سئو و بهینه سازی پیشرفته سایت- قسمت ۴

می مانند و میزان time on site به صورت چشم گیری افزایش می یابد.
۲- ساخت لینک های داخلی: در بین مطالبتان اگر دیدید یک مطلب دیگر سایت خود مرتبط با آن موضوع است و می تواند به کاربران کمک کند به آن لینک دهید این کار میزان گردش سایت )page views( را بالا می برد.
۳-مطالب مرتبط در انتهای هر پست: این تکنیک نیز می تواند میزان گردش سایت را افزایش دهد. این کار به دو صورت انجام می شود ۰- استفاده از افزونه ها و پلاگین های موجود ۱- به صورت دستی که ما خیلی استفاده از افزونه ها را پیشنهاد نمی کنیم اگر بتوانید به صورت دستی این کار را انجام دهید موثرتر می باشد.
۶-استفاده از ماژول پربازدیدترین مطالب و آخرین مقالات: این کار باعث می شود کاربرانی که از موتورهای جست و جو و … به یکی از صفحات داخلی سایت شما رجوع کرده اند پس از مطالعه از مطالب دیگر سایت را نیز استفاده نمایند.
۳۱
۷-مشخص کردن مکان تبلیغات و پرهیز از بنرهای زیاد: حتما جای مشخصی را برای تبلیغات درسایت خود در نظر بگیرید و حتی المکان از بنرهای متحرک کمتری استفاده نمایید و به هیچ عنوانقسمت بالای سایت را به عنوان مکان تبلیغات انتخاب نکنید.
۸-سایت خود را زیبا و گرافیکی طراحی کنید. داشتن یک سایت زیبا خود به خود کاربر را به سمت آن جذب می کند و در مقابل سایت های بدون گرافیک و خسته کننده میزان فرار از سایت ) bounce rate ( را افزایش می دهد.
۱- جلوگیری از کپی کردن و مهم شدن تولید محتوا:
یکی از اقدامات الگوریتم پاندا مقابله با سایت های کپی کار بود و به سرعت این سایت ها را پنالتی کرد و به صفحات آخر جستجو برد. شاید شما نیز از کپی کردن مطالبتان توسط سایت های دیگر خسته شده اید اما جالب است بدانید با ورود این الگوریتم شما زمانی که محتوایی را تولید می کنید در صورت کپی کردن سایت های دیگر همچنان سایت شما در رتبه اول ظاهر می شود و سایت های دیگر، اگر لینک منبع را درج کرده باشند بعد از سایت شما نمایش داده می شوند. اما با آبدیت این الگوریتم تولید محتوا مهم شد توجه داشته باشید روی صحبت ما از کپی برداری فقط مطالب و محتوا نیست بلکه منحصر به فرد بودن ساختار و قالب یک سایت نیز برای گوگل قابل اهمیت است.
۲- مقابله با کیورد استفینگ:
Keyword stuffing نوعی تقلب ناجوانمردانه است که از نظر تمام موتورهای جستجو ؛ مخصوصا گوگل و الگوریتم های سفید و سیاه آن ، کاملا غیر اخلاقی می باشند.
۳۰
Keyword Stuff ، به کلمات کلیدی گفته می شود که بارها و بارها و بارها تکرار شده باشند ، کلمهکلیدی دانلود فیلم را در نظر بگیرد ، در صورتی که وبلاگی در بخش کلمات کلیدی ، کلمه دانلودفیلم را بارها تکرار کرده باشد ، این کلمه کلیدی را اصطلاحا Keyword Stuff گویند.
در صورتی که از این نوع کلمات کلیدی استفاده کنید حتی ممکن است تا یک مدتی در بهترین شرایط ممکن قرار بگیرید ولی در آینده موتورهای جستجو دیگر بر وفق مراد شما نخواهند بود، گوگل امروزه همانند یک سگ شکاری دقیقا این نوع کلمات کلیدی را بو می کشد ، در ابتدا ممکن است از این کار شما متوجه نشود ولی در آینده با شما برخورد جدی خواهد کرد ،استفاده از این نوع کلمات کلیدی در مدتی آنقدر زیاد شده بود که گوگل دیگر از آن زمان بر اساس استفاده از این نوع کلمات رتبه بندی می کرد ، یعنی استفاده از این نوع کلمات کلیدی نه تنها رتبه ای به شما نخواهد داد بلکه شما را در قعر رتبه بندی قرار خواهد داد.
روش های گول زدن گوگل در گذشته برای Keyword stuffing : بعضی از پنهان کردن کلمات در صفحه استفاده می کنند که برای انجام این کار یا رنگ متن مورد نظر را هم رنگ Background صفحه خود می کنند ، یا اینکه آن را با css ، پنهان می کنند )display: none( و یا اینکه با دستور -zindex آن را به لایه زیر صفحه می برند ، خوشبختانه موتورهای جستجو از سال ۱۱۱۳ ، تمام این تقلب ها را شناسایی کرده اند و در اصل کارهایی که سایت های امروزی انجام می دهند برای موتورهای جستجو خاطره است.گاهی اوقات مدیران سایت ها در بین کلمات کلیدی خود ، از کلماتی استفاده می کنند که اصلا هیچ ارتباطی با محتوای مورد نظر ندارد ولی باعث جذب کاربران می شود ، مثلا عکس های جدید فلان بازیگر و… اما بازهم خوشبختانه الگوریتم پاندای گوگل این را هم در نظر می گیرد. )منبع: وب برندینگ(
۳- مقابله با لینک های اسپم و خریداری شده

اما یکی از اقدامات مهم الگوریتم پنگوئن مقابله با سایت هایی بود که بک لینک می خریدند و یا به فروش بک لینک می پرداختند.خب گوگل دوست دارد یک وب سایت به صفحه ای که مفید است لینک بدهند نه به سایت هایی که هزینه پرداخته کرده اند، بنابراین در صورت پی بردن به این موضوع با هردو سایت به شدت برخورد می کند.

اما گوگل از کجا متوجه می شود لینک های خریداری شده می شود؟
۰-الگوریتم های پیشرفته گوگل: به راحتی متوجه رفتار کاربران با لینک می شوند و نیازی نیست حتما به دنبال چرا این قضیه بگردیم بلکه باید ایمان بیاوریم که گوگل بسیار هوشمند شده است.
۱-لینک از همه صفحات: شما تصور کنید شما از یک وب سایت خوشتان آمده است و می خواهید به کاربرانتان بگوید از آن سایت بازدید کنند به چه صورت این کار را انجام می دهدید. خب این کار را در قبال معرفی در یک پست انجام می دهید و در انتهای آن لینک آن سایت را قرار می دهید. اما لینک های خریداری شده از همه صفحات به صورت نامعقول به یک سایت می آیند و این باعثخشمگین شدن جناب پنگوئن می شود.
۱- پایان قرار داد و حذف لینک: از آن جایی که لینک های خریداری شده معمولا به صورت یک ماهه یا سه ماهه می باشند.پس از پایان قرارداد لینک ها برداشته می شوند و سایتی که از همه صفحات دارای بک لینک بوده است بدون لینک در دنیای لینک بیلدینگ باقی می ماند و پنگوئن نیز به خوبی متوجه خرید لینک می شود. اما در مورد اینکه لینک خریداری کنیم یا نه در بخش مربوط به بک لینک به شرح آن می پردازیم.
۶-کم شدن تاثیر بک لینک:
با آپدیت پنگوئن تاثیر بک لینک ها به مراتب کمتر شد و گوگل به عوامل دیگر مانند کاربرپسند بودن سایت و بهینه سازی داخلی سایت بیشتر توجه کرد اما نمی توان گفت بک لینک کاملا بی تاثیر شده است در واقع با آبدیت های الگوریتم های جدید باید به هر سه مورد ۰- بهینه سازی و طراحی داخلی سایت )on site ( 1- تولید محتوای مفید ۱- لینک بیلدینگ دقت داشته باشیم. نکات مهم اصل اول را به بیان کردیم. در فصل های بعدی روش های تولید محتوای مفید و لینک بیلدینک را توضیح می دهیم.
۷-کم شدن تاثیر کلمه کلیدی در دامنه:
همان طور که میدانید بسیاری از وب مستر ها برای افزایش رتبه سایت خود سعی میکنند از کلمات کلیدی مرتبط در آدرس دامنه اصلی سایت خود استفاده کنند. در دو ماه گذشته گوگل اعلام کرده است که دیگر در جستجوهای انجام شده به زبان انگلیسی سایتهایی که به این گونه عمل کردهاند در نتایج اول نمایش داده نخواهند شد مگر اینکه محتوای آنها از طریق الگوریتم پاندا باارزش تائید شود.
۸- کم تاثیر شدن Anchor text و مقابله با استفاده بیش ازحد آن:
همان طور که میدانید در بهینه سازی کلمات کلیدی ، یکی از مهمترین پارامتر های سنجش الگوریتم گوگل برای نمایش نتایج جستجو برای یک کلمه کلیدی تعداد لینکهای با کیفیتی است که در متن لینک ورودی به صفحه شماست که به اصطلاح Anchor text میگوییم. یکی از روشهای رایج بهینه سازی کلمات کلیدی به صورت سنتی این بود که مدیران سایت تلاش میکردند از سایتهای مختلف لینک متنی دریافت کنند یا بخرند! و رتبه کلمه کلیدی خودشان را افزایش دهند. البته این موضوع باعث شد که بسیار از صاحبان وب سایت به سمت روشهای اسپم و فریب گوگل بیش بروند.یکی از انتقادهایی که صاحبان وبسایت به گوگل داشتند این بود که دریافت لینک به تنهایی کار آسانی نیست و از آن مشکلتر به شیوه متنی و وجود کلمه کلیدی در Anchor text است. اخیراً گوگل در الگوریتم خود تغییر خوبی را قرار داده و در حال حاضر Anchor text مانند قبل کارایی ندارد.
مفهوم جدیدی در بهینه سازی سایت وجود دارد به نام Co-Citation. روش لینک ساختن به صورت Co-Citation در بخش مربوط به ساخت بک لینک کامل توضیح می دهیم. )منبع: مدیرسایت( ۹- پایان استفاده از متا کیورد:
همان طور که در بخش مربوط به بهینه سازی داخلی سایت توضیح دادیم با آپدیت های جدید گوگل دیگر برای رتبه بندی صفحتات خود از تگ متا کیورد استفاده نمی کند و باید بدانید که در صورت استفاده زیاد ممکن است پاندا به سایت شما شک کند و سایت شما را پنالتی کند. پس در این امر بسیار توجه داشته باشید. البته ناگفته نماند بحث متا کیوردها برای گوگل جدید نیست و چندین سال است که گوگل دیگر توجه خاصی به آن ها ندارد.

۰۱- کم شدن تاثیر پیج رنک و مهم شدن پیج اتوریتی:
با تغییرات انجام شده پیج رنک گوگل دیگر ملاک خوبی برای ثبت لینک نمی باشد و از آن جایی که خیلی طولانی آپدیت های آن زمان می برد برای لینک سازی به نکته دیگری باید توجه داشته باشیم و آن Page Authority هر صفحه می باشد. که در بخش ساخت بک لینک به صورت کامل توضیح می دهیم.
۰۰- مهم شدن شبکه های اجتماعی و اشتراک ویدیو:
یکی دیگر از مواردی که در سئو مهمتر شد، فعالیت در شبکه های اجتماعی و اشتراک ویدیو بود، شبکه های اجتماعی امروزه به محل خوبی برای تعامل و معاشرت افراد تبدیل شده است. پر واضح است که گوگل نیز دوست دارد، شما در میان مردم باشید نیازهای مردم را شناسایی کنید و درصدد رفع آن ها باشید.
۰۱- مقابله با لینک های بیش از حد از قسمت نظرات:
کامنت گذاری در وبلاگ ها و وب سایت های دیگر زمانی بازدید و بک لینک خوبی برای سایت ها پدید می آورد اما گوگل به تازگی اعلام کرده است که با سایت هایی که از این طریق به جمع آوری لینک می پردازند برخورد می کند پس توصیه می شود از این کار پرهیز کنید و با ابزاری که در ادامه معرفی می کنیم به رفع این خطاها بپردازید.
۰۱- الگوریتم Layout و مقابله با تبلیغات زیاد:
گوگل با آپدیت الگوریتم طرح بندی خود )Page Layout Algorithm( ، به نوعی به مدیران سایت ها و وب مسترها هشدار داد که از تبلیغات بسیار زیاد در سایت جلوگیری کنند.هدف گوگل از این آپدیت این است که به محتوای سایت خود نسبت به تبلیغات ، بیشتر اهمیت بدهید ،کاری کنید که کاربران جذب محتوای شما باشند ، تا به حال مشاهده کرده اید که سایتی را در گوگل جستجو می کنید و وارد آن میشود، اما باید کل سایت را بگردید تا محتوای مورد نظر خود را از سایت پیدا کنید ، به دلیل اینکه سایت مورد نظر دارای تبلیغات بسیار زیادی است. اما این برای گذشته بود و گذشته ها گذشته است . گوگل از امروز با این نوع سایت ها برخورد جدی می کند. )وب برندینگ(
۰۲- مقابله با duplicate content , توصیه بازنویسی مطالب و ریدایرکت صفحات ۲۱۲:
duplicate content به چند صورت اتفاق می افتد یک کپی برداری از مطالب دیگران یا داشتن دو یا چند آدرس برای هر صفحه در سایت . در واقع زمانی که یک مطلب با چندین آدرس مختلف در دسترس قرار میگیرد )مثلا به صورت عددیwww.isatise.com/658 و همینطور این مطلب به صورت حروفی www.isatise.com/siteb.html ) ( این مشکل زمانی ایجاد میشود که شما از سیستمهای مدیریت محتوا استفاده میکنید و مطالب شما با چندین آدرس در دسترس است. توجه داشته باشید صفحات سایت شما باید فقط از طریق یک آدرس در دسترس باشند و زمانی که شما برای یک محتوا ۳ برچسب می زنید و این چند برچسب را به محتوایی دیگر نیز اختصاص می دهید ، در این صورت کاربری بر روی یکی از این برچسب ها کلیک کرده و در اینصورت یک مقاله را در دو جا مشاهده می کند ، این یک مثال بارز در امر محتوای تکراری است .حقیقتش این است که این کار که یک محتوا در دو صفحه دیده شود کار خوبی است ، و تنها کار کاربران را آسان می کند ولی گوگل که این حرکت خلاقانه شما را نمی فهمد و فقط این را میداند که باید شما را پنالتی کند.
اما راه حل:
۰-توصیه می شود با باز نویسی مطالب و تولید محتوای مفید از پنالتی شدن سایت جلوگیری کنید.
۱- به هیچ عنوان از سیستم برچسب دهی جامع استفاده کنید
۱- ریدایرکت با کد ۱۱۰ ، میتواند راه حل خوبی برای صفحات تکراری باشد . میتوانید آدرسهای دیگر را بر روی بهترین آدرس ریدایرکت کنید و جلوی ایجاد این صفحات مزاحم را بگیرید.
rel=”canonical” :canonical یکی از تگهای معروف و مهم در سئو است ، میتوانید با این کد بدون ریدایرکت کردن کاربر ، به روباتهای موتورهای جست و جو آدرس صفحه اصلی را نشان دهید و گوگل نیز فقط همان صفحه را ایندکس میکند نه تمامیصفحات تکراری را. ) یک ادمین و وب برندینگ(
۰۳- نمایش خطاها توسط گوگل وب مستر تولز:
نمایش خطا سایت شما توسط ابزار وبمستر گوگل یکی دیگر از مواردی را که Matt Cutts در کنفرانس PubCon 2012 به آن اشاره کرد بروزرسانی بخش نمایش خطاهای ابزار وبمستر گوگل بود که وب مسترها و بهینه سازان سایت میتوانند با استفاده از آن تا مقدار زیادی بر روی استاندارد سازی کدها و ساختار سایت خود کار کنند. )منبع: تورتک(
۰۶- مقابله با وب سایت هایی که بیش از حد بهینه سازی شده اند:
یکی از آپدیت های گوگل برای مقابله با سایت هایی بود که بیش از حد بهینه سازی شده بودند)Over Optimized(.بسیاری از سایت هایی که محتوای مفید داشتند در این آپدیت ضربه خوردند.
بهینه سازی بیش از حد زمانی اتفاق میافتد که وبسایت شما زیادی برای گوگل خوب باشد.خوببودن میتواند در داشتن بک لینک های زیاد خوب یا بهینه سازی On Page خیلی قوی باشد.اگروبسایت شما از مرزهایی که گوگل تعیین کرده فراتر برود ضربه خواهید خورد.این آپدیت جدید نیست و یکی از دوره های فعالیت پاندا مربوط می شد به بهینه سازی بیش از حد اما هنوز هم بسیاری قربانی این آپدیت میشوند.
جالب است بدانید بینگ هم آپدیت مشابهی برای این دسته از وبسایت ها داشته است.این آپدیت سوال های زیادی را ایجاد کرد که به ترتیب به این سوال ها پاسخ میدهیم.اولین سوال این است که چه نیازی به این آپدیت بود؟سئو آنچه شما لایقش هستید سایت بهینه آنچه شما لایقش هستیدMatt Cutts مدیر بخش مبارزه با اسپم گوگل در کنفرانس SXSW اینگونه به سوال پاسخ داد:اخیرا بسیاری از وبسایت ها اهمیت سئو را درک کرده اند اما متاسفانه به جای ایجاد محتوای مفید سعی میکنند با ایجاد محتوای خاص به طور مثال در مورد بهینه سازی سایت کاربر را به زور و به هر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *