان، هر دو استراتژی ها می تواند منجر به فروش بیشتر شود؛ وجود افراد بیشتر برروی وب سایت شما به معنای خریداران بالقوه بیشتر است، در حالیکهمیزان بالاتر نرخ تبدیل منجر به خریداران بیشتر در میان تعداد مشابه از بازدیدکنندگان می شود.

شکل ۱٫ قیف ها ،سئو در مقابل بهینه سازی نرخ تبدیل
YOASTنکته
از دیدگاه ما، شما باید سئو و بهینه سازی نرخ تبدیل را با هم ترکیب کنید. ترکیب سئو و تبدیل، به معنای این است که شما بر جذب افراد بیشتر برای وب سایت خود تمرکز می کنید و همزمان بر افزایش این شانس که مردم محصولات شما را خریداری کنند تمرکز می کنید. این منجر به بازده دو برابر می شود.

بخــش ۴ طـراحـی و کاربردپذیری

این فصـل
در این فصل، توضیح می دهیم که چرا کاربردپذیری و UX برای ساخت و یکپارچگی طراحی یک وب سایت حائز اهمیت است.
اهمیت طراحـی فوق العـاده
بخشی از استراتژی سئو جامع نگر به معنای داشتن طراحی فوقالعاده است. ظاهر وب سایت شما باید برای بازدیدکنندگان شما جذاب باشد. اگر مردم ظاهر وب سایت شما را دوست داشته باشند، بیشتر احتمال دارد که در وب سایت شما باقی بمانند. بنابراین ظاهر خوب Bounce rate شما را کاهش می دهد )بازدیدکنندگانی که فوراً به گوگل مراجعه می کنند.()اطلاعات تکمیلی مترجم: البته بازگشت به صفحه سرچ گوگل را Pogo-sticking می گویند(.
زیبایی وب سایت برای بازدیدکنندگان جذاب است. طراحی وب سایت روندی را دنبال می کند که این روند مرسوم و مد روز است، که می تواند برای سال آینده غیر جذاب و خسته کننده باشد. و البته، آنچه که زیباست همیشه در چشم بیننده خودنمایی می کند.
زیبایی وب سایـت تا چـه اندازه مهـم اسـت؟ Marike تحقیقاتی را درمورد اهمیت زیبایی در زمان طراحی وب سایت انجام داده است. نگاه به نتایج برخی از مطالعات علمی اخیر درمورد اهمیت زیبایی و کاربردپذیری نشان میدهد که نتایج تلفیقی از هر دو هستند .مطالعات تجربی متعددی رابطه میان زیبایی و کاربردپذیری را نشان می دهند. با این حال، دیگر مطالعات رابطه معکوسی را نشان دادند. مطالعات نشان می دهند که اگر مردم ناامید می شوند بخاطر اینکه نمی توانند چیزی را که می خواهند در سایت پیدا کنند و احتمال تایید طراحی وب سایت شما کمتر خواهد شد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که زیبایی مهم است، اما مسئله کاربردپذیری از آن می تواند مهمتر باشد.
تحقیقات بسیاری نشان می دهند که نوع وب سایت تعیین میکند که آیا زیبایی مهم است یا خیر. برخی وب سایتها به دلیل محصولاتی که ارائه می کنند نیازمند طراحی سلیس هستند )به عنوان مثال عکاسان نیازمند عکسهای خوب برای ترویج توانایی خود هستند(، درحالیکه دیگر وب سایت ها بیشتر از طراحی های قدیمی سود می برند) به عنوان مثال مغازه های فروش کالای دست دوم(.
علاوه بر نوع وب سایت، هدف مخاطبان شما عامل مهم در ارتباط میان زیبایی و کاربردپذیری به حساب می آید .
برای خریداران هدف گرا ،کاربردپذیری مهمترین چیز است؛ آنها می خواهند محصولی را خریداری و سایت شما را ترک کنند. برای لذت بردن بیشتر) بازدیدکنندگان( یا خریداران، تجربهای که مردم از بازدید از وب سایت شما بدست میآورند مهمتر است، زیبایی سایت شما می تواند آنها را برای خرید محصولاتتان متقاعد کند.
آنچه می توان از این مطالعات آموخت این است که زیبایی طراحی برای وب سایت بسیار مهم است. وب سایت شما باید دارای ظاهری باشد که برای مخاطبتان جذاب باشد. و همچنین، مسئله کاربردپذیری نیز مانند زیبایی از اهمیت زیادی برخوردار است.
این کتـاب چه چیـزی را به طراحـان ارائه می کـند؟
طراحی وب سایت یک فرآیند خلاقانه است. باید آن را جدی بگیرید و مطمئن شوید که سایت شما فوق العاده به نظر می رسد. نکات زیادی که در رابطه با کاربردپذیری به مشتریان خود ارائه می دهیم به راحتی می تواند در یک طراحی فوق العاده ثبت شود. برخی نکات می تواند فرایند طراحی را خسته کننده کند )مانند اینکه شما میخواهید متفاوت باشید اما روی چیزی دست می گذارید که همه انجام می دهند و منجر به فروش بیشتر می شود(. برخی اوقات کاربردپذیری و زیبایی یگدیگر را پس می زنند. به عنوان یک طراح باید به دنبال تعادلی بینقص میان کاربردپذیری و طراحی باشید .
شما نباید یکی را انتخاب کنید چون هر دو مهم هستند. به شما توصیه می کنیم که فصل ۵ و تست A/B را مطالعه کنید- امتحان کنید که آیا باید انتخابی انجام بدهید که بر زیبایی یا کاربردپذیری تاثیرگذار باشد یا خیر.
از نظر ما، هر طراح باید دانشی اساسی درمورد کاربردپذیری و UX داشته باشد. باید سعی کنند این مسائل را در زمان توسعه یک وب سایت جدید یا به روز رسانی وب سایت قدیمی با هم ترکیب کنند. این کتاب به ویژه برای طراحان وب سایت مناسب است. این کتاب به دنبال آموزش مطالب بیشتر درمورد زیبایی یا طراحی هنری نیست ،بلکه به دنبال آموزش موارد قابل استفاده و غیر قابل استفاده ، به شماست .

فصـــــــل ۲

کاربردپذیری کــلی

در مورد این فصـل
در این فصل در مورد مسائل اساسی مربوط به کاربردپذیری و UX صحبت می کنیم. منظورمان در مورد مسائل اساسی مواردی است که برای هر سایتی کاربرد دارد . با توضیحی در مورد شفافیت، مأموریت و call-to-action )در ادامه آن را توضیح می دهیم( برای اقدام بحث را آغاز می کنیم .

بخـــش ۵
شفافـیت و مـأمـوریـت

در این بخش
در این بخش در مورد تمرکز بر شفافیت هدف اصلی وب سایت صحبت می کنیم. این امر باید برای خوانندگان کاملا ً واضح باشد و به محض ورود به سایت متوجه بشوند که سایت چه خدماتی را ارائه می دهد. در رابطه با اهمیت این موضوع صحبت میکنیم و نکاتی را به شما می گوییم که بتوانید هدفتان را به وضوح به خوانندگان سایت نشان دهید.
اهمیـت شـفافـیـت
شفافیت و وضوح اینکه وب سایت شما در مورد چه موضوعی است مهم ترین موضوع در مورد کاربردپذیری است.
زمانی که کاربران برای نخستین بار صفحه ی اصلی سایت شما را می بینند باید کاملاً متوجه شود که موضوع سایت شما چیست. این امر چیزی است که به عنوان هدف سایت از آن نام می بریم. محصولات و خدمات شما باید کاملاً برای کاربران سایت مشخص باشد. باید کاملاً واضح باشد که شرکت و برند شما چه خدماتی را ارائه می دهند. اگر امکانش هست، حتی اجازه دهید که ارزش ها و استانداردهای سایت را نیز کاربران بدانند که در این صورت سریع به شرکت شما ملحق می شوند. اگر هدف سایت شما نامعلوم باقی بماند کاربران نمی دانند که در وبسایت شما باید چه کاری انجام دهند و این امر باعث می شود که سریع سایت شما را ترک کنند.
این امری است بسیار بدیهی که شما می

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *