بهینه سازی پیشرفته سایت برای موتور های جستجو- قسمت ۳

بایست هدف سایتتان را کاملاکاملاً به وضوح نشان دهید و کاملاکاملاً مشخص باشد که چه چیزی می فروشید. اما این هدف در زمان طراحی و به روزرسانی سایت از بین می رود. به همین دلیل است که باید دائماً سایت را منتقدانه بررسی کنید تا مطمئن شوید که هدف سایت شما شفاف است .

مأموریـت شما چیست؟
اگر می خواهید هدف سایت خود را به طور واضح با کاربران در میان بگذارید تعیین مأموریت خود بسیار اهمیت دارد. هدف سایت شما دلیل وجودی آن است. این همان چیزی است که می خواهید کاربران در سایت شما انجام دهند )مطالعه کنند یا محصولات شما را خریداری کنند(. مأموریت شما چیزی گسترده تر از هدف سایت شماست و شامل ایده های شما در مورد سایت و شرکت شماست .
بنابراین پیش از هر اقدامی در رابطه با تقویت کاربردپذیری باید به مأموریت خود فکر کنید. از این موضوع سرسری نگذرید .به این موضوع سطحی فکر نکنید. اینکه به صورت دقیق بدانید که به دنبال چه چیزی هستید و حفظ و نگه داری هدفتان واقعاً کار دشواری است. برای اثبات این موضوع بعد از اینکه به مأموریتتان فکر کردید به سوالات زیر پاسخ دهید.
• کاربران چه کاری می توانند با خرید محصولات با استفاده از خدمات شما انجام می دهند؟
• چه چیزی باعث تمایز محصولات شما می شود؟
• چرا باید مردم از سایت شما خرید کنند یا از محصولات شما استفاده کنند و نه از سایت های دیگر) سایت های ارزان تر و بهتری که می شناسید(؟
• دلیل دیگر شما به جز کسب درآمد برای ارائه محصولات و خدمات چیست؟
تجارت ها، زاییده ی ایده ها و نظریه ها هستند، برخی از آنها بزرگ هستند و برخی دیگر نه. اما همگی آنها از یک ایده ای آغاز میشوند که خدمات شما خاص است و محصول جدیدی را به بازار اضافه کردید. مزیت ها، وعده ها و منفعت شما تماماً باید در وب سایتتان مشهود باشد.
نخستین گام در تقویت کاربردپذیری و UX ،نوشتن مأموریتتان است. باید بدانید که چه چیزی باعث تمایز شما از دیگران می شود. برای این کار وقت بگذارید و مأموریت خود را بر روی کاغذ یادداشت کنید. برای نوشتن می توانید از کامپیوتر یا یک تکه کاغذ نیز استفاده کنید. باید در نهایت به یک مأموریت، و پیغام برای انتقال بهمخاطبین برسید.
تدوین مأموریت در واقع نقطه ی آغاز بسیاری از جوانب سئو جامع نگر است. و البته اولین گام برای به دست آوردن کلمات کلیدی و انتخاب آنهاست. برای اطلاعات بیشتر می توانید کتاب الکترونیکی سئو محتوا را مطالعه کنید.
روش های شفاف سازی مأموریت به مخاطبین
زمانی که مأموریت خود را کاملاً مشخص کردید پس از آن می توانید ببینید که آیا هدف شما در سایتتان مشهود است یا نه. چک کردن شفافیت بدین معناست که صفحه اصلی و صفحه فرودهای سایت)Landing page( را چک کنید و صفحاتی که از طریق آنها کاربران وارد می شوند. حواستان باشد که به معنای واقعی تنها شما چند ثانیه فرصت دارید که مخاطب را جذب کنید. دامنه ی توجه افراد واقعاً کوتاه است. بنابراین باید مطمئن شوید که تمام نکات را سریع و کوتاه گفته اید .
راههای کمی وجود دارد که از طریق آنها می توانید مطمئن شوید که مخاطبین مأموریت و هدف شما را درک کرده اند. شما می بایست مقدمه ای مناسب و معقول بنویسید، تیترها و عنوان های مناسبی انتخاب کنید و عکس های زیبایی را در نقاط مناسب قرار دهید.
۱٫ محتوای مقدمه
صفحه ی اصلی و صفحه فرود شما می بایست شامل مقدمه ای شفاف باشد. در این مقدمه مأموریت و هدف خود را به صورت واضح نشان دهید. وب سایت شما در چه مورد است؟ چه چیزی می فروشید؟ حواستان باشد که زبانی که متن را نوشته اید با زبان مخاطبین سایتتان هم خوانی داشته باشد. متن نباید خیلی طولانی باشد )حداکثریک یا دو پاراگراف(
۲٫ عنوان سایت )Headlines (و معرفی کوتاه )Taglines (
روشی دیگر برای در میان گذاشتن هدف و مأموریت استفاده مناسب از عنوان سایت )Headline(و معرفی کوتاه )Headline .)Tagline ها عناوین هر صفحه یا پست هستند . Title tag یا Taglineتعداد کمی کلمات هستند که از طریق آنها می توان افکار را متمرکز کرد. که می تواند توضیح بیشتر یا توضیحی در مورد شرکت یا برند باشد.

Yoast.com در سایت “The Art & Science of Website Optimization “توضیح کوتاهTagline :2عکس شماره
اطمینان پیدا کنید که Headline ها و Tagline رابطه ی مستقیم با عنصر وجودی محصولاتتان دارد. راحترین راه برای این کار استفاده از سرفصل های جذاب است تا توجه مخاطبین را جلب کند. در زیر آن نیز می توان از شعارهایی استفاده کرد که مفهوم عناوین را بهتر برساند.
اگر امکانش هست عناوین را به صورتی بنویسید که منجر به عمل شود. می توانید برای این کار از جملهها و افعالیاستفاده کنید که باعث برانگیختن حرکتی از سمت مخاطبین باشد. برای مثال می توانیم عنوانی به این صورت داشته باشیم:
” وبسایت خود را با استفاده از افزونه ی Yoast سئو؛ بهینهسازی کنید.” این جمله ارزش اصلی این افزونه را نشان میدهد و باعث جذب مخاطبین برای امتحان این افزونه می شود.
مثال:

عکس شماره ۳: صفحه ی اصلی Pawedu.com
همان طور که میبینید در صفحه ی اصلی سایت pawEdu کامل مشخص است که هدف سایت چیست. سه کلمه ی درشتی که نوشته شده می تواند در هر سایتی پیدا شود اما معرفی کوتاه Tagline و عکسی که به آن اضافه شده حاوی نکات دقیق و ظریفی است. توضیحات مبهم نمی تواند به مخاطبین بگوید که شما چه می خواهید انجام دهید.
۳٫ یک عکس ارزش هزار کلمه دارد
سومین روش برای انتقال مطالب به مخاطبین استفادهی صحیح از تصاویر است. برای اغلب تجارت ها این امکان وجود دارد که عکسی مناسب با آن شغل پیدا کنید. به این فکر کنید که چه چیزی می خواهید به مخاطبین بگویید و مأموریتتان را در زمان جستجوی تصاویر در ذهن داشته باشید.
YOASTنکتـه
از عکس های اورجینال استفاده کنید و آنها را خریداری کنید یا خودتان تهیه کنید و اصلاً به سایتهایی که همه از آنها استفاده می کنند متکی نباشید.)توضیح مترجم: اگر کار حرفه ای انجام می دهید حتماً این نکته را پیاده سازی کنید(.
عکس شماره ۴: به انبارهای عکسی که همه از آنها استفاده میکنند متکی نباشید.
اگر فروشگاه شما فروش آبنبات است بنابراین در صفحه ی اصلی عکس های آبنبات جذاب و اشتها برانگیز بگذارید .اگر شما کشتی می فروشید مطمئناً باید عکس هایی از جزایر هاوایی و بهترین نوع کشتی خود را بگذارید. برای افرادی که مثلاً کارهای مشاوره انجام می دهند و یا پلاگین های مختلف می فروشند کار خیلی سخت تر می شود. بخــش ۶ Call-to-action

در این بخش
در این بخش اهمیت call-to-action را توضیح می دهیم. همچنین نکات کاربردی را برای تقویت call-to-action مناسب در سایتتان بیان می کنیم. )توضیح مترجم: call-to-action مخفف آن CTA می باشد. ما در اکثر متن ها این کلمه را می بینیم. اگر بخواهیم ترجمه اش کنیم می شود “وادارکردن به اقدام” یعنی نوعی طراحی کردن که در نهایت کاربر در سایت ما اقدامی را انجام می دهد که ما می خواهیم مثل خرید، ثبت نام و…(
چـیست؟ Call-to-action
call-to-action یک فاکتور است ،معمولاً یک دکمه که شما می خواهید افرادی که وارد سایت شما می شوند روی آن کلیک کنند. برای اینکه کاربر به سایت شما وارد شود یا درون سایت شما بگردد باید به آن راه را نشان دهید .باید به آن نشانه بدهید. این نشانه ها همانcall-to-action هستند. علائم مهمتر باید بزرگتر نشان داده شوند. هر چه بزرگتر و واضح تر بهتر است.
با اینکه call-to-action در صفحه ی اصلی مهم است اما هر صفحه ای می تواند call-to-action داشته باشد. و البته که فرم تماس هم call-to-action محسوب می شود. دکمه هایی که برای خرید محصولات در نظر گرفته می شود هم call-to-action هستند. مطمئن شوید که راه را برای کاربران خود نشان داده اید و اینکه شما می خواهید چه قسمتهایی کلیک شوند.
بهترین شیوه برای داشتن call-to-action خوب
اینکه به مخاطبین سایتتان نشان بدهید که کجاها در سایت بروند که در حد آپولو هوا کردن نیست. با این حال در روند طراحی و تغییر مجدد سایت call-to-action ها از بین می روند .به طور مرتب سایت خود را بررسی کنید و با نگاهی منتقدانه تمام آن را بررسی کنید. تعدادی شیوه های مناسب برای تنظیم call-to-action خوب وجود دارد.
• بدون درهم ریختگی. اگر در جایی از call-to-action استفاده می کنید نباید از عناصری دیگری که توجه مخاطب را به خود جلب می کند استفاده کنید. برای مثال باید حواستان باشد که درست در زیر call-to-action از دکمه های شبکه های اجتماعی استفاده نکنید.
• ضرورت اعمال کنید. چرا مخاطبین باید همین الان عکس العمل نشان دهند؟ شما می توانید مثلاً با اضافه کردن کلماتی مثل “تنها ۳ عدد باقی مانده” یا ” تنها ۱ عدد موجود است” برای مخاطبین ضرورت عمل ایجاد کنید.
• اندازه. اطمینان پیدا کنید که مخاطبین بدون هیچ مشکلی دکمه های شما را مشاهده می کنند. البته خیلی افراطی هم عمل نکنید و یا خساست به خرج ندهید.
• جلب اعتماد کنید. زمانی که گارانتی برگشت پول برای کاربران وجود داشته باشد کلیک و سفارش محصول برای آنها آسانتر میشود. یک گواهی نامه مناسب در زیر فرم تماس با ما می تواند موانع را برای عدم تماس با شما کاهش دهد.
• در مورد سود و منفعت شفاف باشید. “همین الان ثبت نام کنید تا هر هفته ایمیلهایی در رابطه با بهینهسازی سئو سایتتان دریافت کنید.” این جمله خیلی بهتر از جملهی “همین الان ثبت نام کنید” اثر میکند.
• دقیقًاً در زیر قیمت شما. یک call-to-action دقیقاً در زیر قیمت محصولات قرار دهید تا اگر مخاطبین از قیمت شما راضی بود سریع کلیک کند. هیچ زمانی برای درنگ کردن وجود ندارد.
• رنگها مهم هستند. اگر در طراحی کلی سایت از رنگهای آبی و نارنجی استفاده کردهاید ،call-to-action شما اگر به رنگ سبز باشد بیشتر خود را نشان میدهد. استفاده از call-to-action به رنگ آبی آن را کور میکند.
• مختصر توضیح دهید. اگر call-to-action شما تنها یک دکمه است از این جمله بر روی دکمه استفاده نکنید مثلاً ” این محصول را خریداری کنید و ۲۰% تخفیف بگیرید”. به جای آن از “۲۰% تخفیف” استفاده کنید. مطمئن شوید که متن و دکمه با یکدیگر هم خوانی دارند.

cheapair.com واضح در سایت call-to-action عکس شماره۵: یک

عکس شماره ۶: دو نمونه از دکمه های call-to-action
call-to-action متن روی
در اکثر اوقات call-to-action یک دکمه است که متنی را بر روی آن می نویسید. در پاراگراف قبلی نکته ای را در مورد متن روی دکمه به شما گفتیم. اما زمانی که به متن روی دکمه فکر می کنید نکات مهم دیگری را نیز باید رعایت کنید:
اولاً پیش از هر چیزی، باید از صدای فعال استفاده کنیم. اهمیت استفاده از صدای فعال را زمانی که در مورد اهمیت صدای فعال توضیح می دهیم در چگونگی نوشتن Tagline )بخش۵ ( بیشتر میگوییم. صدای فعال به معنای واقعی مخاطبین را به عمل وادار می کند. و این دقیقاً چیزی است که شما به دنبال آن هستید. مخاطبین را تشویق میکنید که خودشان بخواهند دکمه را کلیک کنند!
ثانیاً، متن روی دکمه باید برای کاری که می خواهید مخاطبین انجام دهند خاص باشد. روی دکمه متن “اینجا کلیک کن” را ننویسید. همچنین “ارسال” هم کلمه مناسبی نیست. از کلماتی مثل “ثبت نام کنید” برای هفته نامه و یا مث لالاً “تماس با ما” برای فرم تماس استفاده کنید. متن شما گویای آن است که این دکمه چه کاری را انجام میدهد. از کلمات کوتاه و ساده استفاده کنید. باید تا جایی که می توانید کلمات را ساده و کوتاه بگذارید .
مخاطب باید بی درنگ منظور شما را متوجه شود.

عکس شماره۷: مطمئن شوید که متن دکمه شما خاص است.

تصاویر اشاره ای
بهترین روش توجه افراد به call-to-action، استفاده از تصاویر اشارهای است. تصاویر اشارهای به طور اساسی به معنای هدایت خاص مخاطبین است. میتوانید برای این کار از رنگها یا متنهای هدایتی استفاده کنید، اما موثرترین راه اشکال هستند. و در میان اشکال شکلی وجود دارد که اصلاً قابل قیاس با سایر اشکال نیست: فلش-ها. در سطح گسترده میتواند شکل فلش واقعی یا شکل مثلث باشد.
در سایت wheelofpersuasion.com مثال واضحی از استفاده فلش آورده. به خصوص در این عکس که کاملا مشخص است.
عکس شماره ۸: فلشها در زمینهی تصاویر اشارهای بینظیر هستند.
بنابراین استفاده از این مثلث های کوچک باعث می شود که حجم وسیعی از مخاطبین تا انتهای متن بروند. و حتی جالب تر از آن اینکه این امر نرخ تبدیل را ۵۷% افزایش میدهد. بنابراین حفظ و هدایت مخاطبین با استفاده از فلشها، توجه مخاطبین را بسیار جلب می کند. بدیهی است که این امر کاری است که هر وبسایتی باید از آن بهره ببرد.

بخـش ۷ مــنوهـا

در این بخش
در این بخش به توضیح اهمیت منوها برای سئو می پردازیم. همچنین نکات عملی را برای بهبود منوهای شما ارائه می کنیم.
منوی اصلی
منوی اصلی شامل بخش های مختلف وب سایت شما به روشی واضح می شود. این منو یک نقشه جهانی برروی وب سایت شماست. که باید شامل آیتم های منوی اصلی باشد )نه خیلی زیاد!( بطوریکه به بازدیدکنندگان وب سایت شما نشان بدهد در کجا دنبال چه نوع اطلاعاتی باشند. منو اصلی شما باید بازتاب ساختار وب سایت شما باشد. منو خود را غرق در آیتمهای نامرتبط نکنید بلکه به این فکر کنید کدام طبقه بندی مناسب بازدیدکنندگان شماست.
بازدیدکنندگان از منو شما برای یافتن مواردی در وب سایت شما استفاده می کنند. این منو به آنها کمک می کند تا متوجه محتوای وب سایت شما شوند. بنابراین منو شما مهمترین ابزار برای نشان دادن هدف شماست.
منوهای فرعی
منوهای فرعی باید شامل جزییات آیتم های منوی اصلی باشد. زمانیکه آیتم اصلی Mac است، منوی فرعی باید چیزی شبیه به مک بوک، مک بوک ایر، مک بوک پرو، آی مک را بخواند. توجه داشته باشید که این آیتم های منوی فرعی نیز باید برروی صفحه مک نشان داده شوند.

شکل ۹-آیتم اصلی مک و منوی فرعی برروی apple.com
روش های مختلفی برای اضافه کردن منوی فرعی وجود دارد، رایج ترین آن جایی است که منوی فرعی در زیر آیتم منو اصلی قرار می گیرد، زمانیکه موس کامپیوتر را روی آن آیتم بصورت معلق نگه می دارید. همچنین می توانید نشانه ای را در آیتم منو اصلی خود اضافه کنید )مانند فلش رو به پایین ( تا بدین ترتیب نشان دهید که منوی فرعی هم وجود دارد. در غیر اینصورت، بازدیدکنندگان متوجه نمی شوند که منوی فرعی هم وجود دارد!

شکل شماره ۱۰-پیکان نشان دهنده منوی فرعی برروی walmart.com اهمیت منوها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *