سئو و بهینه سازی پیشرفته سایت- قسمت ۵

روشی وارد وبسایت خود کنند. ) منبع: سئوموز فارسی(
۰۷- رونمایی گوگل از ابزار Disavow Links جهت معرفی لینک های بی ارزش:
به گزارش سایت تورتک: پس از انتشار الگوریتم پنگوئن گوگل بسیاری از سایتها به دلیل دارا بودن لینک ورودی از صفحات و سایت با کیفیت پایین، کاهش رتبه پیدا کردند و بسیاری از وبمستر ها حتی قبل از اینکه متوجه این موضوع شوند در آمار بازدید سایت خود کاهش ناگهانی را احساس کردند. دلیل این تصمیم گوگل مبارزه با سایت اسپم و افرادی بود که برای سایت خود لینک ورودی میخریدند و یا با ایجاد لینک غیر واقعی سعی داشتند رتبه سایت خود را در گوگل افزایش دهند.

اما گوگل به تازگی از ابزار جدیدی با نامDisavow links پرده برداری کرد که به وبمسترها اینامکان را میدهد که در صورتی که فکر میکنند لینک ورودی به سایت آنها از سایتی دیگر موجبکاهش رتبه سایت آنها شده است این مشکل را گزارش دهند تا گوگل از این به بعد آن لینکها به صورت کلی نادیده بگیرد تا وضعیت به حالت مناسب قبلی بازگردد.
قبل از این نیز مدیر بخش مبارزه با اسپم موتور جستجوگر گوگلMatt Cutts خبر از کار بر روی ابزارDisavow links توسط توسعه دهندگان این بخش داده بود اما بسیاری از افرادی که در زمینه سئو کار میکنند و وبمستر ها فکر میکردند به دلایل زیادی که ساخت بخشDisavow links برای گزارش لینک ورودی کیفیت پایین غیر منطقی باشد اما بالاخره گوگل این بخش را به صورت عمومی برای استفاده وبمسترها راه اندازی کرد.
دلیل ایجاد ابزارDisavow links در ابزار وبمستر گوگل چیست؟
بعد از اعمال جریمه و کاهش رتبه توسط موتور جستجوگر گوگل برای سایت و وبلاگهایی که از سایت اسپم و یا به صورت غیر طبیعی لینک ورودی داشتند بسیاری از کاربران با بخش مبارزه اسپم گوگل تماس گرفتند و خبر از کاهش رتبه سایت خود به صورت ناگهانی دادند. بسیاری از این کاربران یا لینک ورودی را نخریده بودند که توانایی حذف آنها را داشته باشند و یا به این دلیل که این لینکها در سایت دیگری انتشار یافته بود امکان ویرایش و حذف آنها را نداشتند و هر چه با مدیران سایت لینک دهنده نیز تماس میگرفتند جوابی دریافت نمیکردند.
همچنین الگوریتم پنگوئن گوگل نسخه ۰ و نسخه ۰,۰ با اینکه بسیار هوشمندانه ساخته شده بود اما باز هم باعث داغ شدن بحث سئو منفی در بین وبمسترها و سئو کاران شد. به این دلیل که سایت شرکت رقیب کاری خود را بسیاری از کاربران یا ساخت لینک از سایت اسپم دیگر به آنها و
۴۱
خرید لینک غیر طبیعی و اسپم گونه با کاهش رتبه روبرو میکردند تا سایت و خدمات آنها درصفحه نتایج موتور جستجوگر گوگل در رتبه های بالاتری نمایش داده شود و از این طریق مشتریان وبازدید کنندگان بیشتری را کسب میکردند.
این دلایل باعث شده که توسعه دهندگان بخش مبارزه با اسپم گوگل به فکر ساخت ابزار جدید با نامDisavow links لینک بیافتند تا وبمسترها و وبلاگ نویسانی که سایت آنها به دلیل لینک ورودی با کیفیت پایین با کاهش رتبه روبرو شده است و توانایی حذف آن لینکها را ندارند با ثبت گزارش خود در گوگل برای همیشه از دست این لینکهای منفی خلاص شوند.
چگونگی استفاده از این ابزار برای مبارزه با لینک غیر طبیعی سایت خود:
برای استفاده از این ابزار باید در ابتدا لینک ورودی سایت خود را به دست آوریم.
بررسی لینک ورودی که از طرف گوگل اسپم شناخته میشوند؟
لینک ورودی اسپم، به لینکهایی گفته میشود که پس از اعمال الگوریتم پنگوئن گوگل به جای افزایش رتبه سایتها، بر روی رتبه و آمار بازدید آنها از طرف این موتور جستجوگر تأثیر منفی گذاشته است که به صورت کلی به دو دسته زیر تقسیم میشوند.
۰-لینک ورودی از سایت اسپم : در صورتی که سایتی با توجه به الگوریتم و قوانین عمومی گوگل به عنوان یک سایت اسپم شناخته شود به این دلیل که معمولاً صاحبان این گونه از سایت ها از چند سایت مختلف برای بازاریابی و تبلیغات خود استفاده میکنند و در هر کدام از آنها به سایت دیگر نیز لینک میدهند به جای سیگنال مثبت برای سایت مقصد خود، باعث کاهش رتبه آن شده و حتی
۴۰
در بعضی از موارد )به دلیل زیاد بودن( باعث میشوند که سایت لینک شونده نیز به عنوان سایتاسپم شناخته شود.
۱-لینک ورودی بی کیفیت : اما مشکل بیشتر وب مستر و وبلاگ نویسان ایرانی، وجود لینک ورودی به سایت آنها از سایت اسپم نیست بلکه طریقه و ساختار اشتباه لینکهای خریداری شده از طرف آنها و در بعضی از موارد مکان نامناسب قرار گیری آن لینکها در صفحات )مانند پایین سایت یا بخش کناری سایت( باعث شده است که رتبه سایت آنها به دلیل خرید لینک و یا حداقل این گمان گوگل کاهش یابد که در نهایت باعث کم شدن تعداد ورودی و ترافیک بازدید کننده از این موتور جستجوگر شده است. البته یکی دیگر از موارد شناخته شده لینک ورودی سایت شما به عنوان لینک اسپم وجود کلمات کلیدی پر جستجو در آنها به صورت بی رویه است. برای مثال اگر برای سایت تورتک ۱۰۰۰لینک جدید ساخته شود که ۳۱۱ عدد از آنها با عنوان «طراحی سایت» ایجاد شوند رباتهای موتور جستجوگر گوگل این لینکها را به عنوان لینک دروغین و اسپم شناسایی میکند .
نحوه دریافت لینک ورودی سایت:
اگر خود اقدام به خرید لینک ورودی از سایت دیگر کرده باشید بهتر است اول برای این لینکها از اینفوگرافیک بالا استفاده کنید تا از سلامت آنها مطمئن شوید و در مرحله بعد برای لینک ورودی که دیگر کاربران به سایت شما دادهاند میتوانید از ابزار های مختلفی که در وب برای این کار ایجاد شده است استفاده کنید. در زیر با نمونه ای از این ابزار آشنایی پیدا میکنیم.
۰-موتور جستجوگر گوگل : جستجوی عبارت زیر در موتور جستجوگر گوگل در صورتی که سایت شما بیش از ۱ ماه است که راه اندازی شده است. )باعث پیدا کردن حدود ۰۱ درصد از لینک ورودی که گوگل در محاسبه رتبه سایت شما محسوب میکند.

link:www.yourdomain.com
۱-استفاده از ابزارGoogle Webmaster Tools : اگر سایت یا وبلاگ خود را در این سرویس ثبت کردهاید با رفتن به بخشLink میتوانید تعدادی از سایتهایی که به شما لینک دادهاند را مشاهده کنید. توجه داشته باشید هر چه تعداد لینک ورودی از سایتی در این سرویس بیشتر باشد برای تشخیص از طریق اینفوگرافیک بالا در اولویت هستند مخصوصاً در صورتی که همه آن لینکها به یک یا چند صفحه محدود سایت شما داده شده باشد .رفتن بهGoogle Webmaster Tools …
۱-استفاده از سرویسTechnorati : یکی دیگر از روش ساده برای پیدا کردن تعدادی از لینک سایت شما از دیگر صفحات وب استفاده از این سرویس است که البته برای استفاده از آن نیاز است قبلاً وبلاگ خود را در آن ثبت کرده باشید .رفتن بهTechnorati …
۲-سرویسMajestic-SEO : یکی از برتریهای این سرویس نمایش عنوان لینک ورودی به سایت شما در کنار پیدا کردن آنها برای شما است که البته نسخه رایگان آن امکانات محدودی دارد .
Majestic-SEO …رفتن به
۳-سرویسOpen Site Explorer : این سرویس نیز که هم اکنون توسط تیمseomoz توسعه داده میشود و در گذشته با نامSEOmoz Linkscape در این سرویس وجود داشت حتی در نسخه رایگان خود میتواند یک جستجوگر خوب برای لینک ورودی اصلی سایت شما باشد. البته در صورت استفاده از عضویتPro در آن محیط کاملی برای آنالیز سئو سایت شما در اختیارتان قرار میگیرد .
Open Site Explorer …رفتن به
۶-سرویسBing Webmaster Tools : درست است که این سرویس توسط مایکروسافت توسعه داده میشود و متعلق به موتور جستجوگر این شرکت یعنیBing است اما در یافتن لینک ورودی به سایت شما توانایی بالایی دارد که به صورت رایگان میتوانید از آن استفاده کنید .رفتن بهBing Webmaster Tools …
۷-سرویسAhrefs Site Explorer : یکی از مورد علاقه ترین منابع جمع آوری اطلاعات در مورد لینک ورودی و بالانس آنها توسط سئو کاران است که به راحتی شما نیز توانایی استفاده از آن را خواهید داشت .رفتن بهAhrefs Site Explorer …
۸-هر سرویس دیگری که توانایی پیدا کردن لینک ورودی سایت شما را در صفحات وب داشته
باشد.
پس از شناسایی لینک ورودی غیر طبیعی، کیفیت پایین و یا از سایت اسپم که البته بهترین ابزار نیز بخشLinks to Your Site از خود ابزار وبمستر گوگل است، باید سعی کنید با مکاتبه با مدیران سایت لینک دهنده به سایت شما، تمامی لینک با کیفیت پایین و اسپم را پاک کنید .حتماً در این روند متوجه خواهید شد که بسیاری از این لینکها قابل پاک سازی نیستند به دلایلی مانند جواب ندادن وبمستر سایت لینک دهنده، باقی ماندن لینک در بعضی از صفحات سایت لینک دهنده و … که در این موارد با استفاده از ابزارDisavow links به موتور جستجوگر گوگل باید اطلاع رسانی کنیم تا لینکهای مورد نظر را نادیده بگیرد.
برای این کار به بخش Disavow links از ابزار وبمستر گوگل(Google Webmaster Tools) بروید و در صفحه ظاهر شده همانند تصویر زیر پس از وارد کردن حساب کاربری گوگل خود نیاز است که سایت خود را برای گزارش لینک با کیفیت پایین که میخواهید نادیده گرفته شوند انتخاب کنید .
توجه داشته باشید قبل از این مرحله باید سایت شما در ابزار وبمستر گوگل ثبت شده باشد تا در لیست نمایش داده شود.

پس از انتخاب آدرس سایت خود و کلیک بر روی دکمه قرمز رنگDisavow links لیست سایتها و آدرسهایی که شما درخواست نادیده گرفتن لینک سایت خود را در آنها ارسال کردهاید نمایش داده میشود. البته در صورتی که اولین بار است که به این ابزار مراجعه میکنید با صفحه ای مانند تصویر زیر روبرو خواهید شد که با کلیک دوباره بر روی دکمهDisavow Links به شما نمایش داده میشود.

در صفحه بالا نیاز است که سایت و صفحه های مورد نظر خود را در قالب یک فایل متنی به گوگل ارسال کنید. این فایل نیز همانند فایل نقشه سایت و یا robots.txt باید بر طبق قوانینی خاصی نوشته شود تا از طرف گوگل قابل خواندن باشد. برای مثال در مثال زیر تعیین میکنیم که تمامی لینک ورودی از دامنه Domain1.com باید نادیده گرفته شوند و همچنین صفحهtest وabout موجود در دامنهDomain2.com نیز در صورتی که شامل لینک ورودی به سایت ما باشد باید آن لینکها به طور کلی نادیده گرفته شوند تا اثر منفی بر رتبه سایت ما نداشته باشند.

حتماً متوجه شدهاید که با استفاده از کلمهdomain در ابتدای یک خط میتوانیم کلیه لینک ورودی از یک دامنه خاص را نادیده بگیریم و پاک کنیم و برای پاک کردن لینکها از صفحه ای خاص تنها کافی است آدرسURL آن را در خطی جدید در فایل متنی بنویسیم و در انتها با استفاده از دکمه Choose File آن فایل را آپلود کرده و منتظر مرور بعدی گوگل برای صفحات معرفی شده برای اعمال تغییرات باشید. توجه داشته باشید امکان نادیده گرفتن لینک از زیر دامنه یک سایت نیز )برای مثال یک وبلاگ در سرویس وردپرس. کام( هم اکنون وجود دارد اما باید سایت مورد نظر همانند سایت وردپرس دات کام از طرف گوگل سایتی شناخته شده باشد. ) منبع: تورتک(
نکات مهم این بخش:
۰-اعتبار سایت مهم ترین فاکتور رتبه بندی
۱-مهم شدن میزان ماندگاری در سایت )time on site( ، میزان گردش در سایت )page views( و کاهش فرار از سایت ) bounce rate (
۱- جلوگیری از کپی کردن و مهم شدن تولید محتوا
۲- مقابله با کیورد استفینگ
۳- مقابله با لینک های اسپم و خریداری شده
۶-کم شدن تاثیر بک لینک
۷-کم شدن تاثیر کلمه کلیدی در دامنه
۸- کم تاثیر شدن Anchor text و مقابله با استفاده بیش ازحد آن:
۹- پایان استفاده از متا کیورد
۰۱- کم شدن تاثیر پیج رنک و مهم شدن پیج اتوریتی
۰۰- مهم شدن شبکه های اجتماعی و اشتراک ویدیو
۰۱- مقابله با لینک های بیش از حد از قسمت نظرات
۰۱- الگوریتم Layout و مقابله با تبلیغات زیاد
۰۲- مقابله با duplicate content توصیه بازنویسی مطالب و ریدایرکت صفحات ۲۱۲
۰۳- نمایش خطاها توسط گوگل وب مستر تولز
۰۶- مقابله با وب سایت هایی که بیش از حد بهینه سازی شده اند
۰۷- رونمایی گوگل از ابزار Disavow Links جهت معرفی لینک های بی ارزش

به یکی از مهمترین بخش این کتاب یعنی تولید محتوای جدید رسیدیم چیزی که نه تنها راز موفقیت سئو یک وب سایت است بلکه راز پیروزی یک سایت نیز می تواند باشد. بد نیست بدانید سایتی که ده تا محتوای جدید و منحصر به فرد داشته باشد از سایتی که هزاران محتوای تکراری و کپی دارد نزد گوگل و الگوریتم هایش باارزش تر می باشد. تولید محتوا یکی از راه های مهم و مرتبط با لینک بیلدینگ در الگوریتم های جدید گوگل است که همان طورکه گفتیم در قانون ۱۱-۲۱-۲۱ ۲۱% در سئو و بهینه سازی سایت اهمیت دارد. راه های زیادی برای تولید محتوا وجود دارد که در این بخش به بیان آن ها می پردازیم.
۰-تولید مقالات جدید یا ترجمه شده:
یکی از رازهای مهم سئو تولید محتوای جدید و منحصر به فرد می باشد که متاسفانه در وب فارسی این اتفاق کمتر در حال رخ دادن است و اما بلعکس کپی کردن بسیار رایج می باشد. شاید بتوان گفت یکی از دلایل این کپی نوشتن ها نبود قانون کپی رایت در این کشور باشد و این باعث می شود سایت های فارسی بیشتر پنالتی می شوند. تولید مقالات جدید نسبتا کار سختی است اما بد نیست بدانید واقعا برای موفقیت سایتتان معجزه می کند. در این قسمت راه هایی به شما معرفی می کنیمکه می توانید برای سایتتان مقالات جدید تولید کنید.
۰-نقد و بررسی مقالات و نظریه های دیگر: شما می توانید همین حالا سایت های هم مسیرتان را زیر نظر بگیرید و مقالات آن ها را بررسی کنید و با یک نقد منصفانه آن ها را در سایت خود منتشر می کنید، گوگل نیز این امر بسیار برایش با ارزش است و سایت هایی که به نقد و بررسی می پردازند را معتبر می داند. همان طور که در بخش قبلی گفتیم کپی برداری از محتوای دیگر سایت ها باعث جریمه شدن سایت می شود، اما به تازگی آقای مت کاتز مدیر بخش اسپم در این باره اعلام کرده است که کپی برداری که جهت نقد و بررسی مطالب و محتوای سایت های دیگر می باشد مشکلی ندارد. از این رو می توانید جهت تولید محتوای جدید مطالب دیگر سایت ها را در سایت خود مورد نقد و بررسی قرار دهید.
۱- خواندن مقالات سایت های دیگر و انتشار خلاصه آن ها: شما می توانید چند مقاله از سایت های دیگر بخوانید و چکیده ای از آن ها را به صورت مقاله ۰۱ نکته ای یا مثلا ۱۰ روش برای کاربرانتان بیان کنید این کار باعث می شود که شما و کابرانتان جمع بندی صحیحی از یک موضوع داشته باشند.
۱-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *