سئو و بهینه سازی پیشرفته سایت- قسمت ۲

سایتتان باشد. در انتخاب دامنه به چند مورد توجه داشته باشید.
۰-حاوی یک کلمه کلیدی مرتبط با موضوع سایتتان باشد. البته این امر دیگر تاثیری در رتبه بندی ندارد و صرفا جهت مشخص بودن موضوع سایت توصیه می شود .
۱-کوتاه و کلیدی باشد.
۱-می تواند عنوان برندتان باشد.
۲- ابتکار به خرج بدهید و دامنه ای را خلق کنید، بهترین موتور جستجوی دنیا که امروز به نظر می رسد بهترین سایت دنیا از نظرخدمت رسانی نیزمی باشد سایت گوگل است. این سایت در زمان شروع با کلمه ای خودساخته شروع به کار کرد. بله گوگل که در معنی یعنی عدد یک با ۰۱۱ صفر با همین نام توانست به رتبه های بالایی در دنیای وب دست پیدا کند. شما نیز می توانید از نیمکره راست مغز خود که محل خلاقیت و نوآوری است استفاده کنید و یک دامنه حرفه ای خلق کنید
۳-از دامنه های رایج تر استفاده کنید.از نظر گوگل و دیگر موتورهای جستجوه هیچ تفاوتی ندارد ) البته منظورم دامنه های رایگان نیست ( که از چه دامنه ای استفاده می کنید اما از نظر کاربران این مساله دارای اهمیت می باشد. بنابراین از دامنه های مثلir – .com – org -net بیشتر می توانید نتیجه بگیرید.
۶- دامنه ای با عمر بالا سفارش دهید برای گوگل بسیار اهمیت دارد که وب سایت شما چه مقدار می خواهد فعالیت داشته باشد و چقدر شما در بیزینس خود موفق هستید از این رو دامنه هایی که چندین ساله سفارش داده می شود برای گوگل حائز اهمیت است.
۱-طراحی وب سایت داینامیک:
ابتدا باید این نکته را یادآور شوم که وب سایتی که بخواهد بهینه سازی خوبی داشته باشد و کاربران خود راضی نگه دارد باید به صورت داینامیک باشد برای شروع شما می توانید از سی ام اس جوملا یا وردپرس که هر دو دارای پشتیبانی خوبی در ایران می باشند استفاده کنید.
۲-طراحی قالب با سرعت بارگذاری بالا:
اگر از وردپرس یا جوملا استفاده می کنید حتما قالب آن را با تکنولوژی های روز دنیا طراحی کنید.
در طراحی قالب مهمترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید سرعت سایت می باشد و بد نیست بدانید برخلاف آن چه تصور می کردید ساختار کدها خیلی برای گوگل و خزنده های آن مهم نیست زیرا برای گوگل تنها رضایت کاربر مهم است. قالب را به صورت div و از تکنولوژی ریسپانسیو با استفاده از کدنویسی css3 و html5 طراحی کنید. تا سرعت قابل توجهی داشته باشد. اما نکات دیگری در سرعت قالب تاثیرگذار است مانند حجم تصاویر یا استفاده از فلش و …
تصاویری که در قالب به کار می برید خوب است که به صورت گرافیکی اما کم حجم باشد.

خب در این جا هاست خود را تهیه کرده ایم دامنه ای مناسب برای وب سایت خود تهیه کرده ایم سایت خود را به صورت داینامیک راه اندازی کردیم قالبی با سرعت بالا و گرافیک مناسب طراحی کردیم حالا باید با کمال آرامش یک نقشه حرفه ای برای بهینه سازی وب سایت خود تهیه کنیم.
۳-برنامه ریزی و تهیه نقشه کار:
– کامپیوتر خود را خاموش کنید. شاید خنده دار به نظر برسد ولی روشن بودن کامپیوتر باعث می شود یک حس هیجان کاذب به ما دست بدهد . برنامه ریزی برای کارهای حساس که نیاز به دقت و تمرکز دارد اول نیازمند آرامش می باشد. بنابراین کامپیوتر خود را خاموش کنید یک کاغذ و خودکار فراهم کنید و به گفته های زیر عمل کنید.
– هدف خود را به صورت دقیق مشخص کنید. ابتدا هدف خود را به صورت دقیق مشخص کنید آن را بر روی یک کاغذ کوچک بنویسید. این کار باعث میشود یک دیدگاه کلی از کار خود داشته باشید و دچار سردرگمی نشوید. داشتن هدف علاوه بر اینکه مسیر ما را مشخص می کند باعث به وجود آمدن انگیزه در ما می شود. اما اشتباهی که بیشتر وب مسترها انجام می دهند این است که سئو را هدف می دانند در صورتی که هدف اصلی سایت سود آن است بنابراین باید درکنار سئو به نکات دیگری نیز دقت داشته باشیم.
– با توجه به هدفی که دارید لیستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید. لیستی از کارهای مورد نیاز برای سئو و بهینه سازی سایت مورد نظر تهیه کنید.توجه داشته باشید اول از همه لیست را به صورت کلی تهیه کنید. شاید برنامه ریزی برای سایت یک مقدار از وقتتان را بگیرد اما به صورت معجزه آسایی باعث صرفه جویی در زمان می شود این نکته را جناب آقای بریان ترسی در کتاب وزین خود به نام قورباغه را قورت بده به خوبی شرح داده است. هم چنین داشتن هدف در
۰۱
علم روانشناسی مدرنNLP جزو پیش فرض های اصلی این علم می باشد و در آنجا نکته جالبی است که می گویند برای انجام هرکاری نیازمند نقشه می باشیم.
-اهداف کاری خود را به قسمت های کوچک تر تبدیل کنید. حالا لیست خود را بسته به زمان مورد نظر خود به قسمت های جزئی تر تبدیل کنید. برای مثال اگر برنامه ای برای دریافت بک لینک برای سایت خود دارید آن را واضح تر مشخص کنید و بر روی کاغذ بنویسید.
– لیست خود را جلوی چشمان خود قرار دهید بعد از این که لیست خود را نوشتید آن را در کمد یا کشوی میز خود قرار ندهید بلکه آن را به مانیتور کامپیوتر خود بچسبانید و دقیق طبق آن لیست کارهای خود را پیش ببرید آن وقت مشاهده می کنید چقدر در گذشته زمان های خود را بیهوده هدر می داده اید.
نکات مهم این بخش:
۰-تهیه هاست بهینه
۱-دامنه مناسب با طول عمر زیاد
۱-طراحی وب سایت داینامیک
۲-طراحی قالب با سرعت بارگذاری بالا
۳-برنامه ریزی و تهیه نقشه کار

۰۰

همان طور که می دانید سئو و بهینه سازی سایت در دو سطح صورت می گیرد. in Page : سئویی که به پارامترهای داخل صفحه می پردازد و سئو OffPage که به مفاهیم خارج از یک صفحه می پردازد در این بخش قصد داریم در مورد سئو و بهینه سازی داخلی سایت صحبت کنیم. محققین این حوزه برای بهینه سازی سایت از قانونی به نام ۱۱-۲۱-۲۱ استفاده می کنند به این منظور که ۱۱ % باید برای بهینه سازی داخلی سایت ۲۱% بر روی محتوای سایت و ۲۱% هم در لینک بیلدینگ باید کار شود.اما توجه داشته باشید بهینه سازی سایت باید از همین ابتدا به صورت کاملا عادی و با هدف رضایت کاربران از سایت صورت بگیرد.
۰-مشخص نمودن دسته بندی موضوعی سایت:
قدم اول باید مهمترین موضوعات وب سایت شما به همراه زیرمجموعه های آن ها مشخص شود و کاربر با امکانات سایت شما به خوبی آشنا شود. برای مثال ما قصد داریم موضاعات وب سایتی را که در زمینه طراحی وب سایت فعالیت می کند را مشخص کنیم:

۰۲
موضوعات مهم:
آموزش طراحی سایت | آموزش سئو و بهینه سازی سایت | آموزش بازاریابی اینترنتی زیرموضوع ها:
آموزش طراحی سایت : آموزش سیستم های مدیریت محتوا – آموزش طراحی قالب – آموزش نصب امکانات سایت
آموزش سئو و بهینه سازی: آموزش لینک بیلدینگ – بهینه سازی داخلی – شبکه های اجتماعی – آموزش های گوگل وب مستر
آموزش بازاریابی اینترنتی: ایمیل مارکتینگ – برندسازی – ویدیو مارکتینگ
شاید با خودتان تصور کنید چقدر ساختار موضوعی کوتاهی من برای این سایت در نظر گرفته ام درست فکر کردید زیرا از نظر من سایت اگر چند موضوع مرتبط داشته باشد خیلی بهتر است تا چندین موضوع داشته باشد اما نتواند آن طور که باید و شاید نیاز کاربر خودش را برطرف کند.
بنابراین از داشتن موضوعات بسیار زیاد در سایت خود اجتناب کنید و اگر فرصت زیادی دارید برای موضوعات دیگر سایت های جداگانه ای در نظر بگیرید.
۱-مشخصات کردن کلمات کلیدی سایت:
بعد از مشخص کردن موضوعات سایت مهمترین کلمات کلیدی سایت خود را مشخص کنیددر انتخاب کلمات کلیدی خود بسیار دقت کنید از ابزار گوگل ادوردز استفاده کنید و میزان جستجوی کلمات کلیدی خود در گوگل را بیابید.

۰۳
ابزار گوگل ادوردز google Adwords:
این ابزار به شما کمک می کند تا میزان سرچی که هر کلمه در گوگل دارد مشخص شود برای استفاده از این ابزار کافی است به آدرس زیر مراجعه کنید. https://adwords.google.com/o/KeywordTool بعد از ورود به سایت با این صفحه روبرو می شوید.

در قسمت ۰ کلمه مورد نظر را بنویسید بر روی علامت ضربدر قسمت ۱ و ۱ کلیک کنید تا کلمات مرتبط نیز نمایش داده شود و در قسمت ۲ رمز خواسته شده را وارد نمائید. برای مثال ما کلمه طراحی سایت را وارد می کنیم تا با هم ببنیم چه میزان جست و جو می شود.
۰۴

همان طور که مشاهده می کنید با کمک این ابزار می توانید کلماتی که بیشترین جست و جو را دارند و با موضوع وب سایت شما هم خوانی دارند را مشخص کنید زیرا بعضی از افراد کلماتی برای سئو انتخاب می کنند که آنچنان جست و جویی ندارد و این کار می تواند به نوعی وقت تلف کرئن باشد .
برای مثال ما برای این سایت قصد انتخاب کلمات کلیدی را داریم و میزان ارقام جست و جو به شکل زیر است:
طراحی سایت: ۰۰۱۱۱۱ طراحی سایت ارزان: ۸۸۱ طراحی وب سایت: ۱۷۱۱۱
۰۵
طراحی وب: ۲۹۳۱۱ ساخت سایت: ۲۱۳۱۱ طراحی سایت شرکتی: ۰۷۱ طراحی سایت شخصی: ۲۸۱ ساخت وب سایت: ۰۱۰۱۱
خب منطقی است از بین ۸ عبارت بالا عبارت های طراحی سایت، طراحی وب سایت، ساخت سایت ،ساخت وب سایت و طراحی وب را انتخاب کنیم توجه داشته باشید در ابتدا ۱ الی ۳ کلمه را هدف برگزینید و با آن کلمات کار خود را شروع کنید. اوایل کار برای این که ایمانتان به تکنیک های سئو زیاد شود کار خود را با کلمات ترکیبی آغاز کنید. برای مثال اگر کارتان فروش کیف زنانه است می توانید کلمه فروش کیف زنانه یا کیف زنانه ارزان را به جای کیف زنانه انتخاب کنید.
۱- عنوان) title( وب سایت:
نوشتن عنوان سایت نیاز به دقت زیادی دارد. زیرا در الگوریتم های جدید برای گوگل بسیار مهم است که شما سایت خود را برای کاربر آماده کرده اید یا برای موتورهای جست و جو .از این رو باید عنوان سایت خود را بسیار طبیعی بنویسید و دقت داشته باشید که این عنوان باید در نگاه اول معرفی کننده وب سایت شما به کاربرانتان باشد. مثلا برای سایتی که ما در حال بهینه سازی آن هستیم این عنوان می تواند خوب باشد.

ایساتیس مجری طراحی وب سایت و ساخت سایت
۰۶
توجه دارید تمام ۳ عبارتی که ما قصد بهینه سازی آن را داریم در عبارت بالا گنجانده شده استالبته اگر به فکر گرفتن نتیجه سریعتر هستید می توانید کمی تغییرات در این عنوان دهید اما بایدتوجه داشته باشید این عنوان نباید شبیه به یک عنوان اسپم باشد و حدالامکان از کارکتر های – و | کمتر استفاده کنید.
۲- توضیحات متا معرفی کننده وب سایت Description tag:
پس از مشخص نمودن عنوان وب سایت باید در نوشتن توضیحات متا سایت یا همان متاتگ توضیحات) Description tag( دقت زیادی داشته باشید. تگ توضیحات شرح مختصری از محتوای مطالب شما در نتایج جستجو را نمایش میدهد، تمامیموتورهای جستجو از این تگ استفاده میکنند و شما میتوانید انتخاب کنید که توضیحات وب سایت شما چگونه باشد.در محتوای این تگ نباید توضیحات سایت شما بیش از ۰۲۱ حرف داشته باشد در غیر این صورت توضیحات سایت شما به صورت کامل در نتایج جستجو نمایش داده نخواهد شد. در شکل زیر می توانید تصویر عنوان title و متاتگ توضیحات Description tag را در موتور جستجوی گوگل مشاهد کنید .

باید توجه داشته باشید که یک توضیحات خوب می تواند درصد قابل توجهی نرخ ctr یا همان کلیک بر روی لینک های شما را در گوگل افزایش دهد. در توضیحات متای سایت خود به طور حرفه ای از کلمات کلیدی استفاده کنید فقط توجه داشته باشید در عین حال بهترین مفهوم را برای کاربر داشته باشد.

۰۷
۳- بهینه سازی آدرس ها ) url (:
قدم بعدی که بسیار مهم است اما خیلی نادیده گرفته می شود بهینه سازی آدرس ها می باشد. آدرس ها باید در کنار عنوان صفحات و توضیحات متا بهینه شده باشند .در اینجا شما یک آدرس صحیح را مشاهده می کنید.
http://www.isatise.com/webdesign/site-design-process :خوب url اما خصوصیات یک آدرس
– حاوی کلمات کلیدی باشد.
– خیلی طولانی نباشد .
-حتما دارای کلمات باشد و از آدرس های اتوماتیک استفاده نکنید، برای مثال آدرس زیر برای بهینه سازی مفید نمی باشد.
http://www.isatise.com/spt=10102394
اما سوالی که خیلی از وب مسترها از من می پرسند: آدرس های سایت را فارسی بنویسیم یا لاتین؟ باید بگویم گوگل همه آدرس ها را ایندکس می کند و هیچ تفاوتی ندارد شما آدرس های خود را فارسی قرار می دهید یا به صورت لاتین
۶-یک پست بهینه سازی شده:
در قرار دادن پست های سایت )مانند مقالات، تصاویر یا ویدوها( باید به نکات بهینه سازی توجه زیادی داشت. که در این جا مهمترین آن ها را بیان می کنیم.

۰۸
راحتی و رضایت کاربر: هنگام نوشتن یک پست برای سایت باید سوالات مهمی را از خودتان بپرسیدسوالاتی مانند: آیا این مطلب واقعا برای کاربران مفید است یا این که کاربر با خواندن این مطلب بهنتیجه دلخواه خود می رسد. به نظر من بزرگترین ایرادی که وب مسترها دارند این است که بین موضوع سایت، هدف سایت و محتوای سایت ارتباط خوبی برقرار نمی کنند مثلا سایتی که در زمینه آموزش it فعالیت می کند همه چیز آموزش می دهد، به غیر از آی تی و این باعث می شود کاربر پس از یک بار آمدن به آن سایت برای همیشه از آن سایت خداحافظی کند. پس سعی کنید زمانی که هدف وب سایت خود را مشخص کردید و آن را به کاربران خود گفتید در همان راستا به تولید محتوا بپردازید.
زیبایی و چیدمان خوب نوشته های متن: شاید شما هم وارد سایتی شده باشید که نوشته های آن بسیار ریز و نامنظم بوده است و این باعث شده است که شما هیچ میلی به خواندن مقالات آن سایت نداشته باشید، اما به راستی چرا؟ در صورتی که مدیر آن سایت، ساعت ها مشغول تولید محتوا بوده است اما از مقالاتش استفاده نشده است؟ جواب واضح است یک متن هر مقدار هم که مفید باشد شما دوست دارید که منظم و قابل خواندن باشد، پس در نوشته های سایت حتما دقت داشته باشید که متن ها منظم، فاصله دار و خوانا باشند.
– متن های بلند خوراک خزنده های گوگل: شاید تا الان به این نکته پی نبرده باشید که گوگل و خرنده هایش عاشق متن های بلند هستند نوشته های خودتان را تا می توانید بلند و حرفه ای بنویسید اما توجه داشته باشید خیلی طولانی وخسته کننده نباشد برای این کار می توانید از تصاویر بیشتر در متن ها استفاده کنید و مطالب را به صورت پارگراف بندی شده انتشار دهید.
– نوشتن آدرس های بهینه: در توضیحات قبلی به بهینه سازی آدرس ها اشاره کردیم بدین منظور سعی کنید برای هر پست سایتتان آدرس های بهینه ای داشته باشید در آدرس دهی توجه داشته
۰۹
باشید هر صفحه و مطلب از سایتتان فق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *