پژوهش – مطالعه جامعه شناختی خوانش رمان های جدی و عامه پسند بر مبنای نظریه …

پایان نامه های سری دهم

کد ۵ : همون جور که بقیه گفتن داستان مربوط به افرادی کم سن و سال و بی تجربه بود که خوندنش هم بیشتر به درد همین افراد میخوره عشق و مسائل مربوط به اون.
(با توجه به اینکه پاسخهای خوانندگان رمان کفشهای غمگین عشق بیشتر حالت نقد و بررسی دارد و با توجه به تمایل و درخواست خوانندگان مبنی بر ادامه مصاحبه به صورت ارائه نظراتشان درباره کل داستان، بنا به خواست آنها، ادامه مصاحبه را به صورت بیان نظرات خوانندگان درباره داستانی که خواندهاند، پیش بردم.)
کد ۳ : گفتم که این داستان خیلی ساده و روان داره یه بینشی رو به خوانندههای خودش میده که مثلاً تصمیمگیری صرفاً از روی احساسات، نادرسته و موجب عواقب ناگواری میشه. خب شاید خیلی عمقی به مسئله نپرداخته باشه که شاید چون با خوانندگان با سطح معلومات پایین سر و کار داره ولی خب یه چیزایی رو گفته که چندان هم دور از واقعیت نیست و خب بالاخره در جهت آگاهی بخشی نوشته شده.
کد ۲ : من یادمه اولین بار در ۱۳ سالگی کتابی از فهیمه رحیمی خوندم که در واقع اولین کتابی بود که در این زمینه میخوندم و بعداً هم گاهی در مجلات خانواده از این قبیل داستانها رو خوندم یه چندتایی ولی خب همون موقع هم احساس میکردم این داستانها فقط به یک جنبه زندگی که همون عشق هست میپردازن و بقیه جوانب رو نادیده میگیرند. مثلاً دوستمون درست میگه که این داستان درباره مسائل دانشجویان چیزی نگفته البته درسته که در سن دانشجویی عشق از هر مسئلهای جذابتره ولی به هر حال یه چیزایی مهمتری هم هست مثل نوع بینش که در این دوران آدم به میرسه ولی توی این داستان نبود اول بینش فقط روایت کرده بود و تمام. در حالیکه همین مسئله عشق رو میتونست بیشتر موشکافی کنه. ولی از طرفی هم باید بگم در داستان شاید موشکافی به طور مستقیم نباید باشه و در خلال سختی که گفته میشه، باید به اون اشاره کرد.
کد ۶ : درباره این کتاب با اینکه آره ساده و روان بود ولی خیلی سخت میشه حرف زد. چون که شاید به این دلیل که اصلاً موضوع مورد علاقه من مثلاً نیست و منو به تفکر وانمیداره و یا ذهن منو درگیر خودش نمیکنه. حالا شما میگی واسه سرگرمی خوبه ولی باور کنین من حتی واسه وقت گذرونی هم حوصلم نمیشه اینه کتابارو بخونم. حالا نسل جوون شاید بخونن ولی آخه کتابی که هیچ اطلاعاتی به آدم نمیده و یه جور بچگانهای زندگی را بیان میکنه به چه درد میخوره؟!
کد ۱ : من اگه میگم سرگرمی از این جنبه نگاه میکنم که یه وقتایی آدم دوست داره وقتش بدون فکر به کردن به هیچی بگذره و چون بیکار بودن خودش انواع فکرا رو به سراغ آدم میاره، سرگرم شدن با این کتابا خوبه حداقل چند لحظهای آدم رو از فکر به مسائل و دغدغهها دور میکنه. البته این داستان رو که خانمم خوند چون اون از این کتابا بیشتر خونده میگفت نسبت به کتابایی خونده خیلی ضعیفه با این که نویسندهاش رو میگفت خیلی معروفه. به هر حال این کتابا هم خوانندههای خودشو داره دیگه.
کد ۴ : من با اینکه کتاب رو نخوندم چون نتونستم واقعاً باهاش کنار بیام ولی به نظرم حتی نوجوانها هم نباید این کتابا رو بخونن چون ذهنشون را تنبل و سطحی بار میاره. به نظر من کتابهایی رو باید خوند که واقعاً حرفی برای گفتن دارن و حاصل تفکرات یه نویسنده عمیقه.
کد ۵ : آخه همه مردم که نمیتونن که نوشتههای عمیق را بخونن. به نظرم خوندن رمانهای این چنینی بهتر از نخوندن کتابه. اصلاً مگه آدمای مثل نوری و بهرام نیستن توی جامعه؟! خب اگه این کتابارو بخونن و حتی یک درصد هم روشون تاثیر بذاره که سرسری زندگی نکنن که خیلی هم خوبه.
کد ۳ : دقیقاً آدم اصلاً یادش میوفته که دور و برش پر از آدمای این شکلیه
کد ۲ : خب رفتار نوری و بهرام با توجه به سن و سالشون و نداشتن تجربه چندان در روابط خیلی هم دور از ذهن و غیر واقعی نیست. تازه این کتاب و اون طور که من شنیدم کلاً کتابای آقای اعتمادی از نظر مسائل تربیتی و اخلاقی کاملاً هم برای قشر نوجوان مناسبه. توی این کتاب هیچ مطلب صحنهداری نداشت.
کد ۶ : آخه همینه که غیر واقعیش میکنه یه جوری مینویسن و مفهوم رو القا میکن انگار که وجود نداره در حالیکه هست و بسیار هم زیاده این مسائل. به نظرم الان دیگه کتابا حتی واسه نوجوانها هم جواب نمیده.
کد ۴ : مثل همون سریالهای تلویزیون که میگم دیگه.
کد ۱ : خب جامعه یه جامعه سنتی هستش و معلومه که این مسائل عیان نباید باشه این ویژگی جامعه سنتی ماست.
کد ۵ : و اینم در نظر بگیرن که همه مسائل رو نمیشه برای مردم بیان کرد چه در قالب فیلم و سریال و چه در کتاب و مجله و غیره.
۴-۲- مشخصات توصیفی مصاحبه شوندگان
۴-۲-۱- جنسیت
برای بررسی دقیق تر خوانش رمان های جدی و عامه پسند، خوانش هم زنان و هم مردان را مورد تحیق قرار داده تا تفاوت ها یا شباهت های میان این دو مشخص شود.
از میان ۱۲ نفری که مورد مصاحبه قرار گرفتند، ۶ نفر زن و ۶ نفر مرد می باشند.
۴-۲-۲- سن
رده سنی خوااندگان شرکت کننده در این پژوهش بین ۲۰ سال تا ۴۰ است.
در بین زنان یک مورد ۲۳ ساله، یک مورد ۲۴ ساله، یک مورد ۲۷ ساله، یک مورد ۳۲ ساله و دو مورد ۳۳ ساله بودند.
در بین مردان یک مورد ۲۸ ساله، دو مرد ۳۱ ساله، یک مورد ۳۵ ساله، یک مورد ۳۶ ساله و یک مورد ۳۸ ساله بودند.
۴-۲-۳- تحصیلات
زنان دارای فراوانی ۱ مورد دیپلم، ۴ مورد لیسانس و ۱ مورد فوق لیسانس و مردان دارای فراوانی ۱ مورد دیپلم، ۱ مورد فوق دیپلم، ۳ مورد لیسانس و ۱ مورد فوق لیسانس بودند.
۴-۲-۴- وضعیت اشتغال
اطلاعاتی که درباره این متغیر به دست آمده نشان می دهد تمامی افراد شرکت کننده در این پژوهش دارای شغل و هیچ نمونه بیکاری وجود ندارد.
زنان درباره شغلشان ۲ نفر آموزگار، ۲ نفر دانشجو، ۱ نفر ماما و ۱ نفر کارمند خود را معرفی کرده اند و ۲ مورد دانشجو دارای شغل موقت ۱ نفر متصدی امور دفتری و ۱ نفر حسابدار شرکت خصوصی هستند.
مردان نیز ۲ نفر کارمند، ۱ نفر دبیر، ۱ نفر خبرنگار، ۱ نفر دانشجو و ۱ نفر شغل آزاد دارند.
۴-۲-۵-طبقه اجتماعی
برای بررسی این ویژگی از روش خوداظهاری استفاده شده است یعنی طبقه اجتماعی خوانندگان بر اساس اطلاعاتی که در فرم مربوط به مشخصات (در پیوست شماره ۱) نوشته اند، مشخص شده است.
در بین زنان ۴ نفر در طبقه اجتماعی متوسط و ۲ نفر در طبقه اجتماعی جای دارند.
در بین مردان ۲ نفر در طبقه اجتماعی پایین، ۲ نفر در طبقه اجتماعی متوسط و ۲ نفر در طبقه اجتماعی بالا قرار دارند.
۴-۲-۶- موضوع رمان مورد مطالعه
در بین زنان ۳ نفر خود را خواننده رمان جدی و ۳ نفر خواننده رمان عاشقانه معرفی کرده اند.
در بین مردان نیز فراوانی مشابه فراوانی زنان می باشد.
۴-۲-۷- هدف از رمان خواندن
فراوانی زنان بر اساس این متغیر، ۱ نفر نقد و بررسی، ۲ نفر افزایش معلومات و ۳ نفر سرگرمی است و در بین مردان ۱ نفر نقد و بررسی، ۴ نفر افزایش معلومات و ۱ نفر سرگرمی وجود دارد.
جدول شماره ۴-۱- اطلاعات زمینه ای خوانندگان جدی خوان

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت azarim.ir مراجعه نمایید.