سئو پیشرفته yoast

مقدمهی مترجم
از سال ۸۶ وارد عرصهی بازاریابی و فروش شدم. و از سال ۹۳ در تجارت الکترونیک مشغول هستم. زمانی که شروع به این کار کردم اطلاع و تجربهی زیادی در این حرفه نداشتم. بنابراین متحمل ضررهای مالی و از آن مهمتر، زمان زیادی را از دست دادم اما در مقابلش تجربیات بسیاری در این زمینه به دست آوردم و شاید به جراًًت میتوانم بگویم که با هرگونه مشکلی که در این راه برای شخصی میتواند پیش بیاید مواجه شدم.
یکی از بخشهای بحث برانگیز در این حوزه به دست آوردن رتبهی مناسب الکسا و قرار گفتن در صفحهی اول گوگل است که سئو میتواند یکی از اثربخشترین قسمت ها باشد. در همین راستا نسخهی انگلیسی کتاب الکترونیکی که در پیش رو دارید را خریداری کردم و مطالعه کردم. این کتاب توانست درهای مفاهیم جدید و تکمیلی را به روی من بگشاید. و مهمتر اینکه اطلاعات این کتاب به صورت جامع و کامل می باشند. به همین دلیل تصمیم به ترجمهی این کتاب گرفتم. قصدم از ترجمهی این کتاب فقط یک ترجمهی تحت الفظی و لغت به لغت نبوده بلکه سعی کردم حتی در بین صحبتهای نویسنده مثال هایی واضحتر و یا تکمیلیتر بیاورم و اگر اطلاعات تکمیلتر و به روزتری در آن موضوع داشتم لینک وبسایت را در آن قسمت برای مطالعهی بیشتر قرار دهم .
از تمامی دوستان و همکارانم که در ویرایش و سلیستر شدن متن این کتاب به من کمک کردهاند تشکر میکنم و امیدوارم این کتاب که به صورت رایگان در وبسایت Dimaht.com قرار داده شده بتواند به شما نیز برای داشتن وبسایتی قویتر کمک کند. در ضمن چنانچه سوال یا ابهامی در مورد هریک از موضوعات داشتید
میتوانید از طریق وبسایت Dimaht.comکه برای روزنوشتهها و تجربیات تجارت الکترونیکی و سئو من در نظر گرفته شده، با من در میان بگذارید.
با تشکر
حمید طهماسبی اسفند۹۵
ب

تقدیم به مادر عزیزم

که همیشه، همه جا و در همه شرایط پشتیبان من بوده و هست…

ج
فهرست مطالب

مقـــــــدمه
این کتاب ..…………………………………………………………………………………………………………………۳ سئو در سطح خیلی مقدماتی.………………………………………………………………………………………………۴

استراتــژی]انتخاب[کلمات کلیدی )Keyword Srategy(
اهمیت سرچ کلمات کلیدی..………………………………………………………………………………………………۱۱ چگونه جستجوی کلمات کلیدی خود را اجرا کنیم………………………………………………………………………۱۳ استراتژی کلمات کلیدی بلند….……………………………………………………………………………………………۲۲ اهمیت کلمات کلیدی دم بلند…..…………………………………………………………………………………………۲۶ چگونه می توانید کلمه کلیدی مناسب را انتخاب کنید….………………………………………………………………۳۱

)Site Structure( ساختـار سایت
چرا ساختار سایت اهمیت دارد؟….…………………………………………………………………………………………۳۷ راه اندازی ساختار سایت…….………………………………………………………………………………………………۴۱ موفقیت فوری برای ساختار سایت..…………………………………………………………………………………..………۵۰ محتوای Cornerstone.…………………………………………………….…………………………………………… ۵۴

)Content Writing( نوشتـن محــتوا
برای وبسایت نوشتن………………………………………………………………………………………………………… ۵۹ چرا کیفیت مطالب اهمیت دارد………….…….……………………………………………………………………………۶۳ فرایند نوشتن خوب……..……………………………………………………………………………………………………۶۶
د
اهداف متن.…………………………………………………………………………………………………………………۷۳
نحوه اضافه کردن ساختار به مقاله…………………………………………………………………………………………۷۹ سبک……..……..……………………………………………………………………………………………………………۸۶ نوشتن در حین استفاده از SEO WordPress با نرم افزار YOAST.…… ..….……………………………………۹۲

ه

فصـــــــــل

مقدمه

هدف این فصل
در فصل اول، قصد داریم در مورد موضوع این کتاب الکترونیکی مقدمهای بگوییم. پیش از آن، میخواهیم یک توضیح اجمالی از بهینهسازی موتورهای جستجوگر )SEO( بگوییم. این معرفی در مورد سئو برای تفهیم مابقی این کتاب می تواند مفید باشد.

بخش۱
این کتاب

موتورهای جستجوگری مانند گوگل، تصمیمات بسزایی بر اساس کلمات وبسایت شما که خواسته یا ناخواسته آنها را به کار بردهاید اتخاذ میکنند و بر این اساس آنها را در نتیجهی صفحات جستجو میآورند .
بدین ترتیب در استراتژی سئو شما، متنهای با کیفیت اهمیت زیادی دارند. البته وبسایت شما بهتر است که طراحی خوبی داشته باشد و رابط کاربری (UI) بهتر است که زیبا باشد. و تمام مسائل فنی را که باعث شود سایت شما رتبهی بهتری در گوگل بگیرد را پوشش دهد. اما با تمام این اوصاف بدون داشتن “متن” ، گرفتن رتبه غیرممکن است. این امر داشتن محتوای با کیفیت را مهمتر می کند! در این کتاب، ما قصد کمک به بهینه-سازی محتوای سایت داریم. )در راستای اهداف سئو شما(
این کتاب اکثر موضوعات اساسی در مورد سئو محتوا را در بر میگیرد. از نظر ما سه موضوع عمده برای تولید محتوایی که به ساختن رتبه شما در گوگل کمک میکند وجود دارد: استراتژی کلمات کلیدی، ساختار سایت و نوشتن محتوای موثر.

محتوای این کتاب
این کتاب به چهار فصل تقسیم شده است. شما میتوانید از هر فصلی که میخواهید شروع به خواندن کنید. امامنطقیتر است که از فصل اول شروع کنید و تا آخر فصل چهارم ادامه دهید. با توجه به اینکه این اطلاعات فنی صرف نمیباشند ،تمام افرادی که وبلاگ، وبسایت شخصی یا فروشگاهی دارند میتوانند از این مطالب بهره ببرند.
سعی ما بر آن است که مطالب اساسی را پوشش دهیم، همچنین اطلاعات تکمیلی در رابطه با هر موضوع بیان کنیم. برای خوانندگان حرفهای، بعضی مطالب پایهای صرفاً یک مطلب معمولی است که میتوانند از آن مطالب صرفنظر کنند. تمام فصلها توسط Joost de Valk، متخصص سئو و Marieke van de Rakt بلاگر، دانشمند و نویسنده به نگارش درآمدهاند.
در فصل اول، پیش زمینه ای راجع به سئو میدهیم .فصل دوم این کتاب، در مورد استراتژی کلمات کلیدی است. ما شما را در فرآیند تصمیمگیری در مورد اینکه در چه شرایطی رتبه میگیرید، راهنمایی میکنیم. در فصل سوم که در مورد ساختار سایت است، به شما کمک می کنیم تا بتوانید یک ساختار مناسب برای سایت خود تدوین کنید. و فصل چهارم که در مورد نوشتن محتوا است، قصد داریم نکات کاربردی در زمینهی چگونگی نوشتن محتوای جذاب و نوشتن یک متن خوب ارائه دهیم.
موتور جستجو – واژگان
در این کتاب ما عمدتاً از گوگل به عنوان مرجع موتور جستجو استفاده میکنیم. البته که موتورهای جستجوی دیگری مانند bing و yahoo نیز وجود دارند. اما از آنجا که گوگل یک موتور جستجوگر غالب در بازار این حوزه است، ما تنها به گوگل بسنده میکنیم.

بخش ۲
سئو در سطح خیلی مقدماتی

این بخش
نوشتن محتوا میتواند یک قسمت خیلی مهم از استراتژی سئو شما باشد. برای فهمیدن چرایی و بهبود زمینهی محتوای این کتاب، ما میخواهیم در این فصل به معرفی سطح خیلی مقدماتی سئو بپردازیم .
گوگل چه میکند؟
گوگل چگونه سایت شما را پیدا می کند؟
موتورهای جستجوگر مانند گوگل لینکها را دنبال میکنند. آنها لینکها را از یک صفحه وبسایت به صفحه وبسایت دیگر دنبال میکنند. موتور جستجوگری مانند گوگل شامل خزندهها )crawler(، شاخص و الگوریتم است. خزندهها لینک های سایت شما را دنبال میکنند. آن ها در ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته در حال گشت و گذار در فضای اینترنت هستند و HTML صفحات را در دیتابیسهای غول پیکر خود ذخیره می-کنند، به این عمل ایندکس (index) کردن میگویند. این ایندکسها به محض اینکه گوگل مطلب جدید یا ویرایش شدهای را در وبسایت شما ببیند بهروز میشود. میزان رفت و آمد گوگل به سایت شما، براساس ترافیک سایت و مقدار تغییراتی است که در سایت ایجاد میکنید.
اولین دلیل اینکه گوگل متوجه وجود سایت شما شود، داشتن لینک در سایت دیگر است که ایندکس شده باشد.
دنبال کردن این لینکها اولین سرنخ برای خزندههای گوگل و ذخیرهی ایندکس شما میباشند.

راز الگوریتم گوگل
پس از اینکه سایت شما ایندکس شد، گوگل میتواند سایت شما را در نتایج جستجو نشان دهد.گوگل یکالگوریتم خاصی دارد که تصمیم میگیرد کدام صفحات با چه ترتیبی نمایش داده شوند. چگونگی عملکرد این الگوریتم یک راز است. هیچ کس دقیقاً نمیداند که چه فاکتورهایی در تصمیمهای این الگوریتم برای ترتیب نمایش نتایج وجود دارد. علاوه بر آن، فاکتورها و اهمیت آنها دائماً تغییر میکنند. آزمایش و تجربه به ما دید نسبتاً خوبی برای فاکتورها و تغییرات الگوریتم گوگل داده است.
صفحه نتایج گوگل
صفحه نتایج گوگل ۷ الی۱۰ لینک را که به میزان بیشتری با کلمهی جستجو شده منطبق باشد، نمایش می-دهد .به این نتایج ،نتایج ارگانیک (organic search) میگوییم. اگر بر روی صفحهی دوم کلیک کنید، نتایج بیشتری را می توانید مشاهده کنید. اکثر اوقات بالای این ۱۰ لینک )نتایج ارگانیک( ،دو یا سه لینک پولی)paid links( دیده میشود. این لینکها آگهی تبلیغاتی هستند، که صاحبان وبسایتها به گوگل هزینهای را پرداخت می کنند تا در صورت سرچ آن اصطلاح یا کلمهی خاص (term) در لینکهای اول نتایج گوگل نمایش داده شوند. هزینه برای این تبلیغات بسیار متفاوت است، و بستگی به میزان رقابت بر سر آن سرچ ترم)Search Term( دارد. آگهیهای مشابهای هم در سمت راست گوگل ظاهر می شوند. )اطلاعات تکمیلی مترجم: که البته گوگل در سال ۲۰۱۶ آگهیهای سمت راست را از نتایج گوگل حذف کرد و در حال حاضر چند لینک اول و چند لینک نهایی صفحه به آگهی های تبلیغاتی اختصاص داده شده است(.

ارزش لینکها برای موتورهای جستجو
اطلاعات مربوط به چگونگی جستجوی گوگل و دیگر موتورهای جستجو از اهمیت بالایی برخوردار است)نحوه چیدمان سایتها در نتایج گوگل(. موتورهای جستجوگر از تعداد لینکهای متصل شده به سایتها)بک لینک(، برای تعیین میزان اهمیت آن سایت استفاده میکنند. لینکهای داخلی )از سایت خودمان( و هم لینکهای خارجی) از سایتهای دیگر( به گوگل در رتبهبندی سایت کمک میکنند. برخی لینکها خیلی مهمتر از بقیه هستند: لینک از سایتهایی که خودشان دارای لینکهای بسیار زیادی از سایتهای دیگر هستند، عموماً خیلی مهمتر از لینکهایی هستند که از سایتهای کوچک با لینکهای خارجی کم میباشند. )لقمه جویده: بک لینک گرفتن از سایتهایی که خودشان بک لینکهای زیادی دارند، بسیار با ارزشتر از بک لینک گرفتن از سایتهایی است که بک لینک کم دارند.( جستجوی جهانی
بعد از نتایج ارگانیک و پولی، گوگل معمولا خبرها، عکسها و ویدئوها را در نتایج سرچ قرار میدهد. این چیدمان را جستجوی جهانی )universal search( مینامند.
بهینهسازی موتورهای جستجوگر چیست؟ رتبه بالا در نتایج سرچ ارگانیک
بهینهسازی موتورهای جستجو )SEO( حرفهای است که تلاش میکند تا با بهینهسازی سایتها آنها را در جایگاه بالاتری در جستجوی ارگانیک نمایش دهند. به منظور انجام این کار، سئو تلاش میکند تا وبسایتها را مناسب با الگوریتمهای گوگل تطبیق دهد. با اینکه الگوریتم گوگل کماکان یک راز است، تقریباً یک دهه تجربه در سئو ،توانسته به ایدههای خوبی در مورد فاکتورهای مهم دست یابد. از نظر ما، فاکتورهای الگوریتم گوگل در دو گروه تقسیم بندی میشوند:
۱( فاکتورهای On-page. این فاکتورها در مورد رتبهی سایت تصمیم میگیرند. این فاکتورها موضوعات فنی مانند کیفیت کدها )چنانچه از وردپرس استفاده کنید بهترین نحوهی کدنویسی رعایت شده است( و موضوعات متنی بیشتر مانند ساختار متن، چیدمان سایت و استفاده از کلمات را شامل میشود. مسائل متنی را به صورت عمقی در این کتاب بررسی میکنیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد موضوعات فنی ،به وبسایت ما سر بزنید.
۲( فاکتورهای Off-page. این فاکتورها شامل لینکهایی است که به سایت شما داده میشود. هرچه تعداد لینکهای مرتبط با سایت شما بیشتر باشد )نکته اضافه شده توسط مترجم: بهتر است موضوع آن سایت ها مرتبط با سایت شما باشند( رتبهی بیشتری را در گوگل دریافت میکند و باعث بالارفتن رنک شما در گوگل میشود. در این کتاب در مورد Off-page SEO صحبت نمیکنیم. )شما میتوانید در مورد لینک بیلدینگ و Off-page SEO در وبسایت ما مطالعه کنید(.
ساخت یک وبسایت عالی!
در ادامه ،به شما آموزش خواهیم داد که چگونه سئوی محتوای مناسب تولید کنید. در Yoast ما راهکارهای سئو ،به مالکان سایتهای کوچک و مشاوره به مشتریان بزرگ )گاردین، فیس بوک( میدهیم .Joost de Valk سئو را بیش از ۸ سال پیش آغاز نموده. با اینکه گوگل الگوریتمهای خودش را چندین بار تغییر داده، بسیاری از راهنماییهای ما در Yoast هنوز مانند قبل کارآمد هستند. و این توصیهها خیلی ساده هستند: فقط کافی است شما مطمئن باشید که سایتتان خیلی خوب است. از هیچ “حقهای” استفاده نکنید. زیرا این موارد در طولانی مدت کارساز نیستند، و ممکن است حتی اثر معکوس داشته باشد .ماموریت گوگل ساختن یک موتور جستجوی کامل است، تا به مردم برای پیدا کردن آنچه که به دنبالش هستند کمک کند. سایت و استراتژی بازاریابی خود را همیشه در راستای هدف گوگل قرار دهید .

YOASTنکته
Yoast در SEO بیشتر به افزونهی سئو وردپرس معروف است(WP SEO) . اکثر جنبههای فنی سئو را، افزونهی رایگان Yoast ما انجام میدهد. اگر شما کاربر وردپرس هستید افزونه را نصب کنید و با تنظیمات پیش فرضی که قبلاً ما انجام دادهایم سئو خود را بهبود بخشید. قدم بعدی، بهینهسازی محتوا است. این چیزی است که ما میخواهیم به شما در این کتاب آموزش دهیم.

فصـــــــل

استراتژی ]انتخاب[ کلمات کلیدی )Keyword Srategy(

هدف این فصل
در این فصل، در مورد اهمیت سرچ کلمات و توسعهی استراتژی کلمات صحبت میکنیم. بعضی تئوریهای سرچ کلمات کلیدی، برندینگ ،مأموریت و استراتژی را پوشش میدهیم. این اطلاعات برای مدت زمان طولانی می-تواند شما را به روز نگه دارد و ایجادکننده زمینهی عمیقی برای کلمات کلیدی و استراتژی سئوی محتوای شما باشد.
همچنین در این بخش، یک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *