بهینه سازی پیشرفته سایت برای موتور های جستجو- قسمت ۹

ناهمگون
این امر خیلی طبیعی است که به افراد متفاوتی از آنچه در ذهنتان داشته اید برسید. و یا اینکه به مخاطبین ناهمگون و متعددی برسید. تصور کنید که شما یک سری آثار هنری و صنایع دستی دارید و به صورت اتفاقی به افرادی می رسید که هم آثار هنری می خرند و هم صنایع دستی. در کنار آن شما باید به افرادی برسید که آنها صنایع دستی و آثار هنری را به همراه فرزندانشان خریداری می کنند و یا گروهی از مخاطبین که به صورت حرفه ای خرید می کنند. با نگاهی به ناهمگونی مخاطبین به این نتیجه می شود رسید که این مخاطبین محصولات متفاوتی را می خواهند. بنابراین برای فروش محصولات به این افراد تعدد روش فروش نیاز دارید
استراتژی های بازاریابی ماهر
با شناخت بیشتر از مخاطبین این امکان برای شما وجود دارد که بدانید چه استراتژی هایی بر روی مخاطبین اعمال کنید که اثربخش تر باشد. حتی این امکان را به شما می دهد که دسته بندیتان را بر اساس اولویت های مخاطبین به وجود آورید.
راه اندازی پرسش نامه
به نظر بسیار ساده می رسد. چند سوال را برای بررسی تهیه می کنید و در اختیار مخاطبانتان قرار می دهید. و آنها بین دسته هایی که شما نوشته اید انتخاب می کنند. تهیه ی سوالات نظرسنجی البته کمی دشوارتر است .اگر سوالات شما مناسب نباشد شما آمار اشتباهی را به دست می آورید. و یا اگر سوالات خوبی نپرسیده باشید نتایج آمار اصلا کارایی ندارند. سوالات باید معتبر باشند، بدان معنی که باید همان چیزی را مورد ارزیابی قرار دهند که شما به آن نیاز دارید. سوالات باید قابل اعتماد باشند، بدان معنی که این سوالات توسط افراد یکسان به یک گونه پاسخ داده شود، بدون در نظر گرفتن بقیه موارد.) در رابطه با اعتبار و اعتماد می توانید در قسمت ۱٫۱ بیشتر مطالعه کنید()توضیح مترجم: سوالات به گونه ای باشد که هرکس آن ها را خواند همان منظوری که ما می خواهیم را برداشت کند(.
سوالات تشریحی یا ۴ جوابی
شما باید به نوع سوالاتی که می خواهید تدوین کنید فکر کنید. نوع سوالات ارتباط مستقیم با تعداد افرادی است که با آنها در تماس هستید. سوالات تشریحی ) که این امکان را به مخاطبین می دهید که جوابها را بنویسند( اطلاعات بیشتری را به شما می دهد. اما اگر مخاطبین زیادی داشته باشید جوابهای بسیاری دریافت می کنید .
اگر مخاطبین زیادی دارید پرسش نامه ی ۴ جوابی راحت تر قابل ارزیابی خواهد بود .
تدوین سوالات نظرسنجی
در اینجا دستورالعمل هایی در اختیارتان می گذاریم که باید در طول نوشتن سوالات نظرسنجی در ذهنتان داشته باشید:
۱٫ سوالات مبهم نپرسید. برای مثال ، نپرسید ” آیا تا به حال سایت ما را دیده اید؟” بپرسید” در سال گذشته چند مرتبه از سایت ما دیدن کرده اید؟”
۲٫ مطمئن شوید که سوالاتتان واضح هستند و از نوشتن سوالات طولانی و جملات پیچیده خودداری کنید.
۳٫ مطمئن شوید که در هر سوال یک مطلب را پرسیده باشید. مثلامثلاً نپرسید که آیا از محصولات و خدمات ما راضی هستید. شاید آنها از محصولات شما راضی باشند اما از خدمات شما راضی نباشند و این امر باعث می شود که نتوانند سوال شما را پاسخ دهند.
۴٫ حواستان باشد که سوالاتتان به صورت پیشنهادی نباشد و کاملاً بی طرف باشد. جملاتی مثل ” آیا شما هم فکر نمی کنید” را به کار نبرید.
۵٫ اطمینان پیدا کنید که سوالات مناسبی را پرسیده اید. باید در صورتی به این سوالات پاسخ دهند که از محصول شما استفاده کرده باشند. بنابراین قبل از پرسیدن اینگونه سوالات از آنها بپرسید که از محصولات شما استفاده کرده اند یا خیر.
۶٫ به پاسخ های احتمالی که مخاطبین می دهند فکر کنید. مطمئن شوید که به تمام پاسخ های احتمالی فکر کرده اید .این نکته را بدانید که دانستن پاسخ های احتمالی به مخاطب زمینه ی پاسخگویی می دهد.
۷٫ به ترتیب قرار گرفتن سوالات به خوبی فکر کنید. شما هدفتان این است که مخاطبین تمام پرسش نامه را پر کنند .برای همه یک مقدمه ی شفاف و یکسان بدهید. با یک متن شروع کنید و سوالات تهدید آمیز نپرسید. پرسیدن مقدار درآمد در اول پرسش نامه اصلا کار درستی نیست. مطمئن شوید که سوالات ترتیت معقولی داشته باشند. به متن توجه کنید! مثلا اگر در یک سوال در مورد نظر مخاطبین در مورد محصولات پرسیده اید و در سوال بعدی در مورد خدمات، به این ترتیب نظر آنها تحت تاثیر سوال قبل قرار می گیرد .
۸٫ همیشه پرسش نامه را بر روی افرادی امتحان کنید که این افراد می توانند جزئی از مخاطبین باشند.
قسمت ۱٫۱ : اعتبار و اعتماد
)Validity ( اعتبار
اعتبار ابزارهای اندازه گیری) برای مثال سوالات نظرسنجی( به ما می گوید که با چه ابزاری به اندازه گیری سوالات پرسش نامه می پردازیم. گاهی اوقات به این دقت اندازه گیری هم گفته می شود .

قابلیت اطمینان) Reliability(
قابلیت اطمینان نشان می دهد که تا چه اندازه نتایج سازگار می باشد. بدین معنا که اگر یک شخص دوبار سوالات را پاسخ دهد به نتایج یکسان برسند .و با ابزارهای قابل اطمینان هر چه قدر که نتایج را بررسی کنید جوابهای یکسان باید بگیرید .
تفاوت میان اعتبار و قابلیت اطمینان
تصور کنید که شخصی ۲۰۰ پوندی ۵ مرتبه بر روی ترازو برود و هر دفعه اعدادی مثل ۴۰،۱۴۰،۵۹،۰۵۲،۱۵و ۵۰۰ پوند را مشاهده کند. اطلاعات این ترازو معتبر نیست زیرا هر دفعه مقدار متفاوتی را نشان می دهد. اگر ترازو مقدار ۱۵۰ پوند را در هر بار مصرف نشان دهد این بدان معناست که اطلاعات ترازو معتبر است زیرا هر بار ۱ جواب یکسان می دهد. اما ترازو مورد اطمینان نیست زیرا وزن را اشتباه نشان می دهد. این ترازو چیزی را که شما می خواهید اندازه گیری نمی کند.

بنابراین شما چگونه اطلاعات را جمع آوری می کنید؟
بعد از اینکه پرسشنامه ی خود را تدوین کردید، می توانید نظرسنجی آنلاین خود را تنظیم کنید. تعداد زیادی پکیچ های رایگان و پولی موجود می باشند که شما می توانید از آنها برای پرسش نامه ی آنلاین استفاده کنید .برای مثال “Polldady “اما گزینه های دیگر هم می توانند به خوبی عمل کنند. می توانید پرسش نامه را به صورت یک پاپ آپ تنظیم کنید که با ورود کاربر به صفحه ی جدید نمایش داده شود. یا می توانید لینک پرسش نامه را بر روی خبرنامه ی خود قرار دهید. ساخت پرسش نامه به وسیله ی این ابزارها بسیار راحت است .
پس از آن، مخاطبین پرسش نامه را پر می کنند و اطلاعات بر روی داده های سایت شما ذخیره می شود. بعضی از پکیج ها قابلیت این را دارند که از اطلاعات به شما خروجی اکسل بدهند. که پس از آن می توانید بر روی داده ها تحلیلات و آنالیز های خود را اعمال کنید. اگر به تحلیل داده ها و آمار ها آشنایی ندارید اطلاعات را در همان پکیج بگذارید بماند و در آنجا بررسی کنید.
تحلیل داده ها
اکثر پکیج های تحلیل داده ها به سرعت نتیجه را ارائه می کنند. در Yoast ما بیشتر از Polldady به دلیل گرافیک زیبا و سازگاریش با wordpress استفاده می کنیم .Polldady به فرمتی قابل درک داده ها را با درصد بیان می کند. همچنین دارای فیلترهایی است که به وسیله ی آنها می توانیم به تحلیل گروه خاصی بپردازیم. برای اکثر صاحبان سایت این جداول چیزی است که به آن نیاز دارند. شما می توانید ببینید که مخاطبین چه پاسخی به سوال شما داده اند.
YOASTنکتـه
اگر می خواهید تحلیل های پیچیده تری داشته باشید حتماً خروجی اکسل بگیرید . می توانید از اکسل برای تحلیل بیشتر استفاده کنید، اما در اینجا ابزارهای SPSS و R را به شما پیشنهاد می کنیم.

بخش ۲۱ تست A/B

این بخش
در این بخش اساس تنظیمات تست A/B را به شما خواهیم گفت. هدف ازتست های اینچنینی این است که ببینید که تغییر در طراحی و متن چه قدر می تواند بر روی نرخ تبدیل موثر باشد. این بخش همچنین در کتاب بهینه سازی سایت وردپرس هم آورده شده.
تست A/B چیست؟
تست A/B به این معناست که صفحه ای از سایت را که الان A هست را با ورژن دیگر آن، که B هست تست کنید .بازدیدکنندگان تنها یکی از ورژن ها را مشاهده می کنند. این ورژن ها به صورت تصادفی به بازدیدکنندگان نمایش داده می شود. با مقایسه ی بازده دو ورژن این امکان به شما داده می شود که بدانید کدامیک نرخ تبدیل بهتری دارد.: منجر به خرید بیشتر و یا باعث برگشت بیشتر مخاطب می شود. مثلامثلاً می توانید با تغییر رنگ دکمه های
CTA ،ببینید که کدام ورژن منجر به کلیک یا خرید بیشتر می شود.

عکس شماره ۳۷: تست A در مقابل ورژن B

برای بهینه سازی فرآیندها، تست A/B یکی از سریع ترین و راحت ترین راههای رسیدن به نتیجه است. اگر وب سایتان برای شما مهم است باید این نکته را بدانید: بهینه سازی هرگز تمام نمی شود. بهینه سازی به روش A/B روشی پویا و ادامه دار است.

ابتدا فرضیه سازی کنید
پیش از آنکه ورژن های A و B را بسازید، خیلی مهم است که فکر کنید چه هدفی دارید. اگر می خواهید تستی را انجام دهید ابتدا باید فرضیه سازی کنید. باید بتوانید توضیح دهید که چه چیزی و چرا می خواهید تغییر دهید .
این تغییرات به نظرتان چه تاثیری خواهد داشت؟ و مبنای فرضیه ی شما چیست؟
نخستین راه برای طراحی سایت، بررسی کردن سایت های دیگری است که زمینه کاری مشابه ای با شما دارند .عواملی که برای سایت دیگران خوب جواب می دهد برای سایت شما هم می تواند خوب باشد! در این کتاب تعداد زیادی پیشنهاد در رابطه با طراحی و متن را ارائه می کنیم که به طبع باعث پیشرفت سایت خواهد شد. در بخش ۱۱ به شما گفتیم که با اضافه کردن مسیر مراحل خرید می توانید مقدار فروش را افزایش دهید زیرا اینگونه مراحل خرید را به بازی تبدیل می کنید. شما می توانید از تست A/B برای آزمایش اینکه آیا نشان دادن مراحل خرید تاثیری بر خرید دارد یا خیر استفاده کنید. فرضیه ی شما این خواهد بود که در روش دوم و با وجود نشان دادن مراحل خرید میزان فروش افزایش می یابد و مخاطبین تمایل بیشتری برای اتمام بازی دارند .
فرضیه سازی پیش از انجام تست A/B به شما کمک می کند که بدون هدف تست را انجام دهید و نیازی نیست برای تستی که الزامی در انجام آن ندارید وقت صرف کنید.
تحقیق کنید
پیش از آنکه فرضیه سازی کنید ابتدا باید بدانید که کدام صفحه نیاز به تقویت دارد. می توانید به دو روشی که خواهیم گفت به تحقیق در سایت بپردازید .
۱٫ ابتدا لازم است که به بررسی آماری سایت بپردازید و صفحاتی که نیاز به مراقبت ویژه دارند را پیدا کنید.)بخش
)۱۹
۲٫ دومین راه برای پیدا کردن صفحاتی که نیاز به تغییر دارند انجام نظر سنجی است)بخش ۲۰(. نتایج به دست آمده از نظرسنجی به راحتی تمام رازهایی را که در Google Analytics با آنها برخورد می کنید برطرف می کند.
ابزارهایی که می توانید برای تست A/B نصب کنید
برای اینکه تستA/B را بتوانید انجام دهید به ابزاری نیاز دارید که بتواند ورژن های مختلف سایت را به صورت تصادفی به مخاطبین متفاوتی نشان دهد. راههای متفاوتی برای این کار وجود دارد اما ساده ترین آنها استفاده از ابزارهای تست A/B است .
ابزاری که مورد علاقه خودمان است و از آن استفاده می کنیم ابزار Converter است. که یک سری امکانات رایگان در اختیارمان قرار می دهد. و امکاناتی را در اختیار شما قرار می دهد که هیچ کدام از رقبا این قابلیت را ندارند.
ابزارهای Converter این امکان را به شما می دهد که مطمئن شوید نیمی از مخاطبین ورژن قدیمی)A( و نیمی دیگر ورژن جدید)B( از سایت را مشاهده می کنند.
برای شروع کار
برای شروع کار به ۲ ورژن از صفحاتی که می خواهید تغییر دهید نیاز دارید. متعاقباً به ابزاری مثل Converter نیز احتیاج دارید که نتایج تست را برای شما تجزیه و تحلیل کند. این ابزار به شما کمک می کند که بدون هیچ گونه آگاهی از برنامه نویسی بتوانید این کا را بر روی سایت انجام دهید.
نکاتی برای انجام تست A/B
نکاتی وجود دارد که در هنگام استفاده از ابزار A/B باید بدانید:
۱٫ زمانی که از ابزار تست A/B استفاده می کنید نباید از اعمال تغییرات زیاد بر روی سایت هراسی داشته باشید .اکثر مواقع ما با شنیدن این سخن که برخی افراد با اعمال تغییراتی جزئی فروش خود را به شدت افزایش داده اند فریب می خوریم. اما خودتان را گول نزنید، این امر احتمالاً تاثیری بر روی کار شما ندارد. بنابراین برای افزایش فروش زیاد نیاز به تغیرات زیاد دارید .
۲٫ برای مدت طولانی بر روی نرخ تبدیل یک محصول تمرکز نکنید. تنها چیزی که باید به آن فکر کنید درآمدتان است. برخی اوقات با نرخ تبدیل کم هم درآمد زیادی کسب می شود. احتمال دارد که مخاطبین محصولات گرانتر و یا محصولات بیشتری را پس از اعمال تغییرات از شما خریداری کنند.
۳٫ بررسی کنید که آنچه با ابزار A/B رهگیری می کنید دقیق باشد. متاسفانه مواردی پیش می آید که تست A/B شما یک سری از فروش ها را از دست می دهند. بنابراین چشم از داده های خود برندارید.
۴٫ در اعمال تست ها صبور باشید. اکثر مواقع ما پیشنهاد می کنیم که حداقل ۷ روز هر تست را انجام دهید. با این کار تغییر در روزهای هفته نیز در آمارتان اعمال می شود.
تست با چند متغیر
به نظر می رسد که تعریف تست با چند متغیر کار آسانی باشد. در واقع زمانی که به دنبال تعریف چند متغیر در ویکی پدیا می گردید تعریف زیر را ارائه می دهد:
” در دنیای بازاریابی اینترنتی، تست چند متغیره فرآیندی است که بیش از یک متغیر از وبسایت در دنیای واقعی مورد بررسی قرار می گیرد. که در آن واحد می توان چندین متغیر را در یک صفحه مورد بررسی قرار داد”
با این حال این تعریف خیلی زیاد این مسئله را ساده نشان داده است. با تست A/B موارد متعددی را در یک صفحه ی پیچیده می توانید بررسی کنید. این همان چیزی نیست که با آزمون چند متغیره انجام می دهید).MVT(. با تست MVT عناصر را در یک صفحه بررسی می کنید.
اجازه بدهید که بگوییم شما دو ورژن از عنوان،عکس و متن مقاله دارید. به وسیله ی آزمون چند متغیره احتمالات ترکیب این عناصر را بررسی می کنید تا ببینید کدامیک نرخ تبدیل بیشتری دارد .۸ ترکیب داریم).۸=۲×۲×۲(
عکس شماره ۳۸: آزمون چند متغیره با ۸ ترکیب
مزیت ها
نخستین مزیت آزمون ها ی چند متغیره این است که می توانید تاثیر یک تغییر کوچک را بر روی سایت ببینید .البته تغییرات کوچک را با تست A/B هم می توانید انجام دهید اما تنها می توانید تغییرات محدودی را بررسی کنید. به طور کلی تست A/B برای تغییرات بزرگ است و آزمون چند متغیره برای تست متغیرهای متعدد و کوچک است.
همچنین با تنظیمات آزمون چند متغیره نه تنها می توانید تغییرات کوچک را بررسی کنید بلکه حتی می توانید ترکیب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *