بهینه سازی پیشرفته سایت برای موتور های جستجو

بهینه سازی پیشرفته سایت برای موتور های جستجو

فهــــــــــرست مطــــالــــــب

مقـــــــــــدمــه
مقدمه مترجم……………………………………………………………………………………………………………………………….۱
این کتاب …………..…………………………………………………………………………………۴ تعریف بهینه سازی موتور جستجو )سئو(…………………….……………..……………………………۶


تعریف کاربردپذیری، UX و نرخ تبدیل…………………………………………………………………………………….۱۰ طراحی و کاربردپذیری………………………………………………………………………………………………………………۱۵

کاربـــــردپذیری کـلی
شفافیت و ماموریت …………………………………………………………………………………………………………………….۲۰
Call-to-action………………………………………………………………………………………………………………………..26 منوها……………………………………………………………………………………………………………………………………………..۳۱ قابلیت خواندن………………………………………………………………………………………………………………………………۳۷

کاربـــــردپذیری صفحات خــــاص
صفحه اصلی…………………………………………………………………………………………………………………………………۴۶ صفحه فرود………………………………………………………………………………………………………………………………….۵۰ صفحه پرداخت…………………………………………………………………………………………………………………………….۵۶ صفحات بایگانی……………………………………………………………………………………………………………………………۶۰ صفحات نتیجه جستجو………………………………………………………………………………………………………………..۶۴ فرم ها…………………………………………………………………………………………………………………………………………..۶۹
ب

تجربـــه ی کاربــــری برای موبایل)Mobile UX(
اهمیت تجربه ی کاربری برای موبایل…………………………………………………………………………………………۷۶
۷۸…………………………………………………………………………………………………………….Responsive design 80………………………………………………………………………………Mobile UX بهترین تجربیات کنونی برای

تحقیقات نـــرخ تبدیل کاربـــر به مشتــــری)Conversion Reasearch(
اهمیت انجام تحقیق در نرخ تبدیل……………………………………………………………………………………………۸۸ استفاده از آمار برای نرخ تبدیل………………………………………………………………………………………………….۹۱ تحقیقات نظرسنجی……………………………………………………………………………………………………………………۹۴
تست A/B…………………………………………………………………………………………………………………………………..99 تجزیه و تحلیل داده ها از تست A/B……………………………………………………………………………………….104

ت

تقــدیم به
“محـــــمــدرضـــــــــا شعبـــــانعلـــــی”
به پاس قدردانــی از معلـــــمی که شروع آشنایی ام با آموزش هایش، نقطه ی عطف زندگی ام شد.

به حال تو می اندیشـــم در این دنیـــای ماشینــــــی
در این دنیا که جز رنج و غم وغصه نمی بینی مرا با قصـــه ی کاغـــذ قلـــــم ها آشــــنا کــردی
مــرا با شــادی و شور الفــبا،گــرچه غمگــینی تو را می فهمم و عطر خوشی دارند افــــــکارت
شبیــه درس تنهای ریاضــی سخــت و شیــرینی و می دانم که روزی باغ ما هم میوه خـواهــد داد
درختـانی که زیر سایــه هاشان سبــز، بنشــینی

شعر از معصومه شیخ مرادی
ث

مقدمهی مترجم
از سال ۸۶ وارد عرصهی بازاریابی و فروش شدم. و از سال ۹۳ در تجارت الکترونیک مشغول هستم. زمانی که شروع به این کار کردم اطلاع و تجربهی زیادی در این حرفه نداشتم. بنابراین متحمل ضررهای مالی و از آن مهمتر، زمان زیادی را از دست دادم اما در مقابلش تجربیات بسیاری در این زمینه به دست آوردم و شاید به جراًتً میتوانم بگویم که با هرگونه مشکلی که در این راه برای شخصی میتواند پیش بیاید مواجه شدم.
یکی از بخشهای بحث برانگیز در این حوزه به دست آوردن رتبهی مناسب الکسا و قرار گفتن در صفحهی اول گوگل است که سئو میتواند یکی از اثربخشترین قسمت ها باشد. در همین راستا نسخهی انگلیسی کتاب الکترونیکی که در پیش رو دارید را خریداری کردم و مطالعه کردم. این کتاب توانست درهای مفاهیم جدید و تکمیلی را به روی من بگشاید. و مهمتر اینکه اطلاعات این کتاب به صورت جامع و کامل می باشند. به همین دلیل تصمیم به ترجمهی این کتاب گرفتم. قصدم از ترجمهی این کتاب فقط یک ترجمهی تحت الفظی و لغت به لغت نبوده بلکه سعی کردم حتی در بین صحبتهای نویسنده مثال هایی واضحتر و یا تکمیلیتر بیاورم و اگر اطلاعات تکمیلتر و به روزتری در آن موضوع داشتم لینک وبسایت را در آن قسمت برای مطالعهی بیشتر قرار دهم .
از تمامی دوستان و همکارانم که در ویرایش و سلیستر شدن متن این کتاب به من کمک کردهاند تشکر میکنم و امیدوارم این کتاب که به صورت رایگان در وبسایت Dimaht.com قرار داده شده بتواند به شما نیز برای داشتن وبسایتی قویتر کمک کند. در ضمن چنانچه سوال یا ابهامی در مورد هریک از موضوعات داشتید
میتوانید از طریق وبسایت Dimaht.comکه برای روزنوشتهها و تجربیات تجارت الکترونیکی و سئو من در نظر گرفته شده، با من در میان بگذارید.
با تشکر
حمید طهماسبی خرداد ۹۶

فصـــل ۱

مقدمه

درباره این فصل
در فصل اول، عناوین اصلی این کتاب را معرفی خواهیم کرد: تجربه کاربر و بهینه سازی نرخ تبدیل)تبدیل مخاطب به مشتری(. همچنین اهمیت کاربردپذیری, UX و بهینه سازی نرخ تبدیل برای سئو را توضیح خواهیم داد. مهمتر از همه، مقدمه کوتاهی درمورد بهینه سازی موتور جستجو)سئو( ارائه خواهیم کرد. این مقدمه برای درک بهتر مابقی این کتاب مفید خواهد بود. ما از این بخش مقدماتی همراه با بخشی که در آن رابطه میان طراحی و کاربردپذیری را توضیح میدهیم، نتیجه گیری خواهیم کرد.

