بهینه سازی پیشرفته سایت برای موتور های جستجو- قسمت ۵

)یا یک CTA( اصلی را ارسال میکنید.
۲ مـــــنوها
مسلماً واضح ترین چیزی که بازدیدکنندگان را در سایت شما راهنمایی می کند منوهای سایت هستند. به این فکر کرده اید که در منو شما چه چیزی وجود دارد؟ آیا ساختاربندی دارد؟ در مورد منوها در بخش ۵ کاملاً توضیح دادیم.
۳ محصــــــولات
اگر سایت شما فروشگاهی است الزام هدایت بازدیدکنندگان از صفحه اصلی به محصولات مکرر است. تمام دسته بندی ها بر روی نوار کناری سایت قرار ندهید. بر روی بخش های پر بازدید سایتتان تمرکز کنید و آنها را در صفحه اصلی قرار دهید. محصولات پرفروشتان را در صفحه اصلی قرار دهید مثلامثلاً با عکسی بزرگتر. خلاق باشید. برای مثال صفحه اصلی شما بهترین محل برای معرفی محصولات جدید است .اگر سایت شما فروشگاهی است مطمئن شوید که بازدیدکنندگان نیز این را متوجه می شوند.

۴ جستجو به عنوان یک CTA
تقریباً ۸۰ درصد سایتهایی که بررسی کرده ایم قسمت جستجو بالای صفحه در قسمت هدر یا در پاورقی)فوتر( قرار داشته است. اگر هزاران محصول مختلف را در سایت می فروشید، و یا اینکه صدها مقاله مختلف در سایت نوشته اید، احتمالش زیاد است که از قسمت جستجو استفاده کرده اید. پس چرا از آن به عنوان CTA اصلی استفاده نمیکنید و به عنوان لیست اصلی سایتتان نمیگذارید؟ و مسلماً هم مطمئن شوید که با جستجو به قسمت درستی وارد می شوید. در مورد صفحه نتایج جستجو می توانید در بخش ۱۳ بیشتر بخوانید.
۵ تمـــاس
متوجه این موضوع باشید که ممکن است بازدیدکننده ای که به سایت شما باز میگردد به دنبال اطلاعات تماس شما باشد. طراحی صفحه تماس را ساده انجام دهید. اطلاعات تماس می تواند در آخر لیست منو باشد یا اینکه می تواند در فوتر آورده شود یا اینکه یک فرم تماس کوچک در نوار کناری سایت باشد.
۶ درهم و برهم نباشید. )بهم ریخته نباشید(
درقراردادن راهنماها زیاده روی نکنید! صفحه اصلیتان را با قرار دادن لینک های زیاد به نقاط مختلف سایت پر نکنید .۲ تا ۳ مورد از قسمتهای مهم را انتخاب کنید و بر روی آنها تمرکز کنید.

مثال

عکس شماره ۱۵: یک مثال عالی از صفحه اصلی متمرکز

سایت trendypes حتی از رنگ متفاوت هم برای CTA استفاده کرده. درقسمت بالا سمت راست از منوی همبرگری استفاده شده، اما منوهای دیگر دکمه ی CTA که زیر%۲۰تخفیف آمده توجه بیشتری را به خود جلب می کنند.

بخــش ۱۰ صفحــه فرود

در این بخش
در این بخش می خواهیم مهمترین کاربرد صفحه فرود را بررسی کنیم. و همچنین نکاتی را به شما خواهیم گفت که چگونه صفحه فرودتان را بهینه کنید که مطمئن شوید بازدیدکنندگان را به سمت سایتتان می آورید و نرخ تبدیل را بالا می برید .
صفحه فرود چیست؟
صفحه فرود صفحه ای است که بازدیدکنندگان به آن صفحه از منابع دیگر وارد می شوند، مثل موتورهای جستجو یا شبکه های اجتماعی. این صفحات برای عکس العملی خاص از سوی بازدیدکنندگان ساخته شده مثل خرید محصول یا عضویت در خبرنامه.
می توانید صفحه فرودهای مختلفی برای هر منبعی در نظر بگیرید، صفحه فرود برای افرادی که از گوگل می آیند ،صفحه فرود برای افرادی که از فیس بوک و غیره وارد می شوند. و همچنین می توانید صفحه فرودهای مختلفی برای کلمات کلیدی مختلفی که افراد در گوگل جستجو می کنند داشته باشید. شما باید برای تمامی کلمات کلیدی که می خواهید شما را با آنها پیدا کنند صفحه فرود بسازید و بر اساس این کلمات کلیدی هرکدام از صفحات را طراحی و تنظیم کنید.
YOASTنکتـه
برای اطلاعات بیشتر در مورد صفحه فرود کتاب “سئو محتوا” را مطالعه کنید .

صفحات فرود باید طوری طراحی شوند که دقیقادقیقاً همان چیزی که مدنظر مخاطب است را به آنها بدهد. سعی کنید که این صفحات را براساس انتظار مخاطبین بسازید و آنها را به درستی هدایت کنید.

صفحه محصولات در مقابل صفحه فرود
اگر شما سایت فروشگاهی دارید در واقع محصولات شما صفحه فرود شماست. ما شرکت خودمان را مثال می زنیم .افزونه های ما جز محصولاتمان است و این موردی است که بازدیدگنندگان با جستجو به آن صفحه وارد می شوند و یا بر روی آگهی های ما در فیس بوک کلیک می کنند.
اگر سایت فروشگاهی، محصولات وسیعی دارید پس صفحات فرود می تواند به خوبی متفاوت باشد. بازدیدکنندگان برای محصولات خاصی جستجو می کنند و همچنین برای دسته ی خاصی. اگر سایت فروشگاهی فروش لباس دارید ممکن است که مردم برای برند خاصی از جین جستجو کنند یا اینکه به طور کلی در مورد جین جستجو کنند. باید مطمئن شوید که برای هر دو موضوع صفحه فرود مناسب دارید.
بهترین تجربیات کنونی((Best practices برای ساخت صفحه فرود
چندین مورد است که باید در ساخت صفحه فرود در نظر بگیرید تا بازدیدکنندگان را به درستی از صفحه فرود تا صفحه پرداخت هدایت کنید. در اینجا ۵ روش خوب برای ساخت صفحه فرود را به شما می گوییم. و در بخش بعد بیشتر بر روی روند پرداخت توضیح می دهیم
۱٫ تمرکز
تمرکز در صفحات فرود بسیار مهم است، زیرا این همان جایی است که محصولات خود را می فروشید! مطمئن شوید که شما تنها یک چیز برای تمرکز کردن کاربران دارید نه چند مورد مختلف. مثلاً اگر کاربران برای خرید کفش باله به سایت شما آمده اند شما باید کفش باله را به آنها پیشنهاد دهید و آنها را به صفحه پرداخت هدایت کنید.
برای اکثر صفحات فرود فهم اینکه شما از کاربران چه چیزی می خواهید آسان است. اگر سایت شما فروشگاهی است صفحه فرود شما برای آن محصول باید بر روی دکمه ی “اضافه به سبد خرید” تمرکز داشته باشد یا همان CTA. برروی متن، رنگ و شکل CTA خود فکر کنید.)بخش ۶(
۲٫ علائم امنیت
به طور کلی علائم امنیتی علامت ها و لوگوهایی هستند که باعث افزایش اعتماد کاربران به سایت شما می شود .این علائم باعث می شود که کاربران از امن بودن سایت شما اطمینان پیدا کنند. مطمئناً برخی علائم امنیتی تاثیر بیشتری بر روی کاربران می گذارد. اما به طور کلی داشتن علائم امنیتی بهتر از نداشتن آن است.

عکس شماره ۱۶: اضافه کردن علائم امنیتی برا ی اعتماد بیشتر
۳٫ گزینه های پرداخت
اغلب مردم توقع دارند که سایت شما بیش از یک راه برای پرداخت داشته باشد. و زمانی که می بینند که صفحه فرود شما گزینه های مختلفی برای نحوه ی پرداخت دارد به سایت شما بیشتر اعتماد می کنند. از آن مهمتر اینکه ،۶۰% از بازدیدکنندگان سایت زمانی که روش پرداخت مورد نظرشان را پیدا نکنند به راحتی از خرید منصرف می شوند. پس مطمئن شوید که این لوگو و علائم حتماً در سایت شما وجود داشته باشد.

عکس شماره ۱۷: روش های مختلف پرداخت را پشتیبانی کنید
۴٫ تصاویر
می توان گفت که تصاویر بیشترین تأثیر را بر روی هدایت کاربران از صفحه فرود به صفحات دیگر ایفا می کنند.
مثلاً اگر محصولات شما فیزیکی هستند اضافه کردن چند عکس زیبا می تواند تأثیر زیادی بر روی کاربران بگذارد .از این طریق کاربران بهتر متوجه می شوند که چه چیزی را خریداری می کنند. این امر در واقع جایگرینی برای لمس و نگاه کردم در موقع خرید است. در این حال کاربران می توانند خود را در حال استفاده از آن محصول تجسم کنند.

شکل شماره ۱۸: ویدئو مرگ ستارگان و تصاویر ۳۶۰ درجه برروی shop.lego.com
۵٫ نظرات کاربران
بخش مهم دیگری از صفحه فرود شما باید نظرات کاربران باشد. نظرات کاربران اساساً داستانهای کوتاهی هستند که شامل دلایل مشتریان از خوب بودن محصولات یا خدمات شماست. داستانهای اینچنینی تا حد زیادی اعتماد بازدیدکنندگان شما را افزایش می دهد ،مخصوصاً به این دلیل که شما درمورد خودتان لاف نمی زنید .
باید مطمئن شوید که همراه با نظرات کاربران از تصاویر هم استفاده می کنید. این امر باعث اعتبار بخشی به آن نظرات می شود. زمانیکه نظرات شما حالتی مشروع داشته باشد، مخاطبانتان بیشتر متقاعد می شوند. بدیهی است که هرگز نباید از توضیحات خود برای نظرات کاربران استفاده کنید. نظرات کاربران همیشه باید واقعی و مشروع باشد.

YOASTنکتـه
یک روش خوب برای اینکه مشروعیت نظرات کاربران را انتقال دهید، استفاده از ویدئو به عنوان شاهد است. قطعا این کار زمان زیادی لازم دارد اما ویدئوها برای انتقال پیام عالی هستند.

نظرات کاربران با نفوذ غالباغالباً دارای تاثیر بسیاری است. افرادی هستند که در زمینه کاری خود بسیار شناخته شده هستند و ایده و نظرات آنها بسیار با ارزش است. بنابراین نظرات افراد با نفوذ محصول بهتر درک می شود و بیشتر مورد اعتماد قرار می گیرد.

slack.com برروی IceCube Collaboration شکل۱۹: نظرات کاربران

مثال:

شکل شماره ۲۰: صفحه فرود HelpScout، بدون در هم ریختگی و متمرکز
صفحه فرود HelpScout عملکرد خوبی داشت. بدون نقص، تقریبا بدون درهم ریختگی است و بر روی آنچه که باید متمرکز شده است. با کلیک برروی CTA آبی ویدئویی نمایش داده می شود که محصول را تعریف می کند و حاوی نظرات کاربران است. با اسکرول کردن صفحه به تصویر نمایندگی های بزرگ و نظرات کاربران دست پیدا می کنید. همچنین صفحه با نکات ایمنی و امنیتی به پایان می رسد، و نشان می دهد که چرا آنها یک انتخاب ایمن هستند.

بخش ۱۱ پـرداخــــــت

این بخش
ما صفحات اصلی و صفحه فرود را در دو بخش قبل پوشش دادیم. اما زمانیکه مردم برروی CTA کلیک می کنند و وارد فرآیند پرداخت می شوند چه اتفاقی می افتد؟ در این بخش به شما یاد می دهیم که چگونه صفحات پرداخت خود را بهبود ببخشید. این بخش در کتاب قبلی ما با نام بهینه سازی سایت wordpress نیز موجود بود.
صفحه پرداخــت چیست؟
همیشه آخرین گام در فرآیند شما صفحه پرداخت است؛ صندوق مالی وب سایت شما. اگرچه بازدیدکنندگان زیادی به این قسمت وارد می شوند اما این بدان معنا نیست که واقعاواقعاً محصولات شما را خریداری می کنند. مطمئن شوید که به قدر کفایت همه چیز واضح و شفاف است و به اندازه کافی بازخورد محصول را ارائه کردید و به این ترتیب به آنها اطمینان دادید که راه درست را انتخاب کردند. کاری کنید که به تکمیل سفارش تمایل پیدا کنند.
رهاکردن سبــد خرید
طی فرآیند پرداخت غالباً افراد زیادی را از دست می دهید. این افراد خرید خود را تکمیل نمی کنند. این امر کمی عجیب و غریب است: در خرید واقعی مثل این است که فرد آیتمی را به سبد خود اضافه کند، پای صندوق برود ،اجازه بدهد که شما تمام آیتم ها را مرور کنید و به آنها قیمت کل را بدهید. و سپس محل را ترک کنند. بدون هیچ پرداختی و محصولی. در خرید فیزیکی، این امر غالباً اتفاق نمی افتد. برروی اینترنت، این امر تقریباً طبیعی است. خوشبختانه، چند مورد وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا مشتریان شما خرید خود را کامل کنند. بهترین نتایج کنونی برای صفحه پــرداخت نوار پیشرفت
برای بازدیدکنندگان خود مشخص کنید که تا چه اندازه با روند پرداخت فاصله دارند. می توانید این کار را به راحتی با نوار پیشرفت انجام دهید. نوار پیشرفت، نواری است که مراحل را به بازدیدکنندگان شما نشان می دهد!
این کار به فرآیند ساختار می دهد، به مردم توضیح می دهد که در کجای فرآیند خرید قرار دارند. هرگام از فرآیند پرداخت باید در این نوار پیشرفت نشان داده شود. این نوار پیشرفت همچنین فرآیند خرید را به یک گیمیفیکیشن)بازی سازی( تبدیل می کند. این بدان معناست که مردم تمایل به اتمام رساندن فرآیند دارند تا بدین ترتیب به انتهای نوار پیشرفت کننده دست پیدا کنند. پس از تکمیل یک گام، باید پیام بجایی بگذارید مانند:
” شما با موفقیت آدرس خود را تکمیل کردید.”
مطمئن شوید که نوار پیشرفت شما گامهایی که بازدیدکنندگان تکمیل کردند را نشان می دهد .فرآیند پرداخت را خیلی طولانی نکنید )حداکثر ۵مرحله کافی است(. تبدیل فرآیند خرید به یک گیمیفیکیشن در فرآیندهای پرداخت طولانی جوابگو نیست، در اینصورت مردم از فرآیند پرداخت شما خسته می شوند.

شکل شماره ۲۱: نوار پیشرفت، گیمیفیکیشن

تأییدیه داخلی
تأییدیه داخلی بدان معناست که شما بلافاصله به بازدیدکنندگان خود درمورد درست و غلط بودن آنچه انجام می دهند بازخورد ارائه کنید. در فرآیند پرداخت شما می توانید یک گزینه بررسی اضافه کنید تا به مردم نشان دهد که آیا آدرس ایمیل، آدرس منزل یا شماره کارت اعتباری خود را صحیح وارد کردند یا خیر.
یا اینکه زیادتر از حد وارد نکرده باشند.

شکل شماره ۲۲: اعتبارسنجی داخلی، فیدبک فوری
این امر از اشتباهات زیاد جلوگیری می کند و نیازی نیست که از اول همه چیز را پرکنند. همچنین این تایید شدن به مردم حس خوبی می دهد. این کار کمی سخت است اگر نمی توانید کد بنویسید، اما اگر مهارت فنی دارید قطع ااً ارزشش را دارد .

افزایش زمان انقضا پرداخت
آیا از اینکه مغازه دار اسم شما را می داند و می داند هفته قبل یا روز قبل دنبال چه محصولی بودید را دوست ندارید؟ کاربران همین موارد را درمورد خرید آنلاین هم دوست دارند. کاربران دوست دارند آیتم های انتخابی را در سبد خود حفظ کنند و مطمئن باشند که بعد هم این آیتم ها در آنجا موجود خواهد بود. حدود ۳۰% از مردم ۱۲ ساعت از زمان سفارش برای پرداخت آن درنگ می کنند. بنابراین باید مطمئن شوید که تمام این داده ها را ذخیره می کنید! بهترین روش برای این کار افزایش زمان انقضا پرداخت در صفحه پرداخت است .

بخش ۱۲
صفحـــات بایگـانی

در این بخش
اگر دارنده وب سایت با تعدادی مقالات و پست هستید)بلاگ، سایت های خبری، و سایت های آموزنده( باید سیستمی داشته باشید که تمام مطالب را برای مخاطبانتان ارائه کند. چطور پست های قدیمی خود را بایگانی کنید؟ در این بخش به شما یاد می دهیم که چطور به بهترین شکل این کار را برای کاربردپذیری بهتر و اهداف سئو انجام دهید.
بایگانی بر اساس دسته بندی) Archives by Taxonomy(
اگر به دنبال پستی با عنوان خاص برای سایت هستید، به آرشیو ماهانه سر می زنید؟ و یا اینکه با برچسبها یا براساس طبقه بندی شروع به مرور می کنید؟ حالت دوم بیشتر معنا دار است درسته؟ مردم به ندرت از آرشیو تاریخ استفاده می کنند. در اکثر موارد، بایگانی براساس تاریخ ، بایگانی مفیدی در بلاگ ها محسوب نمی شود .
برای هر دو دلیل، سئو و کاربردپذیری، باید بایگانی را براساس محتوا انجام دهید. مقالات و پست هایی که شبیه بهم هستند، باید با هم مرتبط شوند و در یک دسته بندی قرار داده شوند. این کار برای مخاطبان و گوگل بیشتر معنا پیدا می کند. صفحات دسته بندی، شامل صفحاتی می شوند که مخاطبان شما برای جستجو در سراسر آرشیو از آن استفاده می کنند.
کاربرد دسته بندی ها
دلیل اینکه باید از دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *