سئو پیشرفته yoast- قسمت ۲

سری نکات بسیار کاربردی را در رابطه با اجرای استراتژی کلمات کلیدی به شما خواهیم گفت. گام به گام فرآیند اجرای کلمات کلیدی را با مثال و ابزارهای کاربردی به شما خواهیم آموخت.

بخش ۳
اهمیت سرچ کلمات کلیدی

هدف این بخش
در این بخش به بررسی دلیل اهمیت کلمات کلیدی پرداخته خواهد شد. این امر باعث می شود که به سادگی به خواندن این فصل بپردازید.
سرچ کلمات کلیدی چیست؟
سرچ کلمات کلیدی را میتوان به عمل لیستکردن کلمات مورد نظر شما برای رسیدن به رتبهی دلخواه در آن کلمات گفت. استراتژی کلمات کلیدی عبارتند از تمامی تصمیماتی که در سرچ کلمات اتخاذ مینمایید.
سرچ کلمات کلیدی، پایه و اساس تمامی بازاریابیهای کلمات است. این امر با توضیح کسب و کار شما به زبان مخاطبانتان آغاز میگردد. بعلاوه سرچ کلمات کلیدی به شما کمک میکند تا بدانید در چه کلماتی باید رتبهی خوبی داشته باشید و یا هدفتان را بر روی چه کلماتی بگذارید.
از نظر ما، سرچ کلمات کلیدی ۳ مرحله دارد. نخست باید مأموریت و هدف از شغلتان را بنویسید. پس از آن تمامی کلماتی را که میخواهید با آنها شناخته شوید را لیست کنید. و در آخر برای تمامی این کلمات landing page بسازید. در بخش بعد این سه مرحله را به طور کامل برایتان توضیح میدهیم.
بعد از اینکه سرچ کلمات کلیدی را کامل کردید، می بایست یک نمای کلی واضح از شرایط مخاطبانی که هدف شما هستند داشته باشید. و اینکه خود شما میخواهید که صفحات وبسایت شما با چه کلمات کلیدی پیدا شوند. این بررسی اجمالی را میتوانید به عنوان یک راهنما در نوشتن مطالب سایتتان در نظر بگیرید. در فصل چهارم میتوانید مطالب بیشتری در مورد نوشتن متن بخوانید.
چرا سرچ کلمات کلیدی اهمیت دارد؟
تحقیق صحیح در مورد کلمات کلیدی به شما میگوید که مخاطبین شما چه شرایطی را برای سرچ در نظر می-گیرند. و دانستن این مطلب بسیار حائز اهمیت است. در Yoast برخی اوقات با مشتریانی برخورد میکنیم که از کلمات کلیدی بخصوصی استفاده میکنند و محصولاتشان را با همان کلمات توضیح میدهند، در حالی که بازار هدف آنها، کلمات دیگری را سرچ میکنند. بهینهسازی کلماتی که مردم آنها را سرچ نمیکنند هیچ منفعتی ندارد. کلمات کلیدی خود را به دقت انتخاب کنید و مطمئن شوید که بازار هدف شما همان کلمات را استفاده می کنند و پس از آن تمامی تلاش خود را برای بهینهسازی وبسایت خود در راستای آن کلمات انجام دهید.
برخی شرایطی که در این بخش از آن ها استفاده می کنیم
keywords and keyphrases کلمات و عبارات
ما عموماً از اصطلاح کلمات کلیدی استفاده میکنیم ولی لزوماً منظورمان یک کلمه نیست .”سئوی وردپرس” یک کلمه کلیدی است همانطور که “افزونهی گوگل آنالیتیک” نیز یک کلمه کلیدی محسوب میشود. بنابراین شما میتوانید کلمه کلیدی داشته باشید که ترکیب چند کلمه باشد. در این فصل ما به این “عبارات کلیدی” نیز “کلمه کلیدی” میگوییم.
long tail keywords کلمات کلیدی دم بلند
هرچه کلمه کلیدی بلندتر )و تخصصی تر( باشد میتواند رتبهی بهتری در سرچ به دست آورد. کلمات کلیدی تخصصیتر که معمولا بلندتر هم هستند به طور معمول به عنوان” کلمات کلیدی دمبلند” نامیده میشوند .
کلمات کلیدی دمبلند تخصصیتر و غیر معمولتر هستند. این کلمات تمرکز بیشتری بر روی هدف دارند. در بخش ۶ این بخش با جزئیات کامل در مورد کلمات کلیدی دم بلند آشنا میشوید.

بخش ۴
چگونه جستجوی کلمات کلیدی خود را اجرا کنیم

هدف این بخش
در این بخش ما شما را قدم به قدم برای جستجوی کلمات کلیدی همراهی میکنیم. و نکات کاربردی را برای آغاز جستجوی کلمات کلیدی به شما میگوییم. در فصل بعد برروی چگونگی استفاده از کلمات کلیدی به عنوان یک بازاریابی بلند مدت تمرکز میکنیم .
مرحله اول: مأموریت شما چیست؟
قبل از انجام هر کاری ابتدا به مأموریت خود فکر کنید. شما میبایست به اینگونه سوالات فکر کنید: شما که هستید و وبسایت شما در مورد چیست؟ چه چیزی آن را متمایز میکند؟ و چه وعده هایی در وبسایتتان داده اید؟
اکثر افراد توانایی دادن پاسخ مؤثر به این سوالات را در ابتدا ندارند. بنابراین برای این کار وقت بگذارید. زمانی که توانستید با جزئیات دقیق به این سوالات پاسخ دهید مرحلهی اول را طی کردهاید که مهم ترین مرحله در استراتژی کلمات کلیدی است .
تجارت ها زاییده ی ایده ها هستند، برخی از آنها فوق العاده و برخی دیگر ناکارآمد می شوند. اما تمامی آنها زاییدهی ایدهای است که شما میتوانید آن کار را متمایز از دیگران انجام دهید، و میتوانید چیزی را به بازار اضافه کنید. کلمات کلیدیتان می بایست انعکاسی از تمامی وعده ها،مزیت هاو تمایزات شما باشد تا مردم بتوانند با آنها شما را پیدا کنند.
بنابراین مرحلهی اول سرچ کلمات کلیدی نوشتن مأموریت شماست. شما باید بدانید که چه چیزی شما را از رقبا متمایز میکند. برای این کار وقت بگذارید و حتماً بر روی کاغذی آنها را یادداشت کنید. البته یادداشت بر روی کامپیوتر یا تبلت هم گزینههای خوبی هستند.
در نظر بگیرید: رقابت در بازار
هر چقدر هم ایدهی شما در مأموریت فروشتان هوشمندانه باشد باز هم به بازاری که در آن قرار دارید ارتباط مستقیم دارد. برخی بازارها وحشتناک رقابتی هستند و شرکتهای زیادی در نتیجهی جستجوی کلمات یافت میشوند. این شرکت ها بودجه هنگفتی را صرف سئو و بازاریابی آفلاین کردهاند. رقابت در چنین بازارهایی بسیار دشوار است و همانطور گرفتن رتبهی بالا نیز سخت است.
فرض کنید که برای رفتن به هاوایی بلیط کشتی کروز میفروشید. تسهیلات زیادی را برای بچهها، مادرها ،سالمندان، جوانان و مادرهای مجرد قرار دادهاید که مناسب تمامی سنین باشد. تحویل چنین کشتی با داشتن تسهیلات برای مادرهای مجرد میتواند تسهیلات شما را منحصر به فرد کند. به دنبال شاخصهای باشید که شما را از رقبا متمایز کند. این همان چیزی است که باید مأموریت، هدف و ارائهی شما به مخاطبین باشد.
آغاز کار در یک بازار کاملاً رقابتی بدان معناست که شما میبایست به عنوان عضو کوچکی آغاز به کار کنید. در ابتدا نام کوچکی در آن بازار دارید اما پس از مدتی در بازار کشتی هاوایی معروف میشوید و پس از آن میتوانید یک مرحله بالاتر بروید و کشتی خود را به افراد بیشتری بفروشید. پس از آن مأموریت شما کلیتر و بزرگتر می-شود.

مرحله دوم: لیستی از کلمات کلیدی تهیه کنید
مأموریت خود را در ذهن بسپارید، و به سراغ اصلیترین گروه بالقوهی خریدارن بروید. این افراد به دنبال چه چیزی هستند؟ از چه شرایطی برای سرچ در مورد محصولات شما استفاده میکنند؟ تمامی این سوالات را از خود بپرسید و تمامی پاسخ هایی را که میتوانید به این سوالات بدهید را یادداشت کنید.
اگر مأموریتتان واضح باشد، شما میتوانید تصویر واضحی از بازار هدف را در ذهنتان داشته باشید).عواملی که باعث تمایز شما از رقبا میشود(. اینها مسائلی است که شما باید به دنبالش باشید.
در نظر بگیرید: مطمئن شوید که کلمات کلیدیتان، مناسب سایت شماست
در نظر داشته باشیدکه شما باید شرایط و کلمات مناسب سایت خود را پیدا کنید. اگر حماقت کنیم و مثلاً بر روی کلمهی “کفش باله” تمامی نکات yoast.com را رعایت کنیم زمانی که مردم به سایت ما رجوع میکنند ناامید میشوند و چیزی پیدا نمیکنند. و سپس به سرعت به سرچ گوگل برمیگردنند. رتبه ای که ما در کلمهی کلیدی “کفش باله” به دست میآوریم برایمان bounce rate محسوب میشود. تعداد زیاد bounce rate ، این پیغام را به گوگل میرساند که مردم نمیتوانند به موضوع مد نظرشان در سایت ما برسند )و مشخص میشود که ما هیچی در مورد کفش باله نمیدانیم.(
ابزاری که میتوانید از آن استفاده کنید
نوشتن لیستی از عبارات کلیدی کار دشواری است. و تا چند سال پیش، کار بر روی کلمات کلیدی آسانتر بود .کافی است که google analytics را برای پیدا کردن کلمات کلیدی چک کنید و ببینید که مردم با چه عباراتی شما را پیدا میکنند. متأسفانه این کار دیگر به این آسانی نیست. بنابراین در ابهامی تیره و تار برای بررسی سرچی که مردم به قصد رسیدن به وبسایت شما انجام میدهند باقی میمانید. خوشبختانه ابزار دیگری برای سرچ راحتتر کلمات کلیدی وجود دارد.
Google Adwords Keyword Planner
با استفاده از Google Adwords Keyword Planner کلمات کلیدی مرتبط جدیدی را پیدا کنید .اما از تعداد زیادی کلمه کلیدی که به شما پیشنهاد میدهد ،چشمپوشی کنید مگر اینکه بخواهید روی آن کلمات تبلیغ کنید! در غیر این صورت این دادهها قابل اعتماد نیستند. زیرا به شما در مورد تصمیمگیری اینکه چه کلمه کلیدی بیشتر توسط مردم سرچ میشود کمکی نمیکند، استفاده از Google Adwords Keyword Planner برای پیدا کردن کلمات کلیدی بالقوه ابزار مناسبی نیست.
پیشنهاد Yoast
ابزار توسعه یافتهی Yoast ابزار منحصر به فرد خود را برای سرچ کلمات کلیدی دارد. پیشنهاد Yoast این است که برای پیدا کردن عبارات کلیدی از سرچ گوگل استفاده کنید. مث لالاً زمانی که شما به دنبال کلمهی ”example“ هستید گوگل به شما عباراتی مثل ”…example a“ و ”example z… “ و همینطور پیشنهادهای دیگر را نشان میدهد. کافی است این روش را چک کنید تا کلمه کلیدیهای دمبلند زیادی را پیدا کنید. )نکته اضافه شده توسط مترجم: البته این روش برای سرچ به زبان فارسی آنچنان کاربرد ندارد(.
Google Trends
Google Trends به شما این امکان را میدهد تا ترافیک یک سری کلمات کلیدی را پیدا کنید )عکس شماره
۱(. حتی میتوانید از طریق آن محدودههای جغرافیایی سرچ آن کلمه کلیدیها را نیز چک کنید )عکس شماره
۲(. اگر از کلمه کلیدیهایی استفاده میکنید که انتظار دارید در فصول مختلف، در تعطیلات و یا مواردی از این قبیل که ترافیک متفاوتی داشته باشند حتماً google Trend را چک کنید )عکس شماره ۳(.

عکس شماره ۱: مقایسهی ترافیک سایت برای یک سری کلمات

عکس شماره ۲: تفاوت در نقاط جغرافیایی

عکس شماره ۳: کلمات کلیدی فصلeaster bunny” “
موتور جستجوی داخلی شما
مردم به دنبال چه چیزی در سایت شما هستند؟ باید مطمئن شوید که کلمات کلیدی که به کار میبرید دقیق ااً به زبان مخاطبین سایتتان باشد. فراموش نکنید که سایتتان را با کلمات کلیدی که مردم به دنبال آن نیستند پر نکنید. میتوانید با google analytics لینکهای داخلی وبسایت خود را چک کنید. برای راحتتر شدن این کار میتوانید از Google analytics by Yoast plugin استفاده کنید.
اینگونه ابزارها به شما کمک میکنند تا بتوانید لیست طویلی از کلمات کلیدی تنظیم کنید. تلاش کنید تا به ترکیبی از کلمات کلیدی نیز برسید. و سپس آنها را اولویت بندی کنید. کدام کلمه کلیدی برای گرفتن رتبهی بالاتر اهمیت دارد )کدام کلمه به مأموریت شما نزدیکتر است(. و چه کلماتی مهم نیستند.

مرحله سوم: ساخت صفحات فرود (Landing page)
مرحله سوم در استراتژی کلمات کلیدی طولانی، ساخت لندینگ پیچج های عالی برای کلمات کلیدی است که میخواهید با آنها شما را پیدا کنند. پیشنهاد میکنیم که این کار را با ساختاری صحیح انجام دهید. ابتدا تمامی کلمات کلیدی مد نظرتان را در جدولی قرار دهید. جدول را میتوانید با استفاده از اکسل، گوگل داکس یا بر روی کاغذی بنویسید. رسم جدول به شما کمک میکند تا برای ساخت لندینگ پیچ برای هر کلمه کلیدی انرژی بگذارید. در ردیف اول، کلمات کلیدی را قرار دهید و در ردیفهای دیگر، سطوح مختلف سایتتان را قرار دهید )عکس شماره ۴(. هر چه کلمه کلیدی شما خاصتر باشد باید لندینگ پیچهای بیشتری برای آن بسازید .
مطمئن شوید تا برای تمامی کلمات کلیدی لندینگ پیچ ساختهاید. این کار در بلند مدت نیز مفید است. در بخش سوم این کتاب توضیحات بیشتری در مورد ساختار سایت داده شده است.
مرحله ۴:
زیر/زیر/زیرصفحه مرحله ۳:
زیر/زیرصفحه مرحله ۲:
زیر صفحه مرحله ۱ :
صفحه نخست کلمات کلیدی
برای جستجو
عبارت مدنظر ۱
عبارت مدنظر ۲
عبارت مدنظر ۳
عبارت مدنظر ۴
عکس شماره ۴: عبارت مدنظر برای جستجو نمونه ای از سرچ کلمات کلیدی
تئوری جستجوی کلمات کلیدی کمی خشک و غیر قابل هضم است. برای همین ما مقداری چاشنی به آن اضافه میکنیم! ما مثالی از مرحله ی ۱ تا ۳ میزنیم. فرض کنید که من وبلاگی در رابطه با کودکان دارم .در آنجا در مورد غذا، لباس، اسباب بازی کودکان و همچنین در رابطه با محصولات جدید و تمامی محصولات جدیدی که خریدهام و دوست دارم )در مورد کودکان( مینویسم.
مرحله اول : مأموریت
مأموریت من این است که در مورد جدیدترین محصولات، دکوراسیون و اسباب بازی کودکان بنویسم.
مرحله دوم : کلمات کلیدی
لباس کودکان انواع لباس کودکـــــــان اتاق کودکان انواع تزئینات اتاق کودکـان اثاثیه اتاق کودکان انواع اثاثیه اتاق کودکـــان دکوراسیون کودکان انواع دکوراسیون کودکــان اسباب بازی کودکان انواع اسباب بازی کودکــان مرحله سوم: صفحات
مرحله ۴:
زیر/زیر/زیرصفحه مرحله ۳:
زیر/زیرصفحه مرحله ۲:
زیر صفحه مرحله ۱ :
صفحه نخست کلمات کلیدی برای جستجو
Home page.com/
لباس لباس کودکان
/لباس/انواع انواع لباس کودکان
Home page.com/
اتاق اتاق کودکان
/اتاق/ تزئینات تزئینات اتاق کودکان
/اتاق/تزئینات/انواع انواع تزئینات اتاق کودکان
عکس شماره ۵: صفحات

حال، به نظرتان … ما انتخابهای درستی داشتهایم؟

عکس شماره۶: google trend “لباس کودکان” در مقایسه با ” لباس بچهها”
همان طور که نتیجهی این google trend chart را میبینید” لباس بچهها “بیشتر استفاده میشود. بنابراین احتمال رقابت بر روی “لباس بچهها” بیشتر است. در هر صورت میتوانید به دنبال کلمهی “لباس کودکان” بروید. در این مورد هیچ درست یا غلطی وجود ندارد، فقط باید آگاهانه این تصمیم را بگیرید. در بخش بعد توضیحات بیشتری در مورد نحوهی تصمیمگیری کلمات کلیدی برای شما بازگو خواهیم کرد.

بخش ۵
استراتژی کلمات کلیدی بلند

هدف این بخش
هیچ وبسایتی نباید برای ترافیک سایتش تنها بر روی یک کلمه یا یک عبارت کلیدی تاکید کند. شما باید از مأموریتتان به عنوان نقطهی شروع استفاده کنید، سه مرحلهای که گفتیم )مأموریت ، کلمات کلیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *