سئو و بهینه سازی پیشرفته سایت- قسمت ۳

ط دارای یک آدرس باشد و اگر هر صفحه بیشتر آدرسداشته باشد گوگل سایت شما را یک سایت Duplicate content تشخیص می دهد و امکان داردبرای همین اشتباه ساده سایت شما پنالتی شود.
استفاده از کلمات کلیدی در عنوان، پارگراف اول و توضیحات متا: کلمات کلیدی مربوط به نوشته را در عنوان، پارگراف اول و توضیحات متا بنویسد و توجه داشته باشید که به هیچ عنوان بیش از حد این کلمات را تکرار نکنید و از کارکترهای ) | – و , ( کمتر استفاده نمایید اما نکته مهمتر که باید حتما به آن توجه داشته باشید: اصلا و ابدا از متا کیوردها ) تگ های کلمه کلیدی ( در سایت خود استفاده نمایید زیرا در الگوریتم های جدید گوگل آن ها کاملا بی تاثیر هستند و اگر این کار ) برچسب زدن ( باعث به وجود آمدن صفحات تکراری در سایت شما )Duplicate content ( شوند شما پنالتی می شوید.
بهینه سازی تصاویر داخل مطالب سایت: معمولا وقتی کاربران به دنبال تصویری هستند از گوگل ایمیج استفاده می کنند. اما گوگل ایمیج این تصاویر را چگونه لیست می کند؟ گوگل با استفاده از ویژگی alt تصاویر را رتبه بندی می کند. پس توجه داشته باشید در هر تصویری که در مطالب سایت خود قرار می دهید با استفاده از ویژگی آلت که سیستم های مدیریت محتوا نیز دارا می باشند کلمات کلیدی مربوط به هر تصویر را وارد نمایید.
لینک به مطالب مرتبط: در بین نوشته های سایتتان اگر به عبارتی بر خوردید که نیاز به توضیح بیشتری دارد به اون مطلب لینک دهید این لینک می تواند به یکی از مطالب سایت خودتان باشید یا یک سایت دیگر توجه داشته اگر به سایتی که لینک می دهید کیفیت بالایی ندارد حتما لینک های آن سایت را به صورت nofollwo قرار دهید و از لینک دادن بی ربط و بیش از اندازه خودداری کنید.
۲۱
قرار دادن قسمت نظرات برای سایت: حتما در سایت خود از سیستم نظردهی استفاده کنید و درهر مطلب امکان نظردهی را برای کاربران سایت فعال کنید. تجربیات نشان داده است گوگل در رتبهبندی مطالب از نظرات یک پست نیز استفاده می کند و برای آن ها نیز ارزش زیادی قائل است.
۷-قرار دادن اطلاعات خود، سایت و تماس ها
همان طور که می دانید الگوریتم های جدید گوگل بسیار هوشمند شده اند و به راحتی فرق یک سایت اسپم و معتبر را تشخیص می دهند. از این رو باید حضور خوبی در سایت خود داشته باشید اطلاعاتی از خودتان در سایت: امروزه وجود تصویری از خودتان در سایت می تواند هویت سایت شما را تضمین کند. بنابراین توصیه می شود تصاویر خود و محل کارتان را در قسمتی از سایت قرار دهید.
ساخت صفحه درباره ما: خیلی از کاربران پس از ورود به یک سایت اولین کاری که انجام می دهند آن است که به سراغ بیوگرافی سایت یا همان صفحه درباره ما می روند و دوست دارند هدف شما را از راه اندازی سایت بدانند، بنابراین صفحه ای ایجاد کنید و در آن از خودتان فعالیت هایتان تجربیات و اهدافتان برای کاربران بنویسید.
ساخت کاتالوگ و رزومه: وجود کاتالوگ یا روزمه شما می تواند کلاس کاریتان را بالا ببرد و حتی این کار باعث می شود کاربران سریع تر از سایت شما خرید کنند و یا سرویس را سفارش دهند. همین حالا یک فایل ورد را باز کنید و این کاتالوگ یا روزمه را تهیه کنید و پس از آن به صورت پی دی اف در وب سایت خود برای دانلود قرار دهید.
ساخت صفحه تماس با ما، فرم تماس و ایجاد نقشه گوگل: حتما برای سایتتان صفحه ای به نام تماس با ما ایجاد کنید و اطلاعاتی مثل ایمیل، شماره تماس و حتی آدرس پستی خود را قرار دهید و یک
۲۰

فرم تماس برای کسانی که قصد دارند به سرعت با شما ارتباط برقرار کنند ایجاد کنید وجود نقشهگوگل در این قسمت می تواند به اعتبار شما نزد گوگل و کاربران بیفزاید.
۸- افزونه های مهم سئو:
اگر از جوملا و وردپرس استفاده می کنید، حتما از افزونه های سئو آن بهره مند شوید در جوملا افزونه sh404SEF و در وردپرس افزونه WordPress SEO پیشنهاد می شود البته این تجربه ما می باشد و شما می توانید در این مورد بیشتر تحقیق کنید. اما از افزونه های دیگر سئو می توان به افزونه نقشه سایت اشاره کرد نقشه سایت در وب سایت شما می تواند کمک خوبی به کابران و موتورهای جست و جو کند. از افزونه های شبکه اجتماعی نیز حتما بهره بگیرید. این افزونه ها در بخش های متفاوت می توانند سایت شما را بهینه کنند. مثلا افزونه های اشتراگ گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، گوگل پلاس، توییتر یا کلوب و … هچنین از افزونه گوگل پلاس GOOGLE+ حتما بهره مند شوید. زیرا آزمایش ها نشان داده است سایت هایی که تولید محتوا دارند، با این تکنیک و اشتراک گذاری مطالب خود در شبکه گوگل پلاس نیز شناسایی می شوند.
دیگر افزونه های مرتبط با سئو می توان به افزونه سئو تصاویر یا ساخت لینک در نوشته ها اشاره کرد.
۹-معرفی سایت در گوگل وب مستر:
بعد از ساخت منوها، دسته بندی موضوعی و قرار دادن مطالب در سایت نوبت به آن می رسد که سایت خود را به گوگل معرفی کنیم.
۰-وارد صفحه گوگل وب مستر به آدرس http://www.google.com/webmasters شوید )برای ورود نیاز به اکانتgmail و رمزعبور آن دارید(

۲-پس از ورود به این سرویس بر روی دکمه…Add a site کلیک کنید در نوار کشوی که باز می شود آدرس وب سایت خورد را به صورت http://www.yoursite.com وارد کنید )توجه کنید به جایyoursite.com آدرس سایت خود را وارد نمائید( و سپس دکمهContinue را جهت ثبت وب سایت کلیک کنید.
۱- حال آدرس سایت نمایش داده خواهد شد که نیاز به تایید دارد. برای تایید سایت بر روی گزینه
Verify this site کلیک کنید تا وارد صفحهVerify ownership شوید در قسمتVerification method سه روش را در اختیار شما قرار میدهد تا به صورت دلخواه انتخاب کنید:
روش: Add a DNS record to your domain’s configuration با انتخاب این گزینه شما باید اختیارات ثبت رکوردDNS را داشته باشید، که اصولا این اختیار برای اکثر کاربران وجود ندارد، مگر اینکه دارایDNS Server اختصاصی باشید.
Link to your Google Analytics account :روش
اگر قبلا از اکانتGoogle Analytics استفاده کرده اید و کد پیگیری مربوط به آن را در اختیار دارید می توانید از این گزینه استفاده کنید. ولی اگر اولین بار است که سایت خود را ثبت می نمایید، این گزینه مناسب شما نیست.
)روش آسان و پیشنهادی ما) Upload an HTML file to your server: روش
اکثر کاربرانی که مدیریت سایت خود را بر روی هاست بر عهده دارند می توانند از این گزینه استفاده نمایند. برای اینکار شما باید یک فایلhtml را که در با انتخاب این گزینه قابل دانلود می باشد، در ریشه هاست خود آپلود نمایید .پس از آپلود با وارد کردن نام فایل در مرورگر در صورتی که توانستید فایل را مشاهده نمایید، می توانید گوگل را متقاعد کنید که شما صاحب تام الختیار دامین هستید. مثلا این فایل به این صورت باید قابل دسترس باشد.
http://example.com/google435jkj345jk.html

Add a meta tag to your site’s home page:روش
اگر شما می توانید صفحاتHTML سایت خود را ویرایش نمایید می توانید یک متا تگ که با انتخاب این گزینه در اختیار شما قرار می گیرد، به صفحه اصلی سایت خود اضافه نمایید و تایید نمایید که شما صاحب دامین هستید.
۲-همچنین شما می توانید این کار را در زمان دیگری نیز انجام دهید. ولی تا زمانی که عمل ثبت را کامل نکنید گوگل سراغ سایت شما نخواهد رفت. بعد انجام یکی از این روشهای فوق بر رویVerify کلیک کنید تا در صورت انجام درست مراحل وب سایت تائید گردد .بر روی نام وب سایت مورد نظر که از قبل ثبت گریده کلیک کنید تا وارد بخش مدیریت آن شود.
۰۱- ثبت نقشه سایت در گوگل وب مستر تولز:
بعد از این که سایت خود را در گوگل وب مستر تولز ثبت کردید نوبت به آن می رسد که نقشه سایت خود را به آن معرفی کنید بدین منظور شما نیازمند یک فایل xml حاوی نقشه سات خود هستید اگر از سیستم های مدیریت محتوا استفاده می کنید می توانید افزونه آماده آن را تهیه و بر روی سیستم خود نصب کنید پس از تهیه نقشه سایت خود اول وارد محیط کاربری خود در گوگل وب مستر شوید در سمت راست صفحه داشبورد رویsitemap کلیک کنید و در کادر باز شده آدرس xml نقشه سایت رو وارد کنید و رویsubmit a sitemap کلیک کنید تا نقشه به گوگل معرفی شود ، دقت کنید که در صورتی که نقشه را صحیح به گوگل وبمستر معرفی کرده باشید یک علامت تیک سبز در جلو نقشه ایجاد می شود پس از معرفی نقشه سایت منتظر باشید که صفحات سایت شما به سرعت در گوگل ایندکس شوند.
۰۰- استفاده از ابزار گوگل آنالیز (Google Analytics):
بعد از بهینه سازی داخلی سایت، معرفی سایت در گوگل وب مستر و ثبت نقشه سایت صفحات شما در گوگل ایندکس می شوند.در این صورت نیاز است فعالیت های سایت خود را آنالیز کنید. برای مثال چه کسی از چه لینکی به سایت شما وارد شد و یا چه صفحه بیشترین بازدیدکننده را دارد.
برای به دست آوردن این آمار کافی است به صفحه گوگل آنالیز مراجعه کنید و با استفاده از امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهد به بررسی سایت خود بپردازید.
از جمله کارهایی که با این ابزار می توانید انجام دهید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-کاربران در سایت شما چه بخش هایی را مشاهده کردند.
– پیدا کردن محبوب ترین بخش یا صفحه
-به برنامه بهینه سازی سایت خود کمک کنید )برای مثال شاید لازم باشد بعضی از تیترها را تغییر دهید.(
– نحوه ورود کاربران خود از طریق موتورهای جست و جو، مستقیم یا از سایت های دیگر را مشاهده کنید.
-کلمات کلیدی که توسط آن کاربران وارد سایت شما شده اند را مشاهده کنید.
نکات مهم این بخش:
۰-مشخص نمودن دسته بندی موضوعی سایت
۱-مشخصات کردن کلمات کلیدی سایت
۱- عنوان) title( وب سایت
۲- توضیحات متا معرفی کننده وب سایت Description tag
۳- بهینه سازی آدرس ها ) url (
۶-یک پست بهینه سازی شده
۷-قرار دادن اطلاعات خود، سایت و تماس ها
۸- افزونه های مهم سئو
۹-معرفی سایت در گوگل وب مستر
۰۱- ثبت نقشه سایت در گوگل وب مستر تولز

همان طور که می دانید در سال ۱۱۰۰ نتایج گوگل شروع به تغییر کرد و سایت های اسپم به پایان عمر خود نزدیک شدند. در واقع این تغییرات با ورود جانوران سیاه و سفید گوگل یعنی پاندا و پنگوئن آغاز شد و جست و جوهای گوگل به مراتب واقعی تر و مفید تر شد. اما نتایج جدید را چه وب سایتهایی تشکیل میدادند؟
خب این سوال مهمی است و هنوز هم نمیتوان جواب قاطعی برای آن داشت، اما برای رسیدن به پاسخ درست بیاید با هم ببینیم مدیران این وب سایت بزرگ از راه اندازی سایت گوگل چه هدفی داشته اند. در واقع به این نوع به جواب رسیدن مهندسی مکوس میگویند. شما برای اینکه یک گوشی همراه بسازید نیازی نیست حتما به سازنده آن مراجعه کنید و دستور آن را بپرسید بلکه با مشاهده و آنالیز قطعات آن میتوانید به نحوه ساخت آن دست پیدا کنید. خب نتیجه میگیریم گوگل که تمام استراتژیهای رتبه بندی را هیچ وقت به طور کامل بیان نمیکند پس باید ببینیم امروزه چه وب سایتهایی را در صفحه اول نگه داشته است و هدف اصلی او از جست و جوی کاربران چه چیزی میباشد.
هدف گوگل: بد نیست بدانید هدف گوگل از ابتدا سازماندهی کردن اطلاعات دنیا و دسترس پذیرکردن آنها برای عموم بوده است. یعنی زمانی که کاربر به دنبال اطلاعاتی است ) این اطلاعات میتواند آدرس یک فروشگاه، یک موسیقی جدید یا هر چیز دیگر باشد ( با یک جستجوی ساده در چند ثانیه به آن برسد. خب سوال دوم مهم تر میشود؟ گوگل چه سایتی را برای کاربرش مفید میداند؟ جواب بسیار ساده است سایتی که خود کاربر رضاتیش را نشان بدهد. اما رضایت کاربر را گوگل از کجا متوجه میشود؟
خب این رسالت الگوریتمهای گوگل از جمله پاندا و پنگوئن بوده است که سایتهای مفید و خوب را شناسایی کنند و سایتهای اسپم را به صفحات آخر هدایت کنند، پس به جواب نزدیک تر شدیم.
همان طور که می دانید طی این ۱ ، ۱ سال اخیر از زمانی که آقای مت کاتز فعالیت خودش را در بخش مقابله با اسپم گوگل آغاز کرده است بخش جست و جوی گوگل رنگ و لعاب دیگری به خود گرفته است و گوگل به هدف اصلی خود بسیار نزدیک تر شده است. اما در این قسمت مهمترین تاثیرات این دو الگوریتم در موتور جست و جوی گوگل و مهمترین نکات را باهم بررسی می کنیم.
۰-اعتبار سایت مهم ترین فاکتور رتبه بندی:
همان طور که گفتیم یک سال و اندی از ورود الگوریتم های جدید گوگل به دنیای جست و جو گذشته است و مواردی مانند خرید لینک و یا استفاده بیش از حد کلمات کلیدی دیگر تاثیری در نحوه رتبه بندی گوگل ندارد. با بررسی ها، تحقیقات و تجربیاتی که ما داشته ایم به این نتیجه رسیده ایم که گوگل در رتبه بندی خود از سایت هایی که معتبر تشخیص داده شده اند استفاده می کند و نزدیک ترین کلمات کلیدی به محتوای آن سایت را در نتایج ابتدایی قرار می دهد. با این حساب سایت هایی که می خواهند در نتایج ظاهر شوند باید کاملا طبیعی فعالیت خود را انجام دهند و از سئو بیش از حد خودداری کنند.
۱-مهم شدن میزان ماندگاری در سایت )time on site( ، میزان گردش در سایت )page views( وکاهش فرار از سایت ) bounce rate (:
با شروع به کار الگوریتم پاندا مواردی مانند میزان ماندگاری در سایت )time on site( ، میزان گردش در سایت )page views( و کاهش فرار از سایت ) bounce rate ( بسیار مهم شده اند.
میزان ماندگاری کاربر نشان می دهد که کاربر چقدر به هدفی که داشته است نزدیک شده است پس توصیه می شود عنوان صفحاتتان را دقیقا مرتبط با هر صفحه بنویسد و از عنوان های دروغین پرهیز کنید.

اما برای بالا رفتن time on site و page views و کاهش bounce rate چه کارهایی باید انجام دهیم.
۰-سرعت سایت خود را افزایش دهید. زیرا اگر بارگزاری سایت شما زیاد طول بکشد ممکن است کاربر سایت شما را ترک کند و این یک نمره منفی از سمت گوگل تلقی می شود.

۱- استفاده منوی آبشاری. در سایت خود از منوهای ابشاری آستفاده کنید و سعی کنید با دستهبندی موضوعی خوب سایت خود را به خوبی به کاربران بشناسانید. در ضمن حتما از منوی صفحهاصلی در سایت خود استفاده نمایید.
۱- قرار دادن بخش نظرات در سایت: حتما در سایت خود بخش نظرات را فعال کنید زیرا خیلی از کاربران بعد از مطالعه یک مطلب علاقه مند به خواندن نظرات آن نیز هستند اگر مطالب شما دارای نظرات زیادی باشند خوانندگان در سایت شما بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *