1400; سال خوبی برای تاریخ هندبال ایران / دختران

[ad_1]

هندبال ایران با کسب سه سهمیه جهانی مردان و زنان سال خوبی را پشت سر گذاشت.

به گزارش ایسنا، هندبال ایران که چند سالی از قهرمانی دور بود، امسال پنج سهمیه جهانی کسب کرد. بانوان ایرانی برای اولین بار در تاریخ به مسابقات جهانی اسپانیا راه یافتند و در جایگاه چهارم آسیا قرار گرفتند. تیم مردان نیز با کسب رتبه چهارم در آسیا برای دومین بار در هشت سال گذشته سهمیه جهانی را کسب کرد.

تیم ملی هندبال بانوان عنوان نایب قهرمانی و تیم ملی هندبال بانوان قهرمان آسیا شد. تیم های ملی ساحلی در رده های نوجوانان و بزرگسالان نیز جهانی شدند و قهرمان مسابقات آسیایی شدند.

با این شرایط توقع از هندبال بیشتر شده و همه منتظر مدال های تیم های مردان و زنان ایران در بازی های همبستگی کشورهای اسلامی و بازی های آسیایی هستند.

در ادامه به مهم ترین اتفاقات هندبال 1400 ایران اشاره شده است.

* آغاز اردوی تیم ملی هندبال در تمامی رده های سنی آقایان و بانوان

در سال 1400 تیم های ملی هندبال ایران در رده های مردان و زنان و در تمامی رده های سنی جوانان، نوجوانان، امید و بزرگسالان تشکیل شد. چند سالی است که در هندبال ایران چنین اتفاقی نیفتاده است. ثمره اردوی ملی امید حضور جوانانی چون یونس اطری، محمدرضا کاظمی، کیارش طاهری، حسین جهانی، محمدرضا اورعی، امید سرپوشی در تیم ملی اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا بود.

1400 سال خوب برای هندبال ایران / تاریخ بانوان با سهمیه جهانی

* تاریخچه هندبال بانوان ایران; چهارم در آسیا و کسب سهم جهانی

با افزایش سهمیه های جهانی، فدراسیون هندبال درست قبل از مسابقات قهرمانی آسیا، کادر مربیگری بانوان را انتخاب و اردوهای تیم های ملی را آغاز کرد. تیم ملی هندبال با شکست ژاپن، قزاقستان و کره جنوبی و غلبه بر اردن، فلسطین، کویت و سوریه اولین سهمیه بانوان جهان در زمین توپ را برای اولین بار در تاریخ هندبال ایران کسب کرد.

* وعده عملی نشده به هندبال بانوان ایران

در جریان اخراج تیم ملی هندبال بانوان اعزامی به مسابقات جهانی اسپانیا، وزیر ورزش به هر ملی پوش 10 میلیون تومان و رئیس کمیته ملی المپیک به هر ملی پوش 5 میلیون تومان و البته به آنها قول داد. حضور مطلوب در بازی های آسیایی اما با اعلام اسامی رشته های اعزامی به بازی های آسیایی، هندبال بانوان ایران در لیست قرار نگرفت و البته قرار نبود هندبال بانوان ایران در هانگژو حضور داشته باشد.

1400 سال خوب برای هندبال ایران / تاریخ بانوان با سهمیه جهانی

* سی و یک زن ایرانی در مسابقات جهانی اسپانیا

تیم هندبال بانوان ایران هفته ای تنها دو زمین مسابقه گذاشت تا برای حضور در مسابقات جهانی اسپانیا راهی اسپانیا شود. تیم ایران مقابل رومانی، نروژ و قزاقستان، کامرون، آنگولا و ازبکستان شکست خورد و در رده سی و یکم جهان ایستاد. با وجود 6 باخت، برخی از بازیکنان عملکرد خوبی در این مسابقات داشتند. فاطمه خلیلی در این مسابقات بسیار درخشید و توپ های زیادی را مهار کرد و دو بار عنوان ارزشمندترین بازیکن زمین را از آن خود کرد. الناز قاسمی نیز با 9 گل در دیدار مقابل ازبکستان عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

* انتخاب مربی اسپانیایی برای تیم ملی مردان پس از 15 ماه
پس از کش و قوس های فراوان و 15 ماه تعقیب و گریز فدراسیون برای جذب سرمربی، سرانجام در اوایل مرداد ماه و در حالی که تنها 6 ماه تا مسابقات قهرمانی آسیا باقی مانده بود، سرمربی تیم ملی اسپانیا انتخاب شد. مانوئل مونتایا فرناندز 23 مردادماه و همزمان با آغاز رقابت های لیگ برتر هندبال مردان برای انتخاب اسامی ملی پوشان قهرمانی آسیا با آنالیز بازیکنان حاضر در لیگ به تهران آمد. اردوی تیم مردان در پایان دور اول لیگ برتر با حضور 29 بازیکن آغاز شد.

1400 سال خوب برای هندبال ایران / تاریخ بانوان با سهمیه جهانی

* دو بازی تدارکاتی تیم ملی مردان ایران

تیم ملی هندبال ایران با دو دیدار تدارکاتی قطر و اسپانیا راهی مسابقات قهرمانی مردان آسیا شد. البته یک بازی تدارکاتی برای رومانی هم برای این تیم در نظر گرفته شده بود که یک روز قبل از اعزام تدارکاتی به دلیل احتمال حرکت ملی پوشان به کرونا لغو شد. تیم ملی ایران در ایران با تیم های عراق و عمان نیز دیدار کرد.

1400 سال خوب برای هندبال ایران / تاریخ بانوان با سهمیه جهانی

* فقط 3 لژیونر در مسابقات قهرمانی مردان آسیا

در این دوره از مسابقات قهرمانی مردان آسیا لژیونرهای زیادی مانند سعید حیدری‌وراد، سیدعلیرضا موسوی، سعید برخورداری، الله کرم استکی، امین یوسف‌نژاد، محسن باباصفری و شاهو نصرتی به دلیل مصدومیت یا مشکلات شخصی یا دعوت نشدن از سوی سرمربی تیم ملی پوشانده نشدند. حاضر. تنها لژیونرهای حاضر در این مسابقات سجاد استکی، پویا نوروزی، نژاد و افشین صادقی بودند. البته پویا و افشین نیز به دلیل کرونا در اولین دیدارها غایب بودند و در دور اصلی مسابقات قهرمانی آسیا به جمع تیم ملی اضافه شدند.

1400 سال خوب برای هندبال ایران / تاریخ بانوان با سهمیه جهانی

*جهانی شدن هندبال مردان ایران پس از 8 سال / از دست دادن مدال برنز!

ایران با ترکیبی از جوانان، باتجربه و لژیونر به مسابقات قهرمانی مردان آسیا اعزام شد. تیم ایران با 5 پیروزی مقابل هند، عربستان، استرالیا، عراق و کویت جهانی شدن خود را تضمین کرد اما مقابل بحرین، قطر و عربستان شکست خورد و مدال های این مسابقات را از دست داد و چهارم شد. این دومین سهمیه جهانی هندبال مردان ایران بود که پس از 8 سال به این سهمیه رسید. البته برخی کارشناسان، پیشکسوتان و حتی ملی پوشان ایران با وجود سرمربی خارجی به از دست دادن مدال برنز آسیا واکنش نشان دادند.

* بازگشت عجیب تیم ملی هندبال به ایران

هدف اصلی فدراسیون، کادر فنی، بازیکنان و جامعه هندبال کسب سهمیه جهانی بود. تیم ملی هندبال اگرچه پس از شکست مقابل عربستان موفق به کسب مدال برنز نشد، اما با کسب سهمیه جهانی به آنچه تیم ملی مد نظر داشت دست یافت. هندبالیست های ایران اگرچه انتظار داشتند در بازگشت به ایران مانند سایر رشته ها مورد استقبال مسئولان ورزش قرار بگیرند اما این اتفاق نیفتاد و آنها غریبه و تنها با استقبال جمعی از خانواده هندبال به ایران آمدند.

* پایان همکاری فرناندز با فدراسیون هندبال / آغاز مراحل انتخاب مربی جدید

با پایان مسابقات قهرمانی آسیا، قرارداد مانوئل مونتایا فرناندز سرمربی اسپانیایی به پایان رسید و به کشورش بازگشت. او چند روز پس از پایان مسابقات با انتشار پستی در صفحه شخصی خود از پایان همکاری خود با فدراسیون هندبال ایران خبر داد و دلیل آن را اختلاف در نیازهای تیم ملی عنوان کرد. در این شرایط فدراسیون هندبال مجبور به جذب مربی خارجی شد و اعلام کرد تا پایان اسفندماه این مربی را معرفی می کند اما هنوز مربی جدیدی انتخاب نشده است.

1400 سال خوب برای هندبال ایران / تاریخ بانوان با سهمیه جهانی

* حضور دو تیم آقایان و عدم حضور بانوان در جام باشگاه های آسیا

نیروی زمینی شهید شاملی کازرون و مس کرمان در رقابت های جام باشگاه های آسیا مردان عربستان سعودی به عنوان قهرمان و نایب قهرمان فصل گذشته لیگ برتر حضور داشتند. مس کرمان مقام پنجم و نیروی زمینی شهید شاملی کازرون مقام نهم مسابقات جام باشگاه های آسیا مردان عربستان را به خود اختصاص دادند. تیم ورزشگاه مشهد نیز به عنوان تنها نماینده هندبال بانوان ایران برای حضور در جام باشگاه های آسیا اعلام آمادگی کرد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا از حضور در این مسابقات انصراف داد. این انصراف زمانی رخ داد که مسئولان باشگاه آگاهانه حضور خود را در این مسابقات حتی پس از پایان مهلت ثبت نام و استفاده از اعتبار فدراسیون اعلام کردند.

1400 سال خوب برای هندبال ایران / تاریخ بانوان با سهمیه جهانی

* انحلال اسپانسر تیم ملی هندبال بانوان

انصراف از جام باشگاه های آسیا تنها گام دهه 1400 نبود، تیم ملی که خود را به عنوان حامی تیم های بانوان معرفی می کرد و حتی پیراهن تیم بانوان را با نام این باشگاه ارائه می کرد، قبل از مسابقات قهرمانی آسیا چهره دیگری از خود نشان داد. تیم بانوان بود و حمایت خاصی از تیم بانوان نشد. مسئولان استاد سازه حتی بدون نامه رسمی از لیگ برتر کنار رفتند.

* پایان بدهی فدراسیون هندبال و صرفه جویی 11 میلیاردی

علیرضا پاکدل رئیس فدراسیون هندبال پس از عضویت در فدراسیون هندبال درباره بدهی مالیاتی و جام ریاست جمهوری صحبت کرده بود.

* پاکدل را به عنوان عضو هیئت مدیره آسیا انتخاب کرد

علیرضا پاکدل رئیس فدراسیون هندبال با اکثریت آرا به عنوان عضو هیأت رئیسه فدراسیون هندبال آسیا برای مدت چهار سال از سال 2021 تا 2025 انتخاب شد.

1400 سال خوب برای هندبال ایران / تاریخ بانوان با سهمیه جهانی

* وقفه های زیادی در لیگ برتر هندبال

هفدهمین دوره لیگ برتر بانوان از آبان ماه با حضور 8 تیم آغاز شد و تاکنون تنها یک دوره در دو مرحله و با فاصله دو ماهه برگزار شده است. دور برگشت نیز قرار است با سه ماه استراحت در دهه سوم فروردین 1401 برگزار شود.

مسابقات لیگ برتر مردان نیز از 23 مردادماه با حضور 10 تیم آغاز شد. دور و دو مرحله دور برگشت بازی های لیگ برتر به پایان رسیده و قرار است دور سوم و پایانی دور برگشت در فروردین 1401 برگزار شود و لیگ مردان نیز به دلیل برگزاری اردوها و قهرمانی با اختلالاتی مواجه شده است. نر آسیایی

1400 سال خوب برای هندبال ایران / تاریخ بانوان با سهمیه جهانی

*عدم بازگشت یکی از اعضای تیم بانوان از جام جهانی اسپانیا

شقایق باپیری پس از آخرین دیدار تیم ملی هندبال بانوان در مسابقات جهانی اسپانیا از تیم ملی جدا شد و به همراه تیم ملی به ایران نیامد.

* قهرمان مسابقات هندبال ساحلی آسیا

در حالی که فدراسیون هندبال آسیا محل برگزاری مسابقات قهرمانی مردان آسیا را از ایران تحویل گرفت و به دلیل شیوع کرونا و فوتی های متعدد به عربستان سعودی واگذار کرد، برگزاری مسابقات هندبال ساحلی قهرمانی مردان آسیا که مقدماتی جام جهانی بود در 2022 از یونان به ایران ارسال شد. جایزه گرفت و این مسابقه در تهران برگزار شد. البته این مسابقات برای اولین بار توسط کیش برگزار شد. تیم های ملی هندبال ساحلی نوجوانان و بزرگسالان ایران نیز با کسب رتبه اول آسیا، سهمیه جهانی را کسب کردند.

1400 سال خوب برای هندبال ایران / تاریخ بانوان با سهمیه جهانی

* قهرمان هندبال بانوان و نایب قهرمان آسیا

مسابقات هندبال قهرمانی بانوان آسیا از 16 تا 22 اسفند ماه سال 1400 برگزار شد و تیم ملی با کسب مقام دوم سهمیه جهانی را کسب کرد. تیم ملی هندبال بانوان نیز در سال ۱۴۰۱ برای اولین بار در تاریخ هندبال قهرمان آسیا شد و قهرمان جهان شد.

1400 سال خوب برای هندبال ایران / تاریخ بانوان با سهمیه جهانی

* سال 1401 شلوغ هندبال ایران

هندبال ایران در سال 1401 اتفاقات زیادی در پیش دارد. مسابقات جهانی هندبال زنان و جوانان، مسابقات جهانی ساحلی مردان و بزرگسالان، بازی های آسیایی (تیم مردان)، مسابقات قهرمانی جهان مردان و کشورهای اسلامی (مردان و بانوان)، قهرمانی جوانان و نوجوانان آسیا و مسابقات قهرمانی بانوان آسیا مهمترین رقابت در این رشته است. در سال 1401

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.