بخـــش ۱
این کتاب

رتبه ی خوب گرفتن در موتورهای جستجو مانند گوگل مستلزم استراتژی های گسترده سئو است. و سئو چیزی فراتر از یک ترفند است. استراتژی بلند مدت سئو باید برهمه جوانب وب سایت شما تمرکز کند. مسائل فنی ،مطالب وب سایت شما و بویژه تجربه کاربران از وب سایت شما باید فوق العاده باشد. برای حفظ رتبه بندی خوب در گوگل، باید آنچه را که ما، روش سئو جامع نگر مینامیم را توسعه دهید. )جامع به معنای آنکه نکند با درست کردن چیزی باعث شویم که در همان لحظه یا مدتی بعد از آن، در جای دیگری از سایت به لحاظ سئو مشکل پیش آید.(بنابراین ارائه تجربیات خوب به کاربران یا همان UX از اهمیت زیادی برخوردار است! در این کتاب به شما کمک می کنیم تا وب سایت خود را با بهبود کاربردپذیری و نرخ تبدیل، بهینه سازی کنید.
مـطالـب ایـن کتـاب
این کتاب مهمترین عناوین برای کاربردپذیری)UX ، )Usabilityو بهینه سازی نرخ تبدیل را پوشش میدهد. این کتاب به پنج بخش تقسیم شده است. می توانید بخش ها را به هر ترتیبی که مایلید مطالعه کنید اما منطقی ترین ترتیب این است که از بخش ۱ شروع کنید و پس از مطالعه فصل ۵ دست از مطالعه بردارید. اطلاعات غالباً غیر فنی هستند و برای هر کسی که صاحب وب سایت است یا از هر وب سایتی نگهداری می کند قابل خواندن است .
سعی ما بر آن است که مطالب اساسی را پوشش دهیم، همچنین اطلاعات تکمیلی در رابطه با هر موضوع را بیان کنیم. برای خوانندگان حرفه ای، بعضی مطالب پایه ای صرفاً یک مطلب معمولی است که می توانند از آن مطالب صرف نظر کنند .
در فصل اول عناوین اصلی این کتاب را معرفی می کنیم. فصل دوم این کتاب درمورد مسائل کاربردپذیری کلی است. در این فصل، درمورد مهمترین مسائل کاربردپذیری صحبت خواهیم کرد که برای تمام صفحات وب سایت شما بکار برده می شوند.در فصل سوم این کتاب- کاربردپذیری از صفحات خاص- به مسائل مربوط به کاربردپذیریاز صفحات خاص مانند صفحه ی تسویه حساب و صفحاتی از سایت که از سرچ گوگل بیشتر به آن وارد می شوند نگاهی می اندازیم .فصل چهارم- UX موبایل- صرفاً بر UX در نسخه موبایل وب سایت شما تمرکز می کند. و در نهایت ،در فصل پنجم درمورد تحقیقات نرخ تبدیل، توضیح می دهیم که چگونه نتایج جستجو گوگل را برای افزایش نرخ تبدیل وب سایت خود بهینه کنید.
موتـور جستـجـو-اصـطـلاحـات
در این کتاب، زمانی که به موتور جستجو اشاره می کنیم غالباً نام گوگل را ذکر می کنیم. البته، موتورهای جستجوی زیاد دیگری هم وجود دارد، مانند Bing و Yahoo. اما از آنجایی که گوگل بر بازار موتورهای جستجو غالب است، در متن خود تنها به گوگل اشاره می کنیم.) اطلاعات تکمیلی مترجم:۷۸% از سرچ های انجام شده در دنیا توسط گوگل صورت می گیرد(.
آیکون سئو جامع نگر
ما این کتاب را از منظر سئو جامع نگر نوشتیم. هر زمان که وارد مبحث سئو یا عواقب UX در مورد سئو میشویم با این آیکون روبرو خواهید شد:

بخــش ۲

این فصــل
تحقیق در مورد UXو نرخ تبدیل) conversion(باید بخش مهمی از استراتژی های جامع سئو شما باشد .جهت ارائه محتوایی برای متون این کتاب، اساس اولیه سئو را در این فصل معرفی می کنیم. این فصل همچنین در کتاب سئو محتوا ما پدیدار شده است.) اطلاعات تکمیلی مترجم: بهتر بود که ترجمه ی سئو به جای بهینه سازی موتورهای جستجو، بهینه سازی مبنی بر موتورهای جستجو می بود اما به دلیل زیاد استفاده کردن معنی این کلمه به همان صورت اولی ما نیز از همان قاعده پیروی می کنیم( کار گوگــل چیست؟
چطور گوگل سایت شما را پیدا می کند؟
موتورهای جستجو مانند گوگل لینک ها را دنبال می کنند. آنها لینک ها را از یک صفحه وب به صفحه وب دیگر دنبال می کنند. موتور جستجویی مانند گوگل شامل خزنده)Crawler(، فهرست کردن صفحات)index( و یک الگوریتم می باشد. خزنده لینک ها را برروی وب دنبال می کند. حول اینترنت ۲۴ ساعت ۷روز هفته می گردد و نسخه HTML صفحه را در پایگاه داده غول پیکری ذخیره می کند،که فهرست کردن صفحات )Index( نام دارد .که گوگل به وب سایت شما می آید و اگر نسخه جدید یا آپدیت شده ای باشد این ایندکس، به روزرسانی می شود. بسته به ترافیک وب سایت شما و میزان تغییراتی که در وب سایت خود انجام دادید، گوگل کم و بیش سمت سایت شما می آید.)نکته: ما در طول ترجمه هر لفظی که بیشتر استفاده می شود را به کار می بریم. به جای معنی کردن سئو به بهینه سازی موتورهای جستجو از خود کلمه سئو استفاده می کنیم) چون در متن از “سئو” بیشتر استفاده شده(. و برای کلمه ایندکس) index( نیز به جای معنی فارسی آن فهرست کردن، ایندکس به کار میرود و ما نیز همان ایندکس می نویسیم(.
برای اینکه گوگل از وجود وب سایت شما باخبر شود، باید ابتدا لینکی از سایت دیگر به سایت شما در ایندکس باشد- لینکی تا آن را بشناسد. دنبال کردن آن لینک توسط اولین خزنده- منجر به ایندکس صفحات سایت شما توسط گوگل می شود.
الگوریتم مخفی گوگــل
پس از ایندکس کردن وب سایت شما ،گوگل می تواند وب سایت شما را در نتایج جستجو نشان دهد. گوگل دارای الگوریتم خاصی است که تصمیم می گیرد کدام صفحات به چه ترتیبی نمایش داده شوند. نحوه کار این الگوریتم یک راز است. هیچ کس نمیداند دقیق ااً چه عواملی درمورد ترتیب نتایج جستجو، تصمیم گیری می کند. بعلاوه ،عوامل و اهمیت آنها غالباً تغییر می کند. بررسی و تجربیات، در Yoast، حس خوبی را درمورد اهمیت یک سری عوامل و تغییرات در این ها به ما می دهد .
صفحـات نتایج گوگــل
در هر صفحه از نتایج گوگل ۷ تا ۱۰ لینک به سایت را نشان می دهد که متناسب با جستجوی شماست. ما به این نتایج به عنوان نتایج اورگانیک جستجو، اشاره می کنیم. اگر روی صفحه دوم کلیک کنید، نتایج بیشتری نمایش داده می شود. در بالای این ۱۰ لینک آبی، اکثر اوقات، دو یا سه لینک پولی )paid( وجود دارد. این لینک ها تبلیغات هستند؛ شرکت ها به گوگل مبلغی را پرداخت می کنند تا زمانیکه مردم در جستجوی عبارت خاصی هستند این لینک ها را در بالای سایت قرار بدهد. قیمت این لینک ها بسیار متغیر است، و به رقابت عبارت مورد جستجو شده بستگی دارد .

ارزش لینـکها برای موتورهای جستجو
داشتن درک اساسی از نحوه استفاده گوگل و دیگر موتورهای جستجو از لینک ها، بسیار مهم است: سایت ها از لینک ها برای نشان دادن اهمیت آن صفحه به گوگل استفاده می کنند. هر دو ، چه لینک های داخلی )از خود وب سایت( و چه لینک های خارجی )از دیگر وب سایت ها( میتواند در رتبه بندی وب سایت در گوگل کمک کند. برخی لینک ها نسبت به بقیه مهمتر هستند: لینک هایی از وب سایت هایی که خود آنها لینک های بسیاری دارند عموماً نسبت به لینک ها از وب سایت های کوچک با لینک های خارجی کمتر، مهمتر هستند .)توضیح تکمیلی مترجم:بک لینک گرفتن از سایت هایی که خودشان بک لینک بیشتر دارند بهتر است. مطالعه این مطلب به شما کمک بیشتری می کند ،لینک و بک لینک و انواع آن.( جستجوی جهـانی
در کنار نتایج اورگانیک و پولی) paid(،گوگل همچنین آیتم های خبری، عکس و ویدئو ها را در نتایج جستجوی خود تعبیه میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